Czym więcej, tym lepiej...
Jeszcze około dwóch tygodni potrwają prace archeologów w północnej połowie Starego Rynku. Dotychczas dokonane odkrycia przeszły najśmielsze oczekiwania także historyków i konserwatorów zabytków. Ostatnio dokopano się prawdopodobnie do fundamentów wieży ratuszowej, w której piwnicy znajdowało się więzienie. Ogromne kamienne fundamenty starego ratusza i dobudowanych do niego budynków, pozostałości dębowych budowli i studnie, wokół których przez setki lat tętniło życie, dziś są dobrze widoczne na rozkopanym placu. Tymczasem zamówieni już budowlańcy przygotowują się do przykrycia niemal całego placu granitowymi płytami. Za te prace mamy zapłacić im niemal 6 milionów złotych. Po historycznych odkryciach trzeba zmienić te plany, aby skryta dotychczas pod czerwoną polbrukową kostką 600-letnia historia miasta mogła zostać ukazana tym, którzy będą spacerować po granitowych płytach Starego Rynku.
Oto co o dokonanych na Starym Rynku w Łomży odkryciach opowiadał w poniedziałek tym, którzy zastanawiają się co można, co należałoby i co trzeba zachować, prowadzący badania archeolog dr Mieczysław Bienia.
Spotkanie to było wstępem do zorganizowanych przez władze miasta konsultacji w sprawie zmiany planów zagospodarowania Starego Rynku w Łomży. O tym napiszemy w oddzielnym tekście.
zobacz: Przebudują nam Stary Rynek