Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Za śmieci z wodą. Kolno jest pierwszym miastem w regionie

Główne zdjęcie
Herb Kolna

Kolno ma blisko 10 tysięcy zameldowanych mieszkańców i jest pierwszym miastem w regionie, w którym „podatek śmieciowy” będzie powiązany ze zużyciem wody. Dotychczas opłaty za śmieci były wnoszone „od osoby”, ale władze miasta właśnie postanowiły to zmienić, bo za śmieci płaciło tylko około 7200 mieszkańców. - To jest o wiele bardziej sprawiedliwa metoda i mniej będą uczciwi ludzie płacić (za śmieci) - przekonywał burmistrz Kolna Andrzej Duda dodając, że teraz „zapłacą ci, którzy dzisiaj nie płacą”. Przekonał większość radnych. Uchwała w sprawie ustalenia stawki opłaty z metodą „od ilości zużytej wody” została podjęta większością 10 „za”i 3 „przeciw”.

Zgodnie z decyzją władz Kolna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w mieście będzie wynosiła 9 zł za 1 m3 zużytej wody z danej nieruchomości. Do wyliczenia opłaty za śmieci będzie brane średniomiesięczne zużycie wody z nieruchomości za okres od 1 lipca roku poprzedniego do 30 czerwca roku następnego, ustalone w oparciu o wodomierz główny. 
W przypadku nieruchomości, na których nie można ustalić ilości zużywanej wody (brak opomiarowania, brak podłączenia do sieci wodociągowej) podstawą ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest przeciętna norma zużycia wody wynosząca 3 m3 miesięcznie na osobę przebywającą na nieruchomości.

Jak przekonywał burmistrz Kolna taka metoda wyliczenia opłaty za śmieci jest bardziej sprawiedliwa niż od mieszkańca, ponieważ liczba mieszkańców w składanych deklaracjach śmieciowych jest znacznie niższa niż liczba osób zameldowanych i mieszkających w Kolnie.
- Na początku mieliśmy 8600 deklaracji, potem 8400, a teraz mamy 7200. Jest to ubytek nienaturalny i praktycznie niemożliwy – mówił burmistrz Kolna podkreślając, że roczne koszty gospodarki śmieciowej w tym mieście wynoszą 1 mln 980 tys zł. - Czy prze tej metodzie, czy przy drugiej metodzie do budżetu śmieciowego musi tyle wpłynąć – podkreślał zaznaczając, że przeliczając to na osoby z deklaracji opłata musiałaby wynieść 23 zł os osoby.   - Natomiast jeśli weźmiemy średnie zużycie wody i podzielimy przez ilość gospodarstw domowych - tylko na obsługę domów, a nie na podlewanie, bo to nie będzie brane pod uwagę, to wtedy wychodzi nam, że ta średnia cena nie wyniesie wcale 23 zł, tylko 18,90 zł – mówił Andrzej Duda przekonując, że powiązanie ceny śmieci ze zużyciem wody jest bardziej sprawiedliwym rozliczeniem kosztów gospodarki śmieciowej. - Wskazanie wody będzie miernikiem rzeczywistego zasiedlenia – dodawał. 

Nowa metoda naliczania opłat za śmieci w Kolnie zacznie obowiązywać do 1 sierpnia. 

Przypomnijmy, że w Łomży władze miasta zdecydowały, że od 1 czerwca 2020 roku opłata za śmieci pobierana jest od osoby, a nie od gospodarstwa jak było wcześniej. 

zobacz: Bez żadnej dyskusji przeszła podwyżka opłat za śmieci

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę