Po rodzinny - do gminy
Już za kilka dni to właśnie gminy przejmą obsługę świadczeń rodzinnych. Będą przyjmować petentów, wydawać formularze i wypłacać pieniądze. Będą – a dokładnie powinny. Większość gmin nie otrzymała środków na zatrudnienie pracowników, zakup sprzętu do obsługi świadczeń, a na razie gminy biorą pieniądze z własnej kasy. Wójt gminy Piątnica Edward Łada mówi, że gmina jest przygotowana do obsługi nowych interesantów. "Mam nadzieję, że pieniądze otrzymamy(..)Wiara czyni cuda." - mówi Łada.
Optymizmu brakuje jednak wielu gminom. W Szepietowie obsługę świadczeń rodzinnych przejmie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Wójt Stanisław Wyszyński obawia się, że na pieniężnych obietnicach się skończy. "Gdyby pieniądze były, to nie przekazywano by gminom takiego obowiązku" - mówi Wyszyński.
W niektórych gminach utworzono specjalne punkty informacyjne, w większości - wydawane są już formularze. Oficjalnie świadczenia rodzinne gminy powinny przejąć 1 maja. W praktyce – mają jeszcze czas...1 i 3 maja - to dni wolne od pracy, 2 maja - to niedziela...
Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje, iż zasiłki rodzinne (i dodatki do nich) wypłacane będą przez gminy bezrobotnym, osobom pobierającym zasiłek przedemerytalny, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych oraz osobom ubiegającym się o dodatki z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego czy samotnego wychowywania dziecka. Dotychczas świadczenia rodzinne wypłacały także urzędy pracy, Fundusz Alimentacyjny i zakłady pracy.