Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Nauka i sztuka, wspomnienia i marzenia na 20-lecie II LO w Łomży

Główne zdjęcie
Józef Przybylski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży

- Mamy skąd czerpać siły na przyszłość – zapewnił dyrektor Józef Przybylski (lat 63), kierujący od 20 lat II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej, wskazując na cztery obrazy w Auli im. Hanki Bielickiej: św. Andrzeja Boboli, przyrodnika Jakuba Wagi, prawnika prof. Bohdana Winiarskiego i aktorki Pani Hani, najsłynniejszej łomżynianki świata. - Profesorowie i absolwenci szkoły dziś spoglądają na Was, uczniów, i będą recenzować wszystkie nasze poczynania, także nauczycieli i rodziców. Bogu dziękujcie, ducha nie gaście!

Ślubowanie pierwszych klas
Ślubowanie pierwszych klas

Przytoczony przez dyr. Przybylskiego apel Jana Pawła II z czwartej pielgrzymki w 1991 r. stał się swoistym motto jubileuszu 20-lecia „Drugiego”, choć mądrych cytatów i przywołań poetyckich i filozoficznych było więcej. Uroczystość jubileuszu 20-lecia II LO składała się z trzech części. Każda miała odrębny program i charakter. Społeczność II LO w piątkowy poranek uczestniczyła w mszy św. w kościele Ojców Kapucynów, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, a koncelebrowali Ojcowie Kapucyni: proboszcz Mirosław Ferenc i katecheta Paweł Kaczorek. 
- Pragnę powtórzyć wielką prośbę, aby II Liceum Ogólnokształcące było nadal budowane w oparciu o wartości chrześcijańskie i patriotyczne – mówił bp Bronakowski. - One są korzeniami naszej państwowości, kultury i życia społecznego. W kolejnych epokach wartości chrześcijańskie współtworzyły polską szkołę. Nie można o tym zapomnieć w czasach, w których fundamentalne wartości są kwestionowane. Bez Boga i jego przykazań człowiek nie może zbudować nic trwałego. 

Wysoki poziom nauczania i przyjazna atmosfera  w II LO
Następnie nauczyciele, uczniowie i rodzice spotkali się w 112-letniej auli, która wzbogaciła się o cztery obrazy autorstwa łomżyńskiej malarki Teresy Adamowskiej. Reprezentacyjna sala, jedna z najszykowniejszych w Łomży i odremontowana według projektu Stanisława Kędzielawskiego, stała się świadkiem ślubowania uczniów klas pierwszych na sztandar z hasłami Ojczyzna – Nauka – Prawda. Jego matką chrzestną była 2. czerwca 1996 r. Hanka Bielicka (1915–2006) z Łomży.
Tegoroczni pierwszacy ślubowali, m.in., strzec honoru II LO, uczyć się pilnie i osiągać coraz lepsze wyniki w nauce, aby w przyszłości oddać wszystkie swe siły Ojczyźnie. Obiecali dobro innych stawiać ponad własne i nie zawieść pokładanego  w nich zaufania przez nauczycieli i rodziców.
- Cieszę się, dobrze wybrałem szkołę – powiedział drugoklasista Robert Łępicki, chorąży sztandaru z asystą Monki Nicińskiej i Katarzyny Dobkowskiej. - W „Drugim” jest wysoki poziom nauczania i panuje przyjazna atmosfera. Nauczyciele są rozmowni, komunikatywni, nie traktują nas jak obcych.
- Spotkacie tu samych życzliwych i mądrych pedagogów i pracowników szkoły, którzy okażą się pomocni każdego dnia dnia w trudnych sytuacjach – obiecała z kolei pierwszakom Elżbieta Kurpiewska, zastępczyni przewodniczącego Rady Rodziców, którym jest Krzysztof Korzeniecki.

Wielcy patroni z przeszłości na wspólną przyszłość

W części trzeciej jubileuszu, gdy pojawili się zaproszeni goście, dyrektor Józef Przybylski krótko opowiedział o patronce szkoły poetce Marii Konopnickiej i o bohaterach obrazów. Krótko, gdyż więcej każdy będzie mógł znaleźć w specjalnie wydanym 59. numerze 24-stronicowego periodyku uczniów i nauczycieli II LO „Przeciek”, wydanego pod opieką Jolanty Katarzyny Kowalewskiej.  O wiele obfitszym kompendium jest ponad 60-stronicowa książka jubileuszowa „Teraźniejszość Przeszłości”. Zawiera wspomnienia z pionierskich lat o ludziach i wydarzeniach, jak ich pamięta dyr. Józef Przybylski. Na przykład, że z 1. składu Rady Pedagogicznego do dziś pracują: Dorota Dąbrowska (język polski), Jan Chojnowski (geografia), Maria Janicka (historia) i Jan Sawicki (po). Beata Pijanowska pisze o św. Andrzeju Boboli (1591-1637), który przez cztery lata wykładał w kolegium jezuickim, na którego terenie stoi gmach II LO. Maria Kryszajtys opisuje losy Jakuba Wagi (1800-1872), autora „Flory polskiej” z opisem ponad 1000 gatunków roślin, przez 34 lata wykładającego w Gimnazjum Łomżyńskim. Mirosław Reszewicz poświęca esej świadkowi budowy gmachu Bohdanowi Winiarskiemu (1884-1969), zaś Barbara Chojnowska – Hance Bielickiej, która w okresie międzywojennym uczęszczała tu o Gimnazjum Żeńskiego.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę