Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Flaga biało-czerwona - brudna czy wypłowiała

"Jadąc dzisiaj do pracy, zauważyłem na Szosie Zambrowskiej flagi Polski i miasta Łomży" - pisze Czytelnik w mailu do redakcji (biuro@4lomza.pl). "Wszystko super, tylko czy miastu nie wstyd wywieszać tak brudne flagi? Powiem szczerze, że mnie to zabolało, szczególnie gdy chodzi o nasze święte barwy narodowe. Dla mnie flaga Polski ma ogromne znaczenie, symbolizuje naszą polskość i naszą dumę". Łomżyniak jest zwolennikiem tego, aby celebrować publiczną obecność naszej flagi, "ale z godnością i szacunkiem dla niej". Co na takie dictum odpowie dyrekcja MPGKiM w Łomży?

Na podstawie odpowiedzi z Zakładu Dróg i Zieleni, zastępca dyrektora MPGKiM Mariusz Zapert w przeddzień Święta Niepodległości podaje, że w magazynie do wywieszania na święta państwowe i miejskie znajdują się flagi: narodowe, miejskie, papieskie. Wszystkich flag jest około 2 tysięcy i mają rozmiary różne, w zależności od zastosowania, ale wymiary są normowane. Co roku pranych jest około 1 tysiąca sztuk flag w wybranej w przetargu profesjonalnej pralni, dlatego wicedyrektor Zapert jest zaskoczony opinią Czytelnika, że flagi są "tak brudne". Tłumaczy, że stopień jasności i intensywności barw na materiale flag może być różny, ponieważ blask słońca sprawia, że płowieją, a do tego dochodzą wpływy atmosferyczne, wiatr i kurz. Jedynym miejscem w Łomży, jak wyjaśnia wicedyrektor, gdzie flagi są eksponowane także poza okresem świąt, jest od czasu obchodów 600-lecia Łomży w czerwcu 2018 Stary Rynek. Władzom miasta zależało, aby wyróżnić centralny plac starówki, jednak i tutaj - choć o wiele rzadziej - flagi są wymieniane. Może dlatego część materiału na flagach wydaje się bardziej szarawa, a nie śnieżnobiała, ponieważ pochodzą ze starszych partii.

Na słupach i w miejscach pamięci
MPGKiM dokupiło w ciągu roku ok. 800 sztuk flag za ok. 5 tys. zł brutto. Sygnały o zniszczonych lub brudnych flagach bezpośrednio do MPGKiM nie docierają. - Sami to kontrolujemy - informuje wicedyrektor Zapert. Przypomnijmy, że symboliczne płachty kolorowego materiału na drążkach są dekoracyjną formą uświetnienia danego święta na słupach i latarniach ulicznych, ale również widać je w miejscach pamięci narodowej: przy 17 pomnikach na mieście i w 10 lokalizacjach na starym cmentarzu, gdzie znajdują się mogiły, m.in., bohaterskich żołnierzy z 1920 r. i 2. wojny światowej.  Flagi zostały umieszczone w uchwytach na słupach przed 11. listopada (102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości), ale niedługo mają manifestować dumę: od 12 listopada będą zbierane.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę