Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Przebudują nam Stary Rynek

Firma Granit ze Strzegomia w województwie dolnośląskim złożyła – według miejskich urzędników - najkorzystniejszą ofertę na przebudowę placu Starego Rynku w Łomży. Przed jej wyborem władze miasta musiały podnieść o ponad 600 tysięcy złotych kwotę jaką planowały wydać na to zadanie. Firma ze Strzegomia chce za to otrzymać niespełna 6 milionów złotych, ale pozostałe oferty były znacząco droższe. Zgodnie z planami prace przy przebudowie Starego Rynku powinny zostać zakończone latem 2021.

Planowane rozmieszczenie fontanny, pomnika Księcia Janusza i szklanej podłogi ukazującej historyczne fundamenty starego ratusza
Planowane rozmieszczenie fontanny, pomnika Księcia Janusza i szklanej podłogi ukazującej historyczne fundamenty starego ratusza
Projekt zagospodarowania na nowo placu Starego Rynku w Łomży
Projekt zagospodarowania na nowo placu Starego Rynku w Łomży

O przebudowie Starego Rynku mówi się od wielu lat. 11 lat temu pracownia architektoniczna Atelier ZETTA Zenona Zabagło z Białegostoku otrzymała od władz miasta pierwsze zlecenie na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej, wraz z niezbędnymi dokumentami w zakresie przebudowy i rewitalizacji Starego Rynku w Łomży. Formalnie inwestycja jest cały czas realizowana od roku 2012 z... dłuższymi. W jej ramach przebudowano uliczki okalające „plac czerwony” Starego Rynku, i kończona jest przebudowa starej hali targowej.  W tym roku prace mają rozpocząć się także na „płycie głównej” dzięki pozyskanej dotacji unijnej, która ma wynieść prawie 5,4 mln zł. Na same prace związane z przebudową płyty głównej chciano wydać 5,3 mln zł, ale kwota ta okazał się za niska. Z pięciu złożonych w przetargu ofert najtańsza była na nieco ponad 5,9 mln zł. Złożyła ją firma Granit Strzegomia w okolic Świdnicy. Aby móc ją wybrać należało zwiększyć pulę środków planowanych na to zadnie. I tak się musiało stać, bo dziś miejscy urzędnicy opublikowali o wyborze najkorzystniejszej oferty.   

Przebudowa Starego Rynku będzie polegała na wymianie nawierzchni placu rynku z brudno-czerwonej betonowej kostki na szary granit (kostkę i płyty). Poza tym w południowo-zachodniej części rynku ma postać fontanna „jako formy wodnej ze słupami wody i kaskadami”, a w północno-wschodniej części placu odsłonięte mają być ślady po fundamentach dawnego ratusza np. jako podświetlone pasy ze zmatowionego szkła. W tej części miałby stanąć także postument pod przyszły pomnik księcia Janusza I, który w 1418 roku nadał Łomży prawa miejskie.  Plan przebudowy nie zakłada tu nasadzeń drzew, krzewów, czy kwiatów. Zgodnie z ogłoszeniem przetargowym prace na Starym Rynku miałby zakończyć się do 31 lipca 2021 roku. Nim robotnicy z dolnośląskiej firmy zaczną wymieniać czerwoną kostkę polbrukową na szarą granitową wcześniej Stary Rynek przebadają archeolodzy. Tańsza ze złożonych ofert na te prace opiewa na 730 tys. zł.

Władze miasta podają, że głównym celem przebudowy Starego Rynku jest zmiana jego przeznaczenia z funkcji usługowej na funkcję kulturową, społeczną z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę