Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

MPEC podpisał umowę na drugi kocioł na biomasę

Główne zdjęcie
MPEC w Łomży

61 499 975,40 PLN (brutto) – tyle ma zapłacić Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży za budowę drugiego kotła na biomasę ze zintegrowaną z nim turbiną produkująca prąd. Inwestycję w systemie projektuj i buduj ma zrealizować firma ENERGIKA z Nekla. Jej oferta była najtańsza w przetargu, który ogłoszono w marcu. Na realizację tej inwestycji miejska spółka już wcześniej pozyskała niespełna 19 mln zł unijnej dotacji, ale aby móc ją przeprowadzić musi pożyczyć jeszcze 28 mln zł.

Zlecona do budowy w systemie projektuj i buduj elektrociepłownia biomasowa składać ma się m.in. z paleniska na biomasę z kotłem parowym o mocy 12,5 MW oraz turbiny parowej z generatorem o mocy nominalnej 3,2 MWel, z całym kompletnym wyposażeniem. To – jak przekonują władze miejskiej spółki ciepłowniczej – kolejna część planu przystosowania ciepłowni miejskiej w Łomży do nowych wymogów emisyjnych obowiązujących od 2023 r.

MPEC na realizację tego zadania przeznaczał niespełna 57,2 mln zł brutto, ale najtańsza z ofert złożonych w czerwcu przekraczała tę kwotę o ok. 4 mln zł, a najdroższa o blisko 20 mln zł. Władze miejskiej ciepłowni zdecydowały się zwiększyć kwotę do najniższej cenowo oferty i ją wybrać jako najkorzystniejszą. Umowę podpisano w tym tygodniu. Zlecenie otrzymała spółka Energika z Nekla. Na zaprojektowanie i zbudowanie łomżyńskiej elektrociepłowni spółka ma teraz 26 miesięcy. Zgodnie z zestawieniem ofert za prace w Łomży ma ona otrzymać 61 mln 499 tys. 975 zł i 40 gr (władze miasta podają kwotę ok. 50 mln zł – czyli cenę netto).

Warto dodać, że o zlecenie na drugi kocioł biomasowy w Łomży zabiegało także konsorcjum, w którym była litewska firma Enerstena. Ona zbudowała dla MPEC pierwszy kocioł na biomasę za ponad 31 milionów złotych brutto, czyli ok. 25,5 mln zł netto. Tym razem ich wycena prac była o ponad 10 mln zł droższa niż firmy z Nekla.

 

MPEC i władze miasta przekonują, że wielomilionowe inwestycje w spalanie biomasy w ciepłowni mają doprowadzić do obniżek cen ciepła w Łomży. Te, póki co, szybko rosną. W 2019 roku MPEC podniósł ceny o ok. 25%, a w lipcu tego roku mieszkańców zaskoczyła informacja o kolejnej podwyżce o ok. 3,5%.

zobacz: Kolejna podwyżka cen ciepła w Łomży


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę