Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Chris Niedenthal - POLSKA Rzeczpospolita Ludowa – rekwizyty

Wystawa prezentowana w Galerii Pod Arkadami jest swoistym przypomnieniem i humorystyczną refleksją, leczącą nas z sentymentów do minionej epoki.

Chris Niedenthal urodził się i wychował w Anglii w rodzinie polskich emigrantów wojennych. Języka, historii i literatury Polski uczył się w szkółce sobotniej. Ukończył studia fotograficzne w Londynie. Po raz pierwszy przyjechał do Polski z rodzicami latem 1963 roku. Później sam przyjeżdżał tu często na wakacje. W 1973 przyjechał do Warszawy i pozostał na stałe, mimo trudnej sytuacji politycznej i ekonomicznej Polski.

Niedenthal był obecnym przy najważniejszych wydarzeniach, jakie działy się w kraju. Od momentu wyboru Karola Wojtyły na papieża zainteresowanie Polską w świecie wzrosło. „Newsweek” zaczął szukać anglojęzycznego fotografa w Polsce i wybór padł na Niedenthala. Tam pracował do 1984r., potem współpracował z „Time” i „Der Spiegel”. Kiedy w 1980 r. zaczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, był pierwszym fotoreporterem wpuszczonym na jej teren.

W swoich zdjęciach Chris Niedenthal uwiecznił wielkie wydarzenia, jak też codzienne, prowincjonalne, pełne absurdów życie w schyłkowym PRL-u. Jest autorem wielu fotografii, które utrwaliły się w powszechnej świadomości, niemal jako symbole historycznych momentów, np. zdjęcie z pierwszego dnia Stanu Wojennego przedstawiające wóz bojowy przed warszawskim Kinem Moskwa z reklamą filmu „Czas Apokalipsy”.

Otwarcie wystawy fotografii Chrisa Niedenthala – 17 grudnia 2004 r. o godz. 18.00. Wernisaż połączony będzie z promocją albumu fotograficznego Niedenthala „POLSKA Rzeczpospolita Ludowa – rekwizyty”.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę