Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 listopada 2024 napisz DONOS@

Szlachetna paczka to szlachetni wolontariusze i ofiarodawcy

- Ludzie potrzebują tak naprawdę wszystkiego, od najprostszych rzeczy – mówi wolontariusza Barbara Porwoł, która weryfikowała potrzeby rodzin do Szlachetnej Paczki w Łomży. "Najbardziej ludzie potrzebują zainteresowania innych osób" - dodaje.

Już po raz 22 w Polsce mamy do czynienia z weekendem cudów. To czas, kiedy darczyńcy przy wsparciu wolontariuszy Szlachetnej Paczki obdarowują tych, którym ta pomoc jest najbardziej potrzebna. Bieda w Polsce jest, a nie widać jej, bo chowa się ze wstydu. Jak ocenia Magdalena Wdziękońska, od dwóch lat liderka Szlachetnej Paczki w Łomży, do biedy w Polsce często pcha niepełnosprawność czy choroba któregoś z członków rodziny. Także wielu osobom starszym i samotny nie starcza na wszystkie potrzeby. 

- Są mieszkania, w których ludzie dopiero od 2 lat mają wodę, a kuchnia mieści się w nieogrzewanej przybudówce maleńkiego domku i w kuchence działa tylko jeden palnik gazowy – wylicza wolontariuszka Barbara Porwoł. - Znalazła się jednak Pani, która ufundowała nową kuchenkę i załatwi podłączenie, aby wszystko było jak należy.

W 2022 roku z terenu Łomży i powiatu łomżyńskiego zostało obdarowanych 37 rodzin, w tym także jedna z powiatu kolneńskiego.

- Darczyńca wybrał jedną rodzinę, ale niestety nie ma z nim kontaktu. Nie odzywa się i nie odbiera telefonów – mówi na gorąco liderka. - Aby ta wielodzietna rodzina nie poczuła się pominięta, wolontariusze pracujący w tym roku zrobili zrzutkę, kto co mógł ofiarował i ta paczka będzie – cieszy się Magdalena Wdziękońska. Wylicza, że w gronie osób obdarowujących są osoby prywatne, które z przyjaciółmi postanowili wspomóc innych. Są także firmy, czy uczelnia Akademia Nauk Stosowanych, która także od wielu lat udostępnia inicjatywie swoje pomieszczenia. Paczki przygotował m.in. Urząd Miasta, Szkoła Podstawoa nr 1 w Łomży, szkoła i przedszkole ze Śniadowa, chór łomżyński, no i wolontariusze. W paczkach można znaleźć i rower dla dziecka, pralkę czy lodówkę, a także chodzik dla osoby starszej. Głównie jednak proszono o żywność, chemię domową, odzież czy obuwie dla dzieci. „Niektóre paczki osiągają wartość 15 tys. zł” - podkreśla.

- Rodzice podobnie jak rada pedagogiczna i dyrekcja wykazali się wielką empatią – podsumowuje Milena Sierzputowska, która przywiozła przygotowane przez Szkołę Podstawową nr 1 z Łomży 67 pudełek + lodówka. - W dwa tygodnie zebraliśmy wszystko. Wystarczyło tylko ogłosić i wczoraj 30 wolontariuszy, dzieci z naszej szkoły pakowało wszystko do kartonów. Jak  spakowane tak spakowane, ale własnymi rękami uczniów od IV do VIII klas - wylicza pedagog dodając, że w akcję włączyły się też młodsze dzieci, także z zerówki.

Informacja o potrzebujących spływa do Stowarzyszenia Wiosna z MOPS-ów, szpitali, osób zaprzyjaźnionych czy parafii. Wolontariusze Szlachetnej Paczki weryfikując potrzebujących i  dowiadują się w jakich warunkach mieszkają.

- Nawet nie myślałam, że u nas w Łomży może ktoś tak żyć w XXI wieku, w centrum Europy – przyznaje wolontariuszka Barbara Porwoł. - Ludzie potrzebują tak naprawdę wszystkiego, od najprostszych rzeczy. Są biedne rodziny z 9-ciorgiem dzieci. Jest rodzina, w której Pan ma czworo dzieci, bo żona zmarła przy porodzie czwartego. Został sam z trójką starszych i z noworodkiem. Całe życie mu się rozsypało i nie potrafi sobie poradzić – wylicza przejęta skalą biedy wolontariuszka. - Brakuje ubrań, ciepłych butów, kurtek zimowych, naczyń, jedzenia. Prostych produktów: mąka, cukier, ryż, kasza, puszki. 

W holu Akademii Nauk Stosowanych jest ciągły ruch. Wnoszą i wynoszą paczki, jak w dużym punkcie logistycznym. Wolontariusze, niektórzy w strojach mikołajów, upychają w samochodach i rozwożą radość zbliżających się świąt po czekających rodzinach. W tym pozornym rozgardiaszu znalazł się materac przeciwodleżynowy dla dziecka, które od 5 lat leży czy drzwi stojące oparte o ścianę ANS, których jakaś rodzina potrzebuje. 

Są też zwykłe prezenty pod choinkę, bo rodziny nie stać, aby kupić zabawkę. W ten sposób nie tylko dziecko odczuje, magię Bożego Narodzenia. To poświęcenie wolontariuszy i hojność ofiarodawców składa się na ten niezwykły czas. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę