Refleksje na Światowy Dzień Seniora w Łomży
- Zrobili nam tyle dni seniora, że przez dwa miesiące ktoś gdzieś świętuje: Światowy Dzień Seniora 14. listopada, Europejski 20. października, Międzynarodowy Dzień Osób Starszych 1. października, dlatego w Polsce ani lokalnie nie brakuje okazji do świętowania z seniorami – komentuje Grażyna Czajkowska z Łomży, należąca do ponad 20-osobowego zespołu ekspertów ds. polityki senioralnej przy wojewodzie podlaskim. Jej zdaniem, w zdecydowanej większości mniej aktywnym seniorom w Łomży żyje się średnio, ze względu na niezbyt wysokie emerytury i brak ciekawszych zajęć, niż zajmowanie się wnukami lub działką. Aktywni mają super, bo jest dużo ofert, a biedni mają biednie.
Dlaczego warto inwestować w zmiękczacz wody? Praktyczne rozwiązania dla domu i przemysłu
Woda o wysokiej zawartości minerałów, zwłaszcza wapnia i magnezu, jest częstym problemem w wielu polskich domach i zakładach przemysłowych. Twarda woda może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak osadzanie się kamienia w urządzeniach, zwiększenie zużycia detergentów oraz pogorszenie jakości i smaku wody. Zmiękczacze wody są doskonałym rozwiązaniem, które pomaga rozwiązać te problemy, przyczyniając się do zwiększenia komfortu życia i efektywności pracy urządzeń. W artykule przyjrzymy się, dlaczego warto zainwestować w system zmiękczania wody oraz jak dobrać odpowiedni zmiękczacz do indywidualnych potrzeb.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży zawieszony
Od 18 października 2024 obowiązki Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży pełni lek. wet. Agnieszka Magdalena Miśkiewicz, a osoba dotychczas pełniąca tę funkcję została zawieszona. To wynik wniesionej skargi.
Prawo spadkowe Katowice – jak skutecznie prowadzić sprawy spadkowe
Sprawy spadkowe to złożona dziedzina prawa, która wymaga precyzyjnej wiedzy i doświadczenia. Prawo spadkowe skupia się na specyficznych regulacjach prawnych dotyczących dziedziczenia, które obejmuje stwierdzenie nabycia spadku, odrzucenie spadku, dział spadku oraz zapłaty zachowku. Poniżej znajdziesz praktyczne porady o skutecznym prowadzeniu spraw spadkowych i sposobów na zabezpieczenie swoich interesów.
Suwałki będą mieć spalarnię śmieci
Za 220 mln. zł w Suwałkach powstanie spalarnia odpadów, która ma produkować prąd i energię elektryczną dla miasta. „Krok w kierunku samowystarczalności” - oceniają władze samorządowe.
Przemyt papierosów przechwycony pod Łomżą
280 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy przechwycili Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Łomży. Kontrabanda warta ponad 4 mln zł była ukryta w litewskiej ciężarówce zatrzymanej do kontroli na drodze S61 pod Stawiskami.
Łomża spadła w rankingu Rzeczpospolitej
Dziennik Rzeczpospolita przygotował ranking, który systematyzuje samorządy pod względem zrównoważonego rozwoju. W XX edycji zestawienia z 2024 roku Łomża spadła na 30. miejsce wśród miast na prawach powiatu. Najgorzej miasto oceniono pod względem dbania o mieszkańców, a najlepiej pod względem dbałości o środowisko.
Apple Watch – 7 funkcji, które sprawiają, że to najlepszy smartwatch na rynku
Apple Watch to seria smartwatchów, które już od wielu lat cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników na całym świecie. Nie dzieje się tak bez powodu – nie byłoby to możliwe, gdyby nie liczne funkcjonalności, w tym np. rekomendacje podpowiadane przez smartwatch czy też aplikacja wykrywająca bezdech senny. Poznaj 7 funkcji Apple Watch, które udowodnią, że to najlepszy smartwatch na rynku.
Pompa ciepła czy piec na pellet - co wybrać?
Wybór odpowiedniego systemu grzewczego jest jedną z decyzji, którą należy podjąć przy budowie domu lub jego termomodernizacji. Decyzja o tym przekłada się na zarówno na koszty eksploatacji, jak i komfort życia oraz ma wpływ na środowisko naturalne. W Polsce od lat ogromną popularnością cieszą się zarówno pompy ciepła, jak i kotły na pellet, które stanowią ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych pieców opalanych węglem czy gazem. W tym artykule przyjrzymy się, czym charakteryzują się oba systemy oraz który z nich jest lepszy.
Pszczelarze zmniejszają liczbę rodzin pszczół
Pszczelarzem Roku w województwie podlaskim został Jakub Słomiński, prowadzący gospodarstwo hodowlane Pasieka Wojsławy gminie Grabowo w powiecie kolneńskim. - Jako Regionalny Związek Pszczelarzy nie braliśmy udziału w konkursie, głównie dlatego, że nie było chętnych - informuje Wiesław Grzymała, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Łomży, do którego należy około 150 pszczelarzy z Ziemi Łomżyńskiej. Opłacalność prowadzenia pasiek znowu drastycznie spadła.
Modernizację kolei do Łomży planują zacząć za pół roku
Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak ogłosił niedawno, że za niecałe 3 lata dojedziemy pociągiem z Łomży do Warszawy. Sprawdzamy czy zapowiadany termin ma szansę powodzenia.
Oprogramowanie kadrowo-płacowe: kompleksowe narzędzie wspierające dział HR
W obliczu rosnącej złożoności procesów kadrowo-płacowych oraz potrzeby zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi, przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na inwestycję w specjalistyczne oprogramowanie kadrowo-płacowe. Tego typu rozwiązania umożliwiają automatyzację rutynowych czynności, lepsze zarządzanie danymi pracowników oraz zapewniają transparentność procesów HR. Nowoczesne oprogramowanie kadrowo-płacowe jest więc nie tylko wsparciem dla działu kadr, ale także narzędziem, które pozwala na optymalizację kosztów, zwiększenie efektywności oraz zgodność z wymogami prawa.
Może być ślisko
W ciągu najbliższych godzin w regionie mogą pojawić się opady marznące. IMGW ostrzega przed gołoledzią.
Na S61 zginęła piesza
Na trasie szybkiego ruchu S61 niedaleko Szczuczyna w nocy zginęła piesza. Droga jest już odblokowana i ruch odbywa się bez utrudnień.
Radosna Niepodległość Morsów
- Powinniśmy się cieszyć, że jesteśmy wolnymi Polakami i żyjemy w wolnym kraju – mówi Karol Sztejno, lider łomżyńskich Morsów. Około 50-orga osób spotkało się w Święto Niepodległości o godzinie 11. 11, co symbolicznie wskazuje na datę odzyskania Niepodległości 11. listopada 1918 r. Cieszyli się wspólnie, że nikt z uczestników wesołej zabawy nie jest w niewoli, a Polska ponownie – jak 11. listopada na okres XX-lecia międzywojennego – również po wyborach 4. czerwca 1989 r. odzyskała tak upragnioną Niepodległość. „Czas jak rzeka płynie, unosząc przeszłość w tamte dni...”
Pochmurny tydzień przed nami
W najbliższych dniach pole baryczne nad Europą zacznie się powoli przebudowywać. Zniknie wyż znad Rosji, a oddziaływanie wyżu znad Wysp Brytyjskich na pogodę w Polsce osłabnie. Nad nasz kraj wkroczą zatoki niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi – pisze w prognozie IMGW. Zachmurzenie będzie się stopniowo zmniejszało, aż do niedzieli ze słoneczną aurą. W całym kraju wystąpią słabe opady deszczu lub mżawki, a w górach papada śnieg. Temperatura, początkowo z pogranicza jesieni i zimy, z biegiem czasu wzrośnie, osiągając wartości od 5°C do 9°C.
W Święto Narodowe biskup łomżyński apelował o dzietność
„My w dzisiejszych czasach w naszym kraju, i nie tylko bo w całej Europie, przeżywamy zapaść demograficzną, tąpnięcie. To jest po prostu spadanie w dół bez żadnego hamulca” - mówił bp Janusz Stepnowski ordynariusz łomżyński podczas mszy świętej za ojczyznę. „Musimy wszyscy zakasać rękawy i podjąć to wspólne dzieło …”
Jakie rodzaje przyczep rolniczych są najchętniej kupowane w Polsce?
Przyczepy rolnicze to jedne z podstawowych maszyn wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym – to właśnie dzięki nim możliwy jest transport płodów rolnych i innych ładunków. Jakie rodzaje przyczep najchętniej wybierają polscy rolnicy?
W Podlaskiem więcej stulatków niż rok temu
W województwie podlaskim świadczenie honorowe z ZUS-u otrzymuje obecnie 86 osób, które ukończyły 100 lat i więcej. Rok temu było ich 67, a 5 lat temu w 2019 roku 57. Najstarsza seniorka ma 113 lat i mieszka w powiecie sejneńskim. W całym kraju ZUS wypłaca dodatkową comiesięczna gratyfikację 3,3 tys. osobom.
Korek na obwodnicy Łomży
Kilkukilometrowy korek w kierunku Warszawy tworzy się na obwodnicy Łomży. Problemy zaczęły się około godz. 8., ale niedługo powinny się skończyć.