Biznes na obcasach i nagroda dla Społecznika Roku
Inicjatorka wielu akcji charytatywnych, Sandra Stępkowska, została wybrana Łomżyńskim Społecznikiem Roku 2021. Łomżyńską Inicjatywą Roku 2021 został Europejski Festiwal Sztuk Wszelakich im. Katarzyny Kuklińskiej, co było jednocześnie formą upamiętnienia zmarłej w roku ubiegłym niestrudzonej organizatorki licznych działań integracyjnych i kulturalnych. Wyniki konkursu, organizowanego przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i Łomżyńską Radę Działalności Pożytku Publicznego, ogłoszono podczas śniadania biznesowego „Biznes na obcasach” w Hali Kultury, dedykowanego w dniu ich święta wszystkim aktywnym paniom.
Po pandemicznej przerwie ponownie zorganizowano śniadanie biznesowe „Biznes na obcasach”, dedykowane z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przedstawicielkom płci pięknej prowadzącym własne firmy czy ich współwłaścicielkom, generalnie kobietom aktywnym na różnych polach biznesu, nauki czy kultury. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał w swym wystąpieniu jak ważna jest rola kobiet nie tylko w naszym życiu, ale również w życiu lokalnej społeczności; wyrażał też zadowolenie z faktu, że w Łomży jest dużo przedsiębiorczych kobiet, bardzo zaangażowanych w życie miasta. Kilka z nich miało możliwość przedstawienia swej działalności i opowiedzenia o prywatnych pasjach, co spotkało się ze sporym zainteresowaniem. Małgorzata Lenkiewicz, wspólniczka i wiceprezes rodzinnej, istniejącej od roku 1993 firmy Szarłat, zaprezentowała jej wyroby, żywność funkcjonalną: różne produkty na bazie amarantusa, rokitnika, gryki czy wiesiołka. Teresa Wykowska, wspólniczka Sadu W.i J. Wykowski sp. jawna, mówiła o ekologicznych produktach pochodzących z tego rodzinnego gospodarstwa, mogącego poszczycić się już 40-letnią historią: nie tylko o jabłkach i gruszkach, ale też sokach mętnych, kiszonej kapuście czy buraczanym zakwasie, które są bardzo cenione przez zwolenników zdrowej diety. Sylwia Chojnowska, prorektor PWSIiP, obecnie Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, opowiedziała o swej pasji do nauki i pracy badawczej oraz związanej z ziołolecznictwem i naturoterapią, ponieważ sama zbiera zioła i robi różna mikstury czy naturalne kosmetyki.
Pedagog i artterapeutka Ewa Gąsiorowska również mówiła o swoich pasjach: dawnej do sportu i obecnej, związanej z wykonywaniem artystycznej biżuterii i ozdób, na przykład z filcu.
Głos zabierały również inne aktywne kobiety. Prowadząca studio tatuażu Paulina Fabiszewska podzieliła się marzeniem stworzenia w nim kawiarni, miejsca bez uprzedzeń i tętniącego sztuką, dyrektorka Wety Bogumiła Olbryś mówiła o „zaszczepianiu charyzmatów młodemu pokoleniu”, a prezes łomżyńskiego oddziału Wspólnoty Polskiej Hanka Gałązka o akcji niesienia pomocy mieszkańcom Ukrainy. Był to temat aktualny nie tylko w kontekście wydarzeń na naszej wschodniej granicy, ale też z racji uhonorowania nagrodą Łomżyński Społecznik Roku 2021 Sandry Stępkowskiej, wolontariuszki niezwykle zaangażowanej w pomoc potrzebującym oraz inicjatorki i uczestniczki wielu akcji, działań i imprez charytatywnych, jak „Malowane serce” czy „Paczka+”, a obecnie na rzecz Ukrainy.
– Jestem szczęśliwa, chociaż tak naprawdę nie zależy mi na tym, nie działam dla nagród – mówi Sandra Stępkowska. – Jako Społecznik Roku zdobyłam już nagrodę w „Gazecie Wyborczej”, też dostałam statuetkę – nie, że nie jestem za to wdzięczna, bo jestem, jest to miłe, ale nie robię tego dla nagrody. Motywację do działania mam niezależnie od tego czy dostanę nagrodę, czy nie – jest mi miło, bo widziałam w tamtym roku, że bardzo dużo ludzi pisało: że pani Sandra, że zgłosimy, co cieszy, bo widzę, że ci ludzie mają do mnie zaufanie i to jest wtedy taki motor napędowy.
Łomżyńską Incjatywą Roku 2021 ogłoszono Europejski Festiwal Sztuk Wszelakich im. Katarzyny Kuklińskiej, zwący się tak od ubiegłorocznej edycji po przedwczesnej śmierci jego inicjatorki, prezes Fundacji „Ja i Ty”, przez lata aktywnie działającej na rzecz integracji osób w pełni sprawnych z tymi o różnym stopniu niepełnosprawności. Nagrodę z rąk prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i przewodniczącego Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego Sebastiana Chrzanowskiego odebrała siostra Katarzyny Kuklińskiej Barbara Zgierska, wiceprezes Fundacji Ja i Ty. Dziękując za ten dowód uznania dla działalności siostry poinformowała jednocześnie o zawieszeniu działalności fundacji z powodu problemów finansowych, skutkujących zwolnieniem pracowników i zaprzestaniem, przynajmniej na jakiś czas, jakiejkolwiek działalności. Postać i działalność Katarzyny Kuklińskiej przypomniano również filmem „Ślad” Mateusza Grzymkowskiego.
Doceniono też inicjatywę sportową, Otwarte Akademickie Mistrzostwa Łomży w Biegu Ulicznym organizowane przez PWSIiP – w roku ubiegłym miała miejsce trzecia edycja tej imprezy.
O oprawę muzyczną „Biznesu na obcasach” zadbali Żaklina i Michał Olchowikowie, wykonujący w pierwszej części polskie przeboje o kobietach oraz nawiązującą do obecnej sytuacji „Nadzieję” Mietka Szcześniaka, zaś w drugiej słynne tanga Gardela i Piazzolli.
Wojciech Chamryk
Fot. um.lomza.pl
Jeszcze dziś, 8. marca, w godzinach 17:00 - 20:00 w Parku Wodnym Akademia Nauk Stosowanych - Wydział Maik o Zdrowiu zaprasza Panie na bezpłatne zabiegi w zakresie urody i zdrowia. Zabiegi i konsultacje w zakresie: Pielęgnacji skóry, makijażu i analizy składu ciała, konsultacje z dietetykiem.