Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Weekend wystaw i Motoserca

Największym wydarzeniem tegorocznego weekendu jest łomżyńska odsłona ogólnopolskiej akcji Motoserce, zorganizowana przez motocyklistów z klubu Wild Dogs. Poza zbiórką krwi zaplanowano szereg atrakcji, w tym koncerty zespołów Leash Eye i OldYoung. Odbędzie się również otwarcie dwóch wystaw, w tym fotograficznej Marka Noniewicza „Zarys biologii fantastycznej” w Galerii Pod Arkadami oraz finisaż wystawy „Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje...” w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Piątkowe wydarzenia rozpocznie comiesięczne spotkanie w ramach wszechnicy „Tulowskie spotkania” łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. W Bursie nr 3 (ul. Zjazd 3) dr Mirosława Bednarzak-Libera wygłosi prelekcję „Polscy laureaci nagrody Nobla”. Początek o 17:00, wstęp wolny.

Godzinę później rozpocznie się kolejna impreza tego typu. Sławomir Zgrzywa - historyk, badacz, publicysta, kolekcjoner i bibliofil oraz pracownik łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku - wygłosi w Muzeum Północno-Mazowieckim prelekcję „Gubernia łomżyńska”. Opowie o powstaniu i funkcjonowaniu guberni, jej instytucjach i jednostkach wojskowych, kolejnych gubernatorach oraz rozwoju Łomży w czasach gubernialnych. Nie zabraknie mniej znanych faktów oraz ciekawostek. Sala edukacyjna muzeum, początek o godzinie 18:00, wstęp wolny.

Również o 18:00 zostaną otwarte dwie wystawy. Muzeum Diecezjalne w Łomży zaprasza na prezentację ikon Teresy Matuszelańskiej, zatytułowaną „Pod Twoją obronę”. Wstęp wolny.

W Galerii Pod Arkadami MDK-DST zostanie z kolei otwarta wystawa fotografii „Zarys biologii fantastycznej” Marka Noniewicza. To bydgoski artysta, który „posługuje się technikami szlachetnymi, takimi jak cyjanotypia, talbotypia, lub papier albuminowy, wykorzystując też tradycyjne materiały światłoczułe. Naświetlając bezpośrednio, lub przez spreparowany wcześniej fotochemiczny negatyw, różnego rodzaju formy organiczne: owady, rośliny - tworzy ich namacalne świadectwa obecności”. Prezentuje prace wybrane z cykli „Iliaster”, „Naturalia”, „Ptak nocy”, „Summer album” i „Zarys zoologii fantastycznej”.

„W obszarze mojej aktywności znajduje się głównie fotografia, choć coraz częściej myślę, że interesuje mnie światłoczułość. Jestem przekonany, że sposób zapisu odzwierciedla proces myślenia o obrazie i jego recepcję; stąd też częściej sięgam po techniki historyczne i eksperymentalne oraz efemeryczne formy zapisu; traktując je jako rodzaj klucza do języka natury. Staram się ożywić mit i próbuję znaleźć dla niego współczesny kontekst. Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów srebrowych, są w jakiś sposób tożsame ze zmiennością świata przyrody. To co staram się rejestrować, to przebieg tych zmian.” – wyjaśnia Marek Noniewicz. Wstęp wolny.

W sobotę na Starym Rynku odbędzie się łomżyńska odsłona XVI edycji ogólnopolskiej akcji Motoserce, zorganizowana przez motocyklistów z klubu Wild Dogs MC Poland - Chapter Łomża. Jej główny cel to zbiórka krwi, którą będzie można oddawać w krwiobusie już od godziny 11:00. Godzinę później wystąpi warszawski zespół Leash Eye, jedna z najciekawszych polskich grup z nurtu hard/southern rocka. O 13:00 na scenie pojawi się, grający rockowe covery z lat 60., 70. i 80., gdańska grupa OldYoung. Na 14:30 zaplanowano paradę motocykli oraz ich przejazd ulicami miasta, po czym zespół OldYoung będzie kontynuować swój występ. Impreza ma potrwać sześć godzin, a poza koncertami zaplanowano też inne atrakcje, na przykład konkursy z nagrodami. Wstęp wolny. 

Niedziela 28 kwietnia to ostatni dzień udostępniania w Muzeum Północno-Mazowieckim wystawy czasowej „Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje...”.  Przypomina ona twórczość przedwcześnie zmarłego w roku 1983 łomżyńskiego poety i fotografa. O godzinie 12:00 odbędzie się finisaż wystawy, obejmujący oprowadzanie kuratorskie Joanny Klamy oraz pokaz portretowych slajdów. Wstęp na finisaż wolny.

W godzinach 11:00-16:00 w Śniadowie odbędzie się święto 3 Pułku Strzelców Konnych. W programie apel poległych przy grobach żołnierzy, msza święta, pokazy sprzętu wojskowego, koncert zespołu Gitarsi, pokaz grupy chorągwiarskiej Strażnicy herbów GOK Śniadowo oraz inne atrakcje. Wstęp wolny. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę