Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Piosenkarka Blanka rozmawiała w II LO o hejcie

- Blanka przyjechała do naszej Szkoły, ponieważ grupa ponad 20 dziewcząt wygrała w konkursie na taniec do jej piosenki – opowiada Agata Laskowska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Spotkanie z reprezentantką Polski w ubiegłorocznym 67. Konkursie Eurowizji odbyło się w pięknej, zabytkowej, ponad 100-letniej auli, która spodobała się Blance. Piosenkarka przedstawiała przeżycia, wywołane przez wrogie reakcje na „Solo”. Odpowiadała młodzieży na pytania, pozowała z uczennicami i uczniami do zdjęć, rozdawała autografy. - Blanka była naturalna. Nie czuło się z jej strony wyniosłości, mimo że jest bardzo popularna w Internecie – ocenia 25-latkę 18-latka z II LO.

Spotkanie autorskie z Blanką stało się formą protestu przeciwko zjawisku hejtu – wyrażaniu złych, niepochlebnych i bolesnych, a czasem krzywdzących opinii o osobach, występujących w Internecie. Globalna Sieć szybko stała się źródłem informacji o ludziach, miejscach, wydarzeniach dla agencji wywiadowczych, służb mundurowych i organizacji przestępczych. Jednak w świadomości młodych dostęp do aparatu i profilu społecznościowego jest łatwą drogą do robienia karier i zdobycia fortun. O tym, że taka bajka to napompowany mit na potrzeby marketingu korporacji, młodzież mało myśli – krytyczne spojrzenie na migające kolorami obrazki z rajskich plaż przysłaniają szokujące zarobki. Wyobraźnia dzieci i nastolatków wykonuje skok sprzed komputera i z widowni na miejsce gwiazdy. Przeważająca większość robiących miny, pozy i wygłupy nie zarobi centa, lecz może przeżyć szok, kiedy na aspirującą do sławy i czerwonego dywanu dziewczynę lub chłopca wyleje się jad hejterów.

Zawsze warto pamiętać o własnej wartości
Bunt przeciwko hejtowi i okazanie braku przyzwolenia na nienawistne wypowiedzi i ataki na ludzi w Internecie stanowiły jeden z tematów spotkania w II LO przy placu Tadeusza Kościuszki. Blanka doświadczyła szczególnie dużo niesprawiedliwego i niezasłużonego hejtu po występie w Konkursie Eurowizji 2023 – jej prosta, melodyjna, rytmiczna piosenka „Solo” do tańca w dyskotece nie różni się nazbyt od tysięcy, jakie powstają co roku na syntezatorach i stołach mikserskich w wytwórniach. Poradziła młodzieży w Łomży, żeby nie zatajać ataków, nie przemilczać, nie cierpieć w samotności, tylko rozmawiać o tym z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi. Blanka znalazła także pociechę i wsparcie od współpracowników z wytwórni płytowej i fanów. W spotkaniu uczestniczył jej współpracownik Kacper Twardowski, który przyjechał z wokalistką, oraz prowadził spotkanie razem z pedagogiem II LO Sylwią Lutostańską. Młodzi ludzie, doświadczając hejtu w Sieci, mogą z problemami zwrócić się do nauczyciela, wychowawcy, psychologa, pedagoga w szkole.

- Należy słuchać wewnętrznego głosu i zawsze pamiętać o własnej wartości – przypomina Agata Laskowska młodym, napadniętym w Internecie i skrytykowanym za wygląd, fryzurę, ubiór, sposób mówienia, śpiewania i poruszania. 

Pedagog szkolny Sylwia Lutostańska również odniosła dobre wrażenia ze spotkania z piosenkarką, która umie tańczyć, grać na gitarze, mówić po angielsku i z szacunkiem rozmawiać z młodzieżą, nie unikając odpowiedzi na żadne z pytań.

- Blanka ujęła mnie szczerością i wskazaniem ważnych w jej  życiu wartości: bycie prawdomówną i autentyczną w odniesieniu do siebie – dzieli się wrażeniami Pani Lutostańska. - Przekazała w prosty sposób młodym ludziom, żeby nie zagubili samych siebie, aby nie dali się poukładać w szufladki... Ludzie są różni, każdy na swój sposób inny, dlatego trzeba liczyć się z odmiennymi, nie zawsze pozytywnymi opiniami na swój temat w Internecie i realu. Ale to też oznacza, że należy formułować oceny w sposób delikatny, jeżeli chce się zachować przywilej nazywania siebie człowiekiem cywilizowanym, kulturalnym i na poziomie. Sprawdzone od stuleci hasło „Żyj i daj żyć” jest aktualne i przydatne w dobie Internetu XXI w. Wiele osób boryka się teraz z bolesnym, krzywdzącym hejtem w zaciszu domu, choć mogą zwrócić się po pomoc do pedagoga.


Będzie nowe nagranie z Blanką...?
Blanka Stajkow urodziła się w Szczecinie, pochodzi z polsko-bułgarskiej rodziny, wychowała się w pobliskim Mierzynie, brała udział w 2021 r. w konkursie Top Model. Spotkanie z Blanką w II LO w Łomży zorganizował Samorząd Uczniowski: Roksana Ksepka, Anna Nowacka i Ignacy Balkiewicz. Blanka złożyła autograf dla II LO na swoim zdjęciu, które zostanie umieszczone w Kronice Szkoły. Dziewczęta w II LO po spotkaniu zrobiły nagranie z Blanką, które niebawem może trafić do Sieci. W social mediach trzeba chcieć samemu dokonać wyboru, czy jest się człowiekiem „po tej stronie ekranu”. Wymaga to odrobiny wysiłku i wyobraźni, że „po drugiej stronie” jest wrażliwy człowiek. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

Zdjęcia: Archiwum Samorządu Uczniowskiego II LO 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
śr, 23 października 2024 16:02
Data ostatniej edycji: cz, 24 października 2024 08:08:39

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę