Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Uczestnicy ŚDS w Łomży stworzyli swój teatr cieni

- Tajemnica Bożego Narodzenia w formie teatru cieni to efekt naszej wspólnej pracy: uczestników i instruktorów, którą chcieliśmy pochwalić się szerszej publiczności, jak również rodzinom naszych podopiecznych – opowiada Wioletta Wiśniewska, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży. - Uroczystość przygotowywaliśmy od dwóch miesięcy. To dla nas duże przedsięwzięcie, gdyż jako amatorzy w tej dziedzinie wykonaliśmy wszystko sami: kostiumy, inscenizację, upominki, poczęstunek dla gości. Wszystko to wprowadziło nas w nastrój Bożego Narodzenia.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Łomży zorganizował uroczyste spotkanie wigilijne w Hali Kultury na Starym Rynku. Do sali widowiskowej HK przybyli w czwartek, 15. grudnia, nie tylko podopieczni ŚDS ze swoimi rodzinami, ale również np. dyrektorzy placówek pomocy społecznej z Łomży: Wiesław Jagielak z MOPS, Krzysztof Jankowski z DPS, Inga Kolaska z PO-W. Widzowie mieli okazję zobaczyć występ artystyczny uczestników ŚDS pt. „Tajemnica Bożego Narodzenia”. Pomysł spektaklu polegał na połączeniu efektownych zdjęć, ekspresyjnej muzyki i wybranych scen z opowieści o narodzinach Jezusa w Betlejem. Epizody na wielkim ekranie to barwne fotografie, na których pojawiały się czarne kontury sylwetek postaci biblijnych, które animowali niewidoczni od strony widowni aktorzy. Przenieśliśmy się o dwa tysiąclecia do tajemniczego ogrodu, gdzie Anioł zwiastował Pannie Maryi radość wielką. Wędrowaliśmy z Maryją i Józefem przez drogi i bezdroża Azji. Towarzyszyliśmy Trzem Królom, kiedy odwiedzają Heroda, którego za okrucieństwa pognębił diabeł z widłami i sroga kostucha z dużą kosą. Cieszyliśmy się z cudu narodzin ze Świętą Rodziną pod Gwiazdą Beltejemską, rozświetlającą składanie darów przez pasterzy, monarchów i człowieka, który przyniósł Jezusowi swoje szczere serce, pełne miłości...

Wioleta Wiśniewska i ksiądz Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej, w krótkich przemowach przypomnieli, że Jezus rodzi się jako człowiek, ale i jako zbawiciel, odkupiciel ludzkości. Święta Bożego Narodzenia ukazują, że  przyszedł na świat w ubogiej rodzinie, która nie miała pieniędzy na opłacenie noclegów. W tradycji pojawiają się więc stajnia, grota, którą ciekawie zainscenizowano w teatrze cieni: finałowa scena ze Świętą Rodziną to przybliżała się, to oddalała, co uzyskano poprzez efekty zoom z zarysem szopki.

„Niech narodziny Chrystusa zwiastują dobrą nowinę”
Wiceprezydent Andrzej Stypułkowski gratulował aktorom i twórcom spektaklu w konwencji teatru cieni. Życzył społeczności ŚDS i gościom zdrowia i rodzinnej atmosfery na święta, wytchnienia od trudów życia codziennego. Życzył, aby nowy rok nie był gorszy od tego, w którym przeżywamy za wschodnią granicą agresję wojenną Rosji przeciwko Ukrainie. Serdeczne życzenia, podzielenie się opłatkiem, rozdanie ręcznie wykonanych upominków i skosztowanie wigilijnych potraw stworzyły sympatyczny, ciepły, świąteczny klimat w Hali Kultury, do której wejście nadal jest od Rządowej. 

- Środowiskowy Dom Samopomocy to społeczność 49 pełnoletnich uczestników i 12 pracowników: instruktorów terapii, fizjoterapeutów, opiekunów – przedstawia placówkę przy ul. M Skłodowskiej - Curie 5 dyrektor Wioleta Wiśniewska, kierująca Domem od lutego 2019 r. Wcześniej przez 20 lat pracowała w DPS przy Polowej. ŚDS mieści się w budynku po dawnych: SP 3 i PG 3 obok starego szpitala. Ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi i osób z autyzmem, działa na terenie miasta Łomża. Uczestnicy powinni mieć 18 lat – najmłodszy aktualnie ma 22 lata, najstarsi są po 60-tce. - Okres Bożego Narodzenia jest okazją do spotkań i integracji środowisk. Dla osób z niepełnosprawnościami to bardzo ważne wydarzenia. Na wspólne świętowanie przygotowaliśmy podczas zajęć ceramicznych anioła z gliny, dla gości, który będzie niepowtarzalną, unikalną ozdobą wigilijnego stołu. W imieniu uczestników, pracowników i własnym przekazuję wszystkim najlepsze życzenia świąteczne. Wiary – która może przenosić góry.

Nadziei – która nigdy nie zgaśnie. Miłości - która jest światłem życia. Niech narodziny Chrystusa zwiastują dobrą nowinę. Życzę wszystkim zdrowych, bezpiecznych i spokojnych świąt w ciepłym, rodzinnym gronie, odpoczynku od codziennych trosk oraz szczęśliwego Nowego Roku 2023.

Ponad 4 i pół roku wcześniej 
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w maju 2018 r. przecięła wstęgę w Środowiskowym Domu Samopomocy, wyremontowanym za 1 milion 300 tys. zł z dofinansowania ministerialnego, 458 tys. zł z budżetu miasta i 50 tys. zł od PFRON. Powstał obiekt nowoczesny dla 43 osób z dysfunkcjami psychicznymi i fizycznymi, mający ofertę rehabilitacyjną i terapeutyczną, z oszczędniejszym niż w Warszawie wydaniem pieniędzy – doceniła minister. Wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, zajmująca się wtedy opieką społeczną, podziękowała dyrektor ŚDS Małgorzacie Macieboch i Agnieszce Siwik z ŚDS za nagrodzony dotacją projekt, przedstawiając nowe marzenia. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Minister Rafalska odwiedziła seniorów i niepełnosprawnych... w Łomży

Będzie przeprowadzka ŚDS

Piętnastolecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Galerii N

20-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży - wystawa

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę