Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 19 czerwca 2021 napisz DONOS@

Farna żyje sztuką

Główne zdjęcie
Robert Sokołowski

Łomżyński malarz Robert Sokołowski jako pierwszy od lat artysta pokazuje swoje prace nie w galerii, a na Farnej, i tworzy nie w pracowni, a "na żywo", bo na oczach publiczności. Stanowią ją przechadzający się uliczkami Starówki mieszkańcy, przyjezdni i turyści. Przez kilka ostatnich, ciepłych i słonecznych dni września widzieliśmy go, jak skupiony przy sztalugach maluje portrety i pejzaże, nie tylko rodzinnego miasta. Zatrzymują się przy człowieku z paletą farb zaciekawione dzieci, rozbawiona młodzież, stateczne małżeństwa i żyjący wspomnieniami staruszkowie.


- Od kilkunasu lat pracuję w wakacje na deptakach miejscowości górskich i nadmorskich: w Zakopanem, Jastrzębiej Górze, Władysławowie albo Juracie - opowiada malarz, który i młodym, i "wcześniej urodzonym" (jak mawiała o swoim pokoleniu Hanka Bielicka) chętnie objaśnia tajniki sztuki tworzenia. Niejeden z przyglądających się precyzji młodszego kolegi "po pędzlu" Jana Dobkowskiego (ur. 1942), najwybitniejszego malarza rodem z Łomży, ze zdumieniem dostrzegał, że po półgodzinie z tajemniczego tła płótna wyłania się sylwetka białego rumaka w galopie. Dłuższe zakupy, sprawa załatwiona w ratuszu czy pogawędki i spotkania dla mijających lub przystających obok Roberta Sokołowskiego ludzi to okruchy czasu, gdy na płótnach malarskich pojawią się nowa postać, ciekawy detal architektoniczny bądź urzekający element krajobrazu.
- Jeśli i w październiku dopisze pogoda, to pojawię się na Farnej w słoneczne dni - zapowiada artysta. - Tak jak na początku lat 90. Grzegorz Gwizdon, z którym współtworzę galeriapodlasie.pl, a wcześniej Galerię Plenerową, i którego prace też prezentuję. - Lubię malować i spotkania z ludźmi ciekawymi sztuki na łomżyńskim deptaku.
Przechodnie, których pytaliśmy o zdanie na temat tej odświeżającej i urozmaicającej aurę Starówki inicjatywy, nie posiadali się z radości. Łomżyniacy mogą zamówić portret własny lub bliskich, zabawną karykaturę lub panoramę grodu nad Narwią. Roberta Sokołowskiego cechuje wszechstronność. Nie tylko sam wymyśla tematy, ale i podejmuje się realizacji tematów zleconych. Dobry pomysł, dobry malarz, dobra nasza!

Mirosław R. Derewońko

P.S. Warto zerknąć na strony: galeriapodlasie.pl oraz www.galeriaplenerowa.4lomza.pl    
200609064623.png
Foto: Robert Sokołowski
Foto: pracownia na Farnej, w tle Katedra
Foto: Robert Sokołowski
Foto: Robert Sokołowski
Foto:
Foto:
Foto: ul. Farna w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
so, 30 września 2006 10:08
Data ostatniej edycji: nie, 01 października 2006 08:18:46

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę