Bezcenne światło – czyli dlaczego warto doświetlać roślin pokojowe?
Krótkie, pochmurne jesienne, czy też zimowe dni często wiążą się z pogorszeniem naszego samopoczucia. Czujemy się słabo, brakuje nam energii, pozytywnego nastawienia, ogólnie wiele osób w tym czasie cierpi na spadek nastroju. Wszystko to za sprawą niedoboru światła. Potrzebujemy go do życia, do dobrego samopoczucia, do zdrowia. Podobnie jest z roślinami. Aby żyć i zdrowo się rozwijać rośliny potrzebują światła. Kto z nas nie uczył się w szkole o fotosyntezie? Z tego też powodu, jesienią oraz zimą możemy zaobserwować pogorszenie kondycji naszych domowych roślin doniczkowych. Czy możemy coś z tym zrobić? Oczywiście, rozwiązaniem jest doświetlanie.
Stary Rynek znowu droższy
O kolejny milion podrożała rewitalizacja Starego Rynku. We środę Ratusz otworzył oferty firm, które chcą dokończyć remont centralnego placu miasta. Niestety najniższa propozycja znowu wzrosła o prawie milion złotych.
Metamorfozy z Galerią Bursztynową i salonem Nombre D’or. Nagrody o wartości 22 500 zł
Rusza kolejna edycja metamorfoz w Galerii Bursztynowej. Tym razem akcja będzie organizowana wspólnie z salonem Nombre D’or. „To będą spektakularne zmiany” – zapowiadają organizatorzy.
Czekamy na elektryki
Sześć nowych autobusów elektrycznych chce kupić Miasto Łomża, a na następne cztery pozyskało dofinansowanie. To kolejne autobusy elektryczne, które mają szansę pojawić się na łomżyńskich ulicach. Umowę na pierwsze dwa podpisano w listopadzie 2021, a ich dostawa ma być na majówkę.
Skutecznie postawili się urzędnikom
Mieszkańcy bloku przy ulicy Dwornej 23 mogą odetchnąć z ulgą. Posesja za bramą naprzeciwko Sądu ma szansę zostać uporządkowaną. Po naszej publikacji "Ławeczka z widokiem na śmietnik" z 18. lutego 47 lokatorów podpisało 21. lutego list do prezydenta Chrzanowskiego z prośbą, żeby nie stawiał na środku podwórza następnego śmietnika, bo nie chcą wąchać smrodów z obu śmietników.
Rekordowy koszt obsługi długu Łomży w 2022 roku
RPP podniosła dziś główną stopę referencyjną do 3,5 proc. Oznacza to podwyżki rat kredytowych dla mieszkańców, a także dla samorządu Łomży. Na koniec 2021 roku Łomża miała ponad 167 milionów długu.
Kolejne seniorki oszukane na „policjanta”
Siedem prób oszustwa, w tym trzy zakończone stratą oszczędności przez seniorki. W sumie kobiety straciły 15 tysięcy złotych, 13 tysięcy dolarów i złotą biżuterię.
Biznes na obcasach i nagroda dla Społecznika Roku
Inicjatorka wielu akcji charytatywnych, Sandra Stępkowska, została wybrana Łomżyńskim Społecznikiem Roku 2021. Łomżyńską Inicjatywą Roku 2021 został Europejski Festiwal Sztuk Wszelakich im. Katarzyny Kuklińskiej, co było jednocześnie formą upamiętnienia zmarłej w roku ubiegłym niestrudzonej organizatorki licznych działań integracyjnych i kulturalnych. Wyniki konkursu, organizowanego przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i Łomżyńską Radę Działalności Pożytku Publicznego, ogłoszono podczas śniadania biznesowego „Biznes na obcasach” w Hali Kultury, dedykowanego w dniu ich święta wszystkim aktywnym paniom.
Szybko przybywa Ukrainek i Ukraińców w Łomży
Do 190 osób zza wschodniej granicy wzrosła liczba uciekinierów wojennych, którzy w Łomży mają dach nad głową i wyżywienie. Meldunek w mieście ma na wtorek, 8. marca 2022 r., 89 obywatelek i obywateli Ukrainy. W 2. tygodniu inwazji Rosji na Ukrainę odnotowano 190-oro uciekinierów, dla których noclegi w obiektach przygotował Urząd Miejski albo zaproponowali gościnę łomżyniacy.
Kryzys w związku - jak go przetrwać?
Związek to nieustający proces, ścieranie się emocji i temperamentów dwóch osób. Nic więc dziwnego, że czasami pojawiają się zgrzyty, które mogą doprowadzić do kryzysu w relacji. Jak przetrwać trudny czas i co zrobić, aby uczucie przetrwało?
500 plus dla Ukraińców na stałe zamieszkałych w Polsce
Świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy – pisze ZUS w komunikacie.
Specustawa ma pomóc Ukraińcom
Legalny pobyt uchodźców ukraińskich do 18 miesięcy, przyznany PESEL i dopłaty dla tych, którzy przyjęli pod dach zakłada projekt specjalnej ustawy, którą przyjął Rząd. Od początku inwazji do Polski uciekło już ponad milion Ukraińców.
Na zakazie z narkotykami na randkę
Na randce zatrzymali policjanci w piątek 31-latka. Mężczyzna posiadał przy sobie narkotyki i mimo zakazu prowadzenia pojazdów, przyjechał autem.
Jak radzić sobie z niepokojem wywołanym wojną w Ukrainie
Wojna, która toczy się tak blisko, ma prawo nas przerażać. Pomaganie daje poczucie sprawczości, a to zmniejsza lęk. Lepiej jednak uważać, by nie nadużywać siebie – wtedy pomoc będzie skuteczna na krótko, a za chwilę sami będziemy potrzebowali pomocy - aż któregoś dnia zaczniemy się zastanawiać, czy w ogóle warto żyć w takim świecie – zwraca uwagę Iza Barton-Smoczyńska, psycholog-traumatolog z Centrum Terapii Dialog.
Berezanka na Ukrainie potrzebuje pomocy
O wsparcie dla Berezanki, 25 tys. gminy w południowej części Ukrainy nad Morzem Czarnym, prosi Gmina Łomża. Samorząd nawiązał kontakt z tamtejszą administracją i prowadzi zbiórkę potrzebnych rzeczy.
Tydzień chłodny, a noce mroźne
Początek tygodnia przyniesie zmienne zachmurzenie oraz słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Od czwartku do końca tygodnia będzie słonecznie i stopniowo zrobi się coraz cieplej. Temperatura w dzień wyniesie od 0°C do 3°C, a w nocy spadnie nawet do -7°C.
Kradną felgi
Komplety felg z dwóch samochodów osobowych skradziono minionej nocy w Łomży. Właściciele rano znaleźli swoje pojazdy stojące na krawężnikach
Wypadek w Starej Łomży
Dwa samochody ciężarowe zderzyły się na drodze krajowej 63. Kierowca jednego z nich został ranny. Ruch odbywa się z utrudnieniami.
Zestawy ratownictwa medycznego i agregaty prądotwórcze dla walczącego Kijowa
Pospolite ruszenie humanitarne ogarnęło środowisko Starostwa Powiatowego w Łomży. Pracownicy Starostwa i podległych jednostek, radni powiatowi, współpracujący z Powiatowym Ośrodkiem Geodezji - Geodeci Ziemi Łomżyńskiej, lekarze i zaprzyjaźnieni z instytucją samorządową ludzie zorganizowali hojną zbiórkę datków i potrzebnych walczącej Ukrainie rzeczy. Starosta Lech Marek Szabłowski podsumował tę inicjatywę, jako wyraz solidarności z Ukrainą, która teraz potrzebuje każdego możliwego wsparcia.
Wyjątkowe rozważania Drogi Krzyżowej
Piątkowa Droga Krzyżowa w kościele pw. św. Brunona z Kwerfurtu miała wyjątkowy charakter. Symboliczne odtworzenie drogi na śmierć, męki i złożenia do grobu Jezusa Chrystusa dopełniły rozważania autorstwa Beaty i Wojciecha Kudybów. W roli lektora wystąpił Emilian Kudyba, zarazem wydawca „Rozważań Drogi Krzyżowej” w formie niewielkiej, ale ważkiej treściowo książeczki. Ilustrują ją fotografie płaskorzeźb z kościoła św. Brunona, jak się okazało dzieło wybitnego rzeźbiarza z lat 80. To wszystko odbyło się w roku dwóch jubileuszy: 40-lecia parafii oraz 35-lecia konsekrowania świątyni.