Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 listopada 2024 napisz DONOS@

Wyjątkowe rozważania Drogi Krzyżowej

Główne zdjęcie
Kościół Św. Brunona na Łomżycy

Piątkowa Droga Krzyżowa w kościele pw. św. Brunona z Kwerfurtu miała wyjątkowy charakter. Symboliczne odtworzenie drogi na śmierć, męki i złożenia do grobu Jezusa Chrystusa dopełniły rozważania autorstwa Beaty i Wojciecha Kudybów. W roli lektora wystąpił Emilian Kudyba, zarazem wydawca „Rozważań Drogi Krzyżowej” w formie niewielkiej, ale ważkiej treściowo książeczki. Ilustrują ją fotografie płaskorzeźb z kościoła św. Brunona, jak się okazało dzieło wybitnego rzeźbiarza z lat 80. To wszystko odbyło się w roku dwóch jubileuszy: 40-lecia parafii oraz 35-lecia konsekrowania świątyni.

Dla ludzi wierzących 14 stacji Drogi Krzyżowej jest w okresie Wielkiego Postu i przed świętem Wielkanocy, nie tylko odtworzeniem ostatnich ziemskich dni Zbawiciela, ale też podstawą do  rozważań. Dlatego Emilian Kudyba zachwycił się głębokim tekstem autorstwa swego brata Wojciecha, znanego doskonale również w Łomży krytyka, poety i pisarza oraz bratowej Beaty, absolwentów filologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Stąd decyzja nie tylko o wydaniu „Rozważań Drogi Krzyżowej”, ale też o zaprezentowaniu ich w świątyni podczas wielkopostnej adoracji.

– To wyjątkowa sytuacja – nie kryje ks. proboszcz Dariusz Nagórski. – Pan Emilian Kudyba jest człowiekiem kreatywnym i wielkim społecznikiem, zaangażowanym w życie społeczności łomżyńskiej i naszej parafii, bo podczas niedzielnej mszy świętej udziela się jako lektor. Wyszedł z inicjatywą wydania książeczki z rozważaniami Drogi Krzyżowej, których autorami są jego brat i bratowa, pan Wojciech, którego zresztą miałem okazję poznać i pani Beata. 

– W wymianie korespondencyjnej z bratem otrzymałem któregoś dnia ten tekst – dodaje Emilian Kudyba. – Zafascynował mnie, postanowiłem więc nadać mu odpowiednią oprawę i rozpowszechnić. Droga Krzyżowa to historia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, która wciąż wzrusza, wciąż dostarcza przeżyć duchowych i pogłębia wiarę, porusza sumienia ludzi. Można powiedzieć, że jej stacje to otwarta Biblia, ale treści w niej zawarte są nadal aktualne i żywe. Droga Krzyżowa to opowieść o człowieku i jego losie, na zawsze już odmienionym. To droga, która jest miłością, prowadzi przez mrok ku światłu, nadziei i życiu. 

Można było przekonać się o tym gdy Emilian Kudyba odczytywał kolejne rozważania podczas Drogi Krzyżowej. Liczni wierni słuchali w skupieniu, poruszeni i wzruszeni. Do tego zyskali też szansę powrotu do tych tekstów, opublikowanych w formie poręcznej książeczki. Ilustrują ją reprodukcje  płaskorzeźb 14 stacji Drogi Krzyżowej z kościoła św. Brunona, dzieło Jerzego Srzednickiego (1930-2007), wybitnego artysty związanego z Sejnami. 

_MG_9208.JPG
Emilian Kudyba

 

– Pomyślałem, że warto to zrobić w takiej formie, tym bardziej, że w tym roku nasza parafia obchodzi dwa jubileusze: erygowania parafii i konsekracji kościoła – mówi Emilian Kudyba. – Chociaż jestem w tej parafii od 30 lat to nie wiedziałem kto jest twórcą tych stacji, ale przy kwerendach i poszukiwaniach udało się nam z proboszczem Dariuszem Nagórskim ustalić, że ich autorem jest Jerzy Srzednicki. Jestem z tego bardzo zadowolony bo to wybitny artysta, jako malarz uczeń Eugeniusza Geperta, a jako rzeźbiarz pobierał lekcje u Xawerego Dunikowskiego. Z kolei na okładce wykorzystałem, za zgodą mego kuzyna, wujecznego brata Cezarego Sienkiela, jego malowidło. To veraicon, fragment większej całości, twarz Chrystusa w koronie cierniowej. 

– Udało się ustalić, dzięki kronice parafialnej, kto jest ich autorem, bo nie ma podpisu, tylko na poszczególnych rzeźbach na odwrotnych stronach są wymienieni ich fundatorzy – wyjaśnia ks. Dariusz Nagórski. – Pan Emilian zamieścił w tej książeczce notkę na temat autora rzeźb – to wybitny artysta Jerzy Srzednicki, dlatego cieszymy się, że mamy w naszej świątyni taką Drogę Krzyżową. Teraz kościół jest odnawiany i ona też została oczyszczona, nabrała nowego blasku.

Parafia pw. św. Brunona z Kwerfurtu obchodzi w tym roku dwa jubileusze: została erygowana 1 stycznia 1982 roku, bowiem już od roku 1978 istniał tam kościół dolny i samodzielny ośrodek duszpasterski, a świątynia w obecnej postaci została konsekrowana 20 września 1987 roku. 

– Mamy w tym roku dwa jubileusze w naszej parafii i w tej książeczce również zostało to ujęte – podsumowuje ks. Dariusz Nagórski. – W styczniu obchodziliśmy 40-lecie parafii, we wrześniu będziemy przeżywać uroczystości 35-lecie konsekracji kościoła. Odbędą się rekolekcje ewangelizacyjne z tym związane, a ponieważ we wrześniu przypadnie też piąta rocznica śmierci ks. Henryka Jankowskiego, budowniczego tego kościoła i organizatora parafii, chcemy to zaznaczyć wmurowaniem tablicy pamiątkowej, poświęconej księdzu proboszczowi. 

Wojciech Chamryk

 

Foto: Kościół Św. Brunona na Łomżycy
Foto: Emilian Kudyba

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę