Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Szybko przybywa Ukrainek i Ukraińców w Łomży

Główne zdjęcie
Sala przygotowana przez Wetę

Do 190 osób zza wschodniej granicy wzrosła liczba uciekinierów wojennych, którzy w Łomży mają dach nad głową i wyżywienie. Meldunek w mieście ma na wtorek, 8. marca 2022 r., 89 obywatelek i obywateli Ukrainy. W 2. tygodniu inwazji Rosji na Ukrainę odnotowano 190-oro uciekinierów, dla których noclegi w obiektach przygotował Urząd Miejski albo zaproponowali gościnę łomżyniacy.

Miastu Łomża zostało do dyspozycji jeszcze tylko 36 wolnych miejsc w obiektach, ponieważ - jak mówi nam Łukasz Czech, główny specjalista Ratusza: - Sytuacja jest dynamiczna i potrafi zmienić się w ciągu dnia kilkukrotnie. Wolne miejsca noclegowe mamy nadal w Centrum Caritas Diecezji Łomżyńskiej przy ul. Rybaki, Domu Studenckim Rubikon przy ul. Wiejskiej i Bursie nr 1 przy ul. Kopernika. Trudno rozstrzygnąć, ile z osób zameldowanych to przyjezdni, którzy schronienia przed wojną szukali u mieszkających w Łomży Ukraińców przed wybuchem inwazji Rosjan 24. lutego, a ile to osoby z Ukrainy, które przybyły w czasie wojny i zostały przyjęte w mieszkaniach prywatnie przez ludzi dobrej woli. W każdym razie, zgłoszono oficjalnie do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego 19 obywateli Ukrainy, których przyjęło 6 osób prywatnych. Pan Czech apeluje, żeby łomżyniacy, którzy mają do zaoferowania nieodpłatne miejsca noclegowe, zgłosiły je do MCZK pod nr. tel. 86 215 67 22 albo mailem mczk@um.lomza.pl, podając adres, liczbę osób możliwych do przyjęcia i numer kontaktowy do osoby oferującej zakwaterowanie. - Do MCZK należy również przekazać informację o przyjętych dotychczas uchodźcach z Ukrainy - przypomina urzędnik UM.   

125 zł za nocleg z wyżywieniem
I rzeczywiście: dynamika przyjazdów uciekinierów, głównie matek, babć i opiekunek z dziećmi, to od piątku wzrost prawie 3-krotny. W obiektach Miasto Łomża przyjmuje 171 uchodźców. Mają zapewniony nocleg, czystą pościel, mydło, ręcznik, a co równie ważne - całodzienne wyżywienie. Instytucja albo firma, która dysponuje obiektem, występuje o refundację poniesionych kosztów do Urzędu Miasta w Łomży, który przekazuje to do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Podlaski UW przelewa fundusze do kasy Miasta, z której wypłacane są pieniądze instytucji. Refundacja jest stała i wynosi 125 złotych na osobodobę. Jak widać z poniższego wyliczenia obiektów z miejscami dla sąsiadów z Ukrainy, instytucje mogą oferować posiłki w swojej restauracji, stołówce i catering. Na razie, koszty za przyjęcie Ukraińców pod dach nie są zrefundowane osobom prywatnym, jednak sprawę "wiktu i opierunku" dla uciekinierów może ureguluje ustawa rządu pod obrady Parlamentu.

Gdzie Miasto Łomża zakwaterowało біженців
Dzisiaj nawet w Łomży mało kto pamięta, jak Państwo Bieliccy uciekali z rodzinnego miasta przed wojną z Niemcami w 1915 r. Zostawili dom przy Długiej i dlatego aktorka Hanka Bielicka (1915-2006) opowiadała o sobie, że jest urodzona na wozie. Artystka urodziła się w Konowce na Ukrainie niedaleko Połtawy, miasta między Charkowem a Kijowem, dzisiaj bombardowanymi przez Rosjan. 

Aktualna baza noclegowa dla uchodźców w Łomży rozmieszczona została w całym mieście. Hostel MOSiR przy ul. Zjazd przyjął 38 uciekinierów; Dom Studenta Alex przy Studenckiej - 20, Hotele Wyższej Szkoły Agrobiznesu przy ul. Studenckiej i Kaliwody - po 5 (w sumie 10), Caritas Diecezji Łomżyńskiej przy ul. Rybaki - 40, Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Wojska Polskiego - 6, Dom Studenta Rubikon Akademii Nauk Stosowanych (PWSIiP) przy Wiejskiej - 7, Hotel Gromada przy ul. Rządowej - 50. Miasto Łomża zaplanowało uruchomienie nowych 20 miejsc w Restauracji Amadeus przy ul. Przykoszarowej. "Weta" z własnej inicjatywy przygotowała obszerną salę na 15 miejsc na parterze Szkoły przy Stacha Konwy. We współpracy z harcerzami ZHP znaleźli materace, sponsora pościeli i urządzili z gustem i sercem przytulne wnętrze, wyposażone w stoliki i obrusiki. 

Przyjeżdżają Goście do Ośrodka w Ptakach
Starostwo Powiatowe w Łomży przyjęło we wtorek 61 uciekinierów z Ukrainy, mając w sumie 150 miejsc w Ośrodku Caritas w Ptakach koło Nowogrodu. Oprócz tego Starosta Łomżyński podpisał umowy na noclegi z wyżywieniem dla uciekających przed bombami i rakietami, zrzucanymi na rozkaz Putina. Ma do dyspozycji 100 miejsc w: Motelu Zacisze w Piątnicy - zakwaterowano 5-tkę  Ukraińców - i w placówce agroturystycznej.
Przypominamy: nadal działa zbiórka pomocy dla walczącej Ukrainy. W świetlicach wsi: Ratowo Piotrowo i Janczewo czynne są w dni powszednie od godziny 10. do 14. magazyny, min. na darowaną żywność, środki higieniczne i czystości oraz materiały opatrunkowe. 

Zamieszczamy link z numerem i mailem Punktu Informacyjnego w Hali Kultury w Łomży

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146   

 

Dach nad głową dla Ukrainek z dziećmi w czasie wojny

Na pomoc walczącej Ukrainie!

Pomożesz żołnierzom i cywilom walczącym o Ukrainę...?

Bezpłatne MPK-i i Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy

Foto: Sala przygotowana przez Wetę
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę