Szlachetna Paczka z Łomży zaprasza Darczyńców
Sytuacja jest dynamiczna: jak na razie, 43 rodziny z Łomży i okolicznych gmin są zakwalifikowane do obdarowania na święta Bożego Narodzenia. Opisy sytuacji rodzin pojawiają się sukcesywnie na stronie internetowej Szlachetnej Paczki: w poniedziałek na 8 opublikowanych 6 miało Darczyńców. Osoby sprawdzające zgłoszenia z terenu w centrali w Krakowie nie nadążają z umieszczaniem opisów, więc w najbliższych dniach można dzwonić do Magdaleny Wdziękońskiej, liderki Drużyny Szlachetnej Paczki z Łomży, która skontaktuje ludzi dobrej woli z wolontariuszami, zajmującymi się rodzinami.
- Rodziny, które czekają w tym roku na obdarowanie przez nas, są w różnej sytuacji – opowiada o losach zakwalifikowanych do pomocy w ogólnopolskiej akcji Magdalena Wdziękońska, dla której to 4. edycja jako liderki, a 10. jako wolontariuszki. W tym roku łomżyńska Szlachetna Paczka ma 26 wolontariuszy. Drużyna zasięgiem zainteresowania i działania obejmuje: Miasto Łomża, Gminę Łomża, Gminę Piątnica, Gminę Śniadowo, Gminę Nowogród, Gminę Zbójna, Gminę Jedwabne, Gminę Mały Płock, Miasto i Gminę Kolno, a nawet Gminę Biała Piska, ponieważ tam nie powstała drużyna Szlachetnej Paczki, dlatego centrala akcji zaproponowała, ażeby Rejon Łomża przygarnął do znalezienia Darczyńcy jedną rodzinę województwa warmińsko-mazurskiego. - Zakwalifikowani przez nas ludzie żyją bardzo skromnie, a niektórzy nawet w skrajnej biedzie – mówi liderka. - Akcja przed świętami Bożego Narodzenia może przywrócić biednym poczucie wartości i nadzieję. Chętni do ufundowania paczki potrzebującym mogą do mnie dzwonić: 507 112 672. Na pewno oddzwonię.
Z dnia na dzień będą ukazywać się opisy zakwalifikowanych rodzin, znajdujące się pod linkiem:
https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/?province=podlaskie
Rodziny, również wielodzietne, tworzą bardzo różni ludzie: osoby starsze, osamotnione, samotne matki, osoby z niepełnosprawnością. Praktycznie wszyscy potrzebują wsparcia w postaci żywności długoterminowej, w tym konserw mięsnych i rybnych oraz przetworów warzywnych i owocowych w słoikach. Potrzebne są środki czystości, higieny osobistej, do utrzymania porządku w mieszkaniu. W zależności od sytuacji, jedni proszą o kurtkę i buty na zimę, inni o wersalkę, pralkę albo szafę na ubrania. Szczegółowo potrzeby rodzin znają wolontariusze i liderka będzie przekazywać kontakt do nich, ażeby osoby o dobrym sercu dowiedziały się jak najszybciej, czego potrzeba ludziom ubogim. Pani Wdziękońska przypomina, że rodziny w potrzebie są zgłaszane, m.in. przez szkoły, szpitale, parafie i gminy. Darczyńca powinien wcześniej ocenić, czy podoła potrzebom, a do przygotowania paczki może zaprosić np. rodzinę bliższą i dalszą, przyjaciół, znajomych, pracowników z instytucji i firmy, koleżanki i kolegów z klasy i uczelni. Weekend Cudów Szlachetnej Paczki odbędzie się w sobotę i niedzielę, 16. i 17. grudnia 2023 r.
- Zachęcamy Czytelniczki i Czytelników 4lomza.pl, aby zostali Państwo Darczyńcami, żeby pomóc rodzinom w potrzebie odzyskać wiarę w siebie i w ludzi.
W ubiegłym roku Drużyna z Łomży zawiozła pomoc na święta Bożego Narodzenia do 35 rodzin, a w 2021 r. do 54 rodzin. Wolontariusze otrzymali zgodę rektora Dariusza Surowika na utworzenie magazynu w Akademii Łomżyńskiej (d. Akademii Nauk Stosowanych oraz d. Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości) przy Akademickiej 1. Uczelnia pomaga w akcji od 8 lat. Darczyńcy dowiedzą się później od wolontariuszy, jak przebiegało wręczenie szlachetnych paczek.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146