Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

86. rocznica obrony Nowogrodu

Mieszkańcy Nowogrodu pod Łomżą wspominają dziś obrońców swojego miasta w wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku. Ich waleczną postawę upamiętnia pomnik obrońców Nowogrodu, na którym znajduje się krzyż z orłem w koronie i tablicą z nazwiskami 43 podanych imiennie i 34 bezimiennych młodych ludzi, głównie studentów, którzy 31 lipca 1920 roku brawurowym atakiem zdobyli Nowogród wcześniej zajęty przez kawalerię sowiecką.


Dzięki ich odważnej akcji powstrzymane zostało na dwa dni okrążenie Łomży, która jeszcze nie poddała fortów w Piątnicy, bronionych od 28 lipca do 2 sierpnia 1920. Współcześni historycy i ówcześni dowódcy sowieccy zgodnie uznają, że obrona Nowogrodu i Łomży opóźniła o pięć, sześć dni atak na Warszawę, co pozwoliło Marszałkowi Piłsudskiemu przygotować stolicę do obrony i przegrupować wojska - mów ppłk Ludwik Zalewski.

Świętowanie 86. rocznicy obrony Nowogrodu w wojnie polsko-sowieckiej 1920 r. rozpocznie się w samo południe. Orkiestra i uczestnicy uroczystości przemaszerują z rynku miasta pod pomnik Obrońców Nowogrodu. W asyście maszerować będą: kompania honorowa z pocztem sztandarowym I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego, poczty sztandarowe kombatanckie, strażackie i harcerskie oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Mechanicznych w Kolnie. O godz. 12-30 przy pomniku obrońców Nowogrodu odbędzie się apel poległych. Następnie przemówienia wygłoszą przedstawiciele samorządu, wojska, IPN oraz parlamentarzyści. Na godz. 14-00 zaplanowano przemarsz do schronu nad rzekę Narew i złożenie kwiatów poległym w czasie II wojny światowej.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę