Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 maja 2024 napisz DONOS@

Ósmoklasiści mają świadectwa ukończenia SP 4, SP 9 i SP 10

W słoneczne i upalne popołudnie czwartkowe dyrektorzy łomżyńskich podstawówek wygłaszali do absolwentów słowa wdzięczności za wspólne lata i nadziei na twórczą przyszłość 14- i 15-latków w szkołach średnich. Wybraliśmy się do trzech szkół z aparatem, ażeby zobaczyć święto nastolatków.

W kameralnej sali gimnastycznej SP 4 zmieściły się 4 klasy ósme, liczące w sumie ok. 80 uczniów. Złożyli ślubowanie na sztandar "Czwórki", tak jak Norbert Mroczkowski, że będą strzec wiernie honoru Szkoły i rozsławiać jej imię. Norbert widział podczas części oficjalnej kilkadziesiąt motyli, które jak strumień kolorów życia frunęły w dal obok motta na dekoracji, że są chwile, które nigdy nie wrócą, lecz wspomnienie trwać będzie wiecznie... Patrycja Chyl ma średnią ocen najwyższą w SP 4 - aż 5,71 i może radzić Czytelnikom, dzieciom i wnukom Czytelników, jak świetne rezultaty uzyskiwać. Trzeba być systematycznym, ale nie wymagać od siebie zbyt wiele w każdej dziedzinie, ponieważ to odbija się stresem, lecz nie motywującym do działania, tylko blokującym psychicznie.

Podziękowania za porady, pochwały i krytykę
Po drugie, należy w rodzicach i nauczycielach szukać wsparcia i korzystać z okazanej życzliwości i udzielonej pomocy. Warto sięgać po metody nieszablonowe, wykłady w YT. Ale i tak najważniejsza jest własna, nienarzucona przez dorosłych pasja: dla Patrycji to chemia i matematyka, których tajnie chce zgłębiać w 110-letnim gmachu II LO, gdzie przed wojną uczyła się Hanka Bielicka. Dyrektor Marcin Piotrowski i Panie Wicedyrektorki otrzymały od ósmoklasistów śliczne bukiety kwiatów z podziękowaniami za porady, pochwały i krytykę, które skłoniły młodzież do refleksji i przemyśleń.

Wdzięczność 8-klasistom wyrazili 7-klasiści pod opieką Reginy Parzych. - Dawali nam dobre rady, byli szczerzy, okazywali wsparcie, nie tworzyli barykad - wylicza Laura Baryła z pocztu sztandaru. Na koniec edukacji 8-klasiści wystawili zabawne scenki ze szkolnego życia i tańczyli na dyskotece.

Bartek Archacki ma 100% frekwencji i średnią 5,56
Koniec roku i 8-letniego cyklu edukacji to okazja, żeby wręczać wszystkim świadectwa i nagrody najlepszym, pod względem nauki, udziału w konkursach, sportu, aktywności społecznej. Dyrektor SP nr 10 Jadwiga Kirejczyk nazwała jednego z 207 uczniów 10 klas ósmych "prawdziwą perłą". Na zaszczytne miano zasłużył 14-letni Bartosz Archacki, z którego dumni są Rodzice. Chłopiec przez 5 lat nie opuścił ani jednego dnia nauki, co dało mu frekwencję 100-procentową, o jakiej mało który absolwent słyszał. Co więcej, Perła "Dziesiątki" ma średnią ocen 5, 56. Skromny Bartek tłumaczy, że szkoda  mu było czasu samotnie spędzonego w domu, gdyż w szkole można pozyskiwać wiedzę.

Bez trudu i bez skrępowania przechodzi na angielski, skoro w konkursie był finalistą. Mówi: "in my school is nice atmosphere and good teachers", "I have many good friends, more than ten, I like meet them". Z sympatią mówi o Izabeli Węgrowskiej, uczącej go czytać, pisać i liczyć. Przez 5 lat był w klasie dobrej anglistki Magdaleny Petrykowskiej, więc język Szekspira, Wilde'a i Muse polubił. W opinii Bartka, "Dziesiątka" ma wysoki poziom nauczania, pod warunkiem, że uczeń chce się uczyć. Z takiego chłopaka będą cieszyć się nauczyciele "Mechaniaka", zwłaszcza w klasie programistów. Nad głowami eleganckich 8-klasistów unosiły się jak szczerozłote życzenia Pani Dyrektor słowa: "Do zobaczenia w dorosłym życiu. Na innej drodze, na innym szlaku, z bagażem wspomnień...".

"Będę wspominać moją wspaniałą klasę..." 
Rzęsiste brawa rówieśników i dorosłych w hali sportowej "Dziewiątki" zebrał Hubert Chrostowski. W Białymstoku w maju gratulowali mu wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, kurator Beata Pietruszka. Hubert jako jedyny w województwie podlaskim został laureatem 4 konkursów: języka polskiego, historii, matematyki i fizyki. Za kamienie milowe sukcesu uważa: talent, naukę, pracowitość i szczęście do pytań na konkursach. Z uznaniem pamięta swoja wychowawczynię w klasach 1 - 3 Magdalenę Dąbrowską, którą od 4. klasy godnie zastąpiła Wiesława Domalewska: Polonistka Legenda z 42-letnim stażem pedagogicznym, egzaminator OKE w Łomży, współpracownik Firmy Edukacyjnej Marka w Warszawie i mama Piotra Domalewskiego, reżysera "Cichej nocy".

- Jeszcze nieraz uronię łezkę i będę dyskretnie ocierać, wspominając moją wspaniałą klasę - mówi Autorka oryginalnych testów literackich i językowych. - Każdy z uczniów ma zalety: są twórczy, nieszablonowi, usportowieni, ambitni, czasami za bardzo ambitni, bo cierpią z powodu niespełnienia, które wymaga czasu i dojrzałości. Starają się być coraz bardziej kulturalni.

Z opinią Wychowawczyni korespondowały słowa Bożeny Dziekońskiej, od ponad 30 lat dyrektor SP nr 9, że w murach tej Szkoły jest cząstka życia Ósmoklasistów, których sukcesy nauczyciele, a pewnie i rodzice, traktowali jako swoje osiągnięcia, a porażki i niepowodzenia jako swoje porażki. Ciekawe, kiedy 15-latkowie zechcą tutaj powrócić, zechcą tu zapukać, porozglądać się, odszukać...?

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146 

 

Hubert z SP 9 w Łomży najlepszy w województwie podlaskim

Kraina lodów, sportu i kultury na Dzień Dziecka

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę