Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Powstają alejki na nowszej części nowego cmentarza

Czytelnicy 4lomza.pl, którzy alarmowali o skandalicznym stanie nowszej części nowego cmentarza miejskiego przy ul. Przykoszarowej, mogą odetchnąć z ulgą: przestało ulewnie padać i wreszcie, na błotnisto-gliniastej ziemi, robotnicy Zakładu Dróg i Zieleni w Łomży zaczęli robić koryta i układać szare kostki alejek.

- Ze starszej części na nowszą część nowego cmentarza można przejść suchą nogą - opowiada nam Krzysztof Siedlecki, kierownik Zakładu Dróg i Zieleni. ZDiZ to wyróżniona jednostka MPGKiM w Łomży, które od dnia 1. marca 2022 r. przejęło administrowanie całym nowym cmentarzem przy ul. Przykoszarowej: dotychczasową częścią od strony "Mechaniaka" i nowszą, niedawno kupioną, od strony kościoła Bożego Ciała. Prace ziemne w połowie lutego rozpoczęło 3 robotników ZDiZ, teraz pracuje ich 9. Wytyczono koryto 6 alejek, usuwając ziemię, żeby na wyrównanej powierzchni móc położyć podbudowę - około 20-centymetrową warstwę kruszywa 0,31. Ustawiono obrzeża i dalej na podsypce cementowo-piaskowej układana jest kostka. Mogłaby być żółta, żeby odróżniać się od wszędobylskiej szarości, ale i szara niejednego cieszy swoimi rozmiarami: 10 cm na 20 cm na 6 cm. Podbudowa z kruszyw pod kostkę ma 20 cm, by wytrzymać obciążenie samochodów dostawczych, busów, gdy będą alejką jeździć z materiałami na nagrobki. Teraz napiszę, jak to wygląda w terenie.

Zbudowali 200 metrów alejek i wymurowali kryptę
Na nowszą część cmentarza patrzymy od strony ulicy Przykoszarowej, przy rozebranym ogrodzeniu między istniejącą i tworzoną nekropolią. Widzimy dwie długie alejki, wiodące pod górę w kierunku ogródków działkowych. Alejka węższa z prawej ma ok. półtora metra szerokości, dostosowując się do linii dawniej zbudowanych grobów. Alejka z lewej jest szersza na 210 cm. Tworzą więc dłużyny wizualnej drabiny, której szczeblami są alejki poprzeczne. Najbliższa ulicy ma około 7 m długości i jest szeroka na 2 i pół metra. Zbudowano dwie alejki poprzeczne; dwie są przygotowane do kostki. Przez dwa tygodnie robotnicy Zakładu Dróg i Zieleni ułożyli - w ocenie kierownika Siedleckiego - ok. 200 metrów bieżących na opisanych wyżej 4 alejkach, zaś w planie do końca marca mają także ok. 200 metrów. Koszt uwolnienia Zmarłych i ich rodzin oraz przyjaciół od wszędobylskiego błota na cmentarzu wyniesie około 150 tysięcy złotych brutto, na co składają się ceny materiałów i płace.

Oprócz tego, robotnicy ZDiZ zaczęli wykopywać dziury w ziemi, głębokie na około 2 m, w których będą powstawać krypty na trumny z ciałami oraz na urny z prochami Zmarłych. Od 2. marca 2022 r. wymurowali jeden grób pojedynczy z bloczków betonowych. Grób pojedynczy ma dwa poziomy,  wymiary: 2, 20 m długości, 80 cm szerokości. Następne krypty grobów będą budowane wzdłuż alei.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

Zmarli i żywi toną w błocie

Kilkaset grobów tonie w błocie na nowym cmentarzu


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę