Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

W lipcu może ruszyć przebudowa Starego Rynku

Główne zdjęcie
Stary Rynek w Łomży

Dokładnie rok temu pisaliśmy w liście do wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego: "Bez pomocy finansowej ze strony Rządu Rzeczpospolitej i kierowanego przez Pana Profesora Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego śmiały zamysł zmiany planu i wskrzeszenia Starego Rynku może być trudny do wykonania, o ile w ogóle realny. Miasto samo nie podoła takiemu przedsięwzięciu, tak jak nie wskrzesiłoby bez Pana hali targowej sprzed 90 lat". Dyskusje projektanta Zabagło z konserwatorami zabytków dają nadzieję, że może posadzą kilka drzew....? Na 1554 głosy w sondzie portalu 4lomza.pl, czego mieszkańcy oczekują na Starym Rynku, 1272 chce więcej zieleni i drzew. Jedna dziesiąta chce tyle samo lub mniej, a jednej dziesiątej to nie obchodzi.

Z początkiem lipca rzecznik Paulina Borodziuk z WUOZ w Białymstoku zakomunikowała, że: "Więcej drzew przewiduje projekt przebudowy i renowacji Starego Rynku w Łomży, złożony do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku po uwzględnieniu zaleceń Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków". Trzeba tu przypomnieć, że prace wykopaliskowe grupy archeologów na Starym Rynku zaczęły się wiosną 2020 r. Badacze odkryli kamienne fundamenty ratusza z XV i XVI w. z wieżą, zabudowy sklepów i warsztatów, i studni: drewnianej i murowanej z cegły oraz rozległego na około 5-6 m piecowiska z kilkoma tysiącami fragmentów kafli i ceramik. 

 

Nowe nasadzenia 15 drzew starych gatunków 
W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku spotkali się pod koniec czerwca 2021: podlaska wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, projektant przebudowy Starego Rynku w Łomży Zenon Zabagło, zastępca PWKZ Małgorzata Kierzkowska i pełniąca obowiązki kierownika łomżyńskiej delegatury WUOZ Irena Iwaniuk. Jak przekazuje rzecznik Paulina Borodziuk, podczas ostatniego spotkania "został omówiony ostateczny projekt przebudowy i rewitalizacji Starego Rynku w Łomży. Zgodnie z zaleceniami prof. Małgorzaty Dajnowicz, wzdłuż pierzei rynku pojawi się więcej zieleni. Planowane są nowe nasadzenia 15 drzew starych gatunków - klonów kulistych. Do projektu wprowadzono także korektę nawierzchni z zaznaczeniem wykopalisk, wzór posadzki w tej części rynku ma zostać znacznie uproszczony w odniesieniu do przedstawionej wcześniej wersji. Wykonawca, w miejscu występowania reliktów archeologicznych, wszelkie prace będzie musiał przeprowadzić bez użycia sprzętu mechanicznego - tak, aby nie uszkodzić substancji zabytkowej. Podlaska wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz wielokrotnie wyrażała opinię o konieczności wprowadzenia na Starym Rynku w Łomży nowych nasadzeń oraz zastosowanie mniej inwazyjnych rozwiązań, dotyczących ekspozycji odsłoniętych reliktów, które uwzględniałyby wymóg ochrony substancji zabytkowej." Przypomnijmy, że wyraźne wytyczne przeciwko udzielaniu zgody na betonozę - zakrywanie powierzchni placów kamieniem - rozesłała wojewódzkim konserwatorom zabytków prof. Magdalena Gawin, generalny konserwator zabytków. Pod pretekstem remediewizacji rynków, samorządy próbują iść po najmniejszej linii oporu, tworząc puste, kamienne place bez zieleni, na których latem można smażyć jajecznicę, ale nie wypoczywać.

Komentarz prezydenta Łomży 5. lipca 2021 
Mariusz Chrzanowski potwierdza, że "po spotkaniu z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków została uzgodniona ostateczna wersja zagospodarowania Starego Rynku, zwiększająca ilość drzew do 15 sztuk, oraz ustalono sposób wyeksponowania reliktu". Zdaniem prezydenta, nie poruszano na powyżej wspomnianym spotkaniu kwestii nadbudowania nad fundamentami ratusza z XV i XVI wieku tak zwanych "trwałych ruin". Kierownik Kancelarii Prezydenta Grzegorz Daniluk dosłał do naszej redakcji kilka szczegółowych informacji.

"Po wprowadzeniu tych zmian, koncepcja została wysłana do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W tej chwili oczekujemy na jej zatwierdzenie.

W tym miesiącu planujemy rozpoczęcie wymiany gruntu. Po zatwierdzeniu koncepcji przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zgodnie z deklaracją projektanta za około 1,5 miesiąca – powinniśmy mieć dokumentację, niezbędną do wznowienia robót. 

Jeżeli wymieniony termin zostanie przez projektanta dochowany i generalny wykonawca przedłuży umowę na realizację zadania i robót dodatkowych, to jesteśmy w stanie zakończyć prace na Starym Rynku jeszcze w tym roku".

Mirosław R. Derewońko

 

List Otwarty Mieszkańców Łomży do Wicepremiera Piotra Glińskiego

Średniowiecze wśród zieleni kontra szkło i granit

Nimfa narwiańska marzy o fontannie w sercu Łomży

Studnia życia i ruiny ratusza w kwiatach na Starym Rynku

Poseł Krajewski prosi wiceminister Gawin o "osobisty nadzór"

Może chociaż studni na Starym Rynku nie zasypią...

Więcej zieleni chcą łomżyniacy i konserwator zabytków


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę