Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Piętnastolecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Galerii N

Specjalną wystawę z okazji piętnastolecia istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łomży można oglądać w Galerii N Klubu Jednostki Wojskowej 1511. Na wystawę składają się różnorodne prace wykonane przez uczestników zajęć plastycznych i terapeutycznych prowadzonych w Środowiskowym Domu Samopomocy: obrazy, rysunki, mozaiki witrażowe, linoryty, tkaniny, rękodzieło z wikliny i wiele innych.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Łomży  został utworzony w 1996 roku przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Głównym celem tej placówki jest niesienie pomocy osobom z różnymi zaburzeniami psychicznymi, nie kwalifikującym się do leczenia zamkniętego. Przyjazna atmosfera panująca w ŚDS, liczne kursy i zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów i specjalistyczna opieka psychologiczno – lekarska powodują, że efekty terapeutyczne są widoczne. Wielu uczestników zajęć powraca stopniowo do normalnego życia, podejmuje pracę, radzi sobie z problemami czy depresją.
Małgorzata Macieboch,  kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy podkreśla, że kierowana przez nią placówka nie mogłaby istnieć bez wsparcia ludzi dobrej woli, sponsorów, artystów, placówek kulturalnych i instytucji, takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy  lekarze i psychologowie z Oddziału Psychiatrii łomżyńskiego szpitala. Wszyscy współpracownicy i dobroczyńcy Środowiskowego Domu Samopomocy  z okazji jubileuszu zostali uhonorowani specjalnymi dyplomami.
- Dzięki tej placówce ludzie z zaburzeniami, bez szans na normalną egzystencję znaleźli swój azyl, mówi Ryszard Przybyłowski, redaktor naczelny wydawanego w ŚDS kwartalnika „ŚDS-ka”. Dom zapewnia swoim uczestnikom możliwość udziału w różnorodnych formach zajęć: teatralno – muzycznych i plastycznych. W pracowniach rękodzieła doskonalimy techniki wikliniarskie i tkackie. ŚDŚ umożliwia też kontakt z kulturą poprzez wyjazdy do teatru, kina czy wycieczki krajoznawcze i turystyczne. Dzięki uprzejmości łomżyńskich muzeów i galerii korzystamy też z możliwości nieodpłatnych wejść na wystawy.  Efektem uczestnictwa w zajęciach są  bardzo dobre efekty terapeutyczne – przez minione 15 lat z usług ŚDS skorzystało około 250 osób.

Wystawa to przegląd prac twórców amatorów, którzy przez lata doskonalili swe umiejętności pod kierunkiem instruktorów. Prac nie tylko materialnych – zaprezentowano także wiersze autorstwa osób biorących udział w zajęciach. Często było tak, że uczestnicy zajęć nie zdawali sobie sprawy, jaki potencjał w nich drzemie, jak są utalentowani dopóty, dopóki nie sięgnęli po pędzel, ołówek czy inne narzędzie. Wykonane przez nich prace są dowodem na terapeutyczne znaczenie i działanie sztuki.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem, są to piękne prace – ocenia wystawę  Mirosława Kluczek, zastępca prezydenta Łomży. Prace te są bardzo wymowne, pełne prostoty, serca, naturalnego wdzięku. Myślę, że tę wystawę powinno obejrzeć jak najwięcej łomżyniaków, ponieważ jest to taka wrażliwość, która pozwala nam się zdystansować do spraw  nie tylko dużych, ale  i małych, takich codziennych. Bardzo duże wrażenie zrobiły też na mnie słowa wierszy, które są zawarte w zaproszeniu -  piękne, bardzo głębokie słowa. Takie emocje towarzyszą często każdemu z nas.
Wojciech Chamryk

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę