Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Bez żadnej dyskusji przeszła podwyżka opłat za śmieci (aktualizacja)

Główne zdjęcie
Radny Witold Chludziński

„Bo to nic nam tutaj nowego nie wniesie” - mówił Witold Chludziński z klubu prezydenta Mariusza Chrzanowskiego stawiając wniosek, aby przedłożone przez prezydenta uchwały śmieciowe Rada Miejska Łomży przyjęła bez żadnej dyskusji. Wniosek przeszedł 10 „za” do 9 „przeciw”, a chwilę później Rada Miejska większością 13 głosów „za” przyjęła uchwałę zmieniającą zasadę wnoszenia opłaty za śmieci i podnoszącą ceny dla większości mieszkańców. W skrajnych przypadku podwyżka wynosi aż 300 %. Jak wyjaśniał Łukasz Czech z ratusza radni podczas sesji przyjęli uchwałę z autopoprawką prezydenta.

Do tej pory opłata za śmieci w Łomży była powiązana z gospodarstwem, teraz ma być wnoszona od osoby. To główna zmiana „nowej polityki śmieciowej” Łomży, którą w środę uchwaliła Rada Miejska. To zasada prosta, powszechnie obowiązująca w większości polskich samorządów.   
- Metoda od osoby jest myślę, że najbardziej sprawiedliwa – mówi wiceprezydent Andrzej Galicki. To on stał na czele prezydenckiego zespołu, który przez miesiące „skrycie” opracowywał założenia nowej polityki śmieciowej. Na władzach miasta wymuszały to zmiany prawa i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który 18 grudnia 2019 roku, po skardze mieszkanki Łomży, unieważnił przyjętą w wakacje uchwałę Rady Miejskiej określającą stawki opłat. 
- Mam przekonanie, że wykonaliśmy możliwie maksymalną pracę, aby w możliwe największym konsensusie tak trudne przedsięwzięcie przeprocedować i Państwu przygotować (projekty uchwał – dop. red.) – mówił wiceprezydent Garlicki prosząc, aby Rada Miejska przyjęła cały pakiet uchwał. 
Tuż po jego krótkim wystąpieniu, przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Konopka głos oddała radnemu Witoldowi Chludzińskiemu z klubu prezydenckiego. On złożył formalny wniosek, „aby bez dyskusji przejść do głosowania”.  
- Bo to nic nam tutaj nowego nie wniesie – mówi Chludziński twierdząc, ze każdy radny ma wypracowane swoje zdanie na ten temat. 
Wniosek Chludzińskiego poparło w sumie 10 radnych z „koalicji prezydenckiej”.
Chwilę później Alicja Konopka zarządziła głosowanie uchwały wprowadzającej nową zasadę płacenia za śmieci od osoby i ustalającą stawki opłat oddzielnie dla bloków i domków jednorodzinnych. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 13 z 23 miejskich radnych: Maciej Borysewicz, Witold Chludziński, Waldemar Cieślik, Hanka Gałązka, Andrzej Grzymała, Alicja Konopka, Wojciech Michalak, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska, Mariusz Tarka i Andrzej Wojtkowski. To radni z „koalicji prezydenckiej” i Wojciech Michalak, który jako radny i prezes ŁSM był członkiem prezydenckiego zespołu, który przygotowywał „nową politykę śmieciową”.

„Od osoby” z ulgą
Prosty system opłat „od osoby” - 16 zł w blokach i 22 zł w domkach jednorodzinnych - władze miasta postanowiły dostosować do „swoich” potrzeb wprowadzając ulgi. Miałaby ona obowiązywać osoby o niskich dochodach co jest jak najbardziej uzasadnione, ale także rodziny wielodzietne. Tu ważna jest definicja: przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli (!!!) na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Początkowo prezydent proponował, aby ulga w obu przypadkach wynosiła 50%, ale – jak wynika z informacji przekazanych przez Łukasza Czecha z ratusza, w ubiegłym tygodniu prezydent skierował do Rady Miejskiej autopoprawkę proponując, aby ulga dla rodzin wielodzietnych wynosiła tylko 20%. Jak przekonuje Czech to właśnie uchwałę z taką ulgą  przyjęli radni miasta (bez dyskusji) podczas środkowej sesji.

Oto symulacja wysokości opłat za śmieci, które od czerwca mieliby wnosić mieszkańcy Łomży.

Stawki opłat w blokach

 • 1 osoba - 16 zł (4 zł mniej niż dotychczas)
 • 2 osoby - 32 zł (podwyżka o 2 zł)
 • 3 osoby - 48 zł (podwyżka o 18 zł)
 • 4 osoby - 64 zł (podwyżka o 34 zł)
 • 5 osób - 64 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 34 zł)
 • 6 osób – 76,8 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 46,8 zł)
 • 7 osób – 89,6 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 59,6 zł)
 • 8 osób – 102,4 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 72,4 zł)

Stawki opłat w domkach jednorodzinnych

 • 1 osoba - 22 zł (8 zł mniej niż dotychczas)
 • 2 osoby - 44 zł (7 zł mniej niż dotychczas)
 • 3 osoby - 66 zł (podwyżka o 15 zł)
 • 4 osoby - 88 zł (podwyżka o 37 zł)
 • 5 osób - 88 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 37 zł)
 • 6 osób – 105,6 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 54,6 zł)
 • 7 osób – 123,2 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 72,2 zł)
 • 8 osób – 140,8 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 89,8 zł)  


Kary za złą segregację śmieci
To stawki opłat za śmieci, które będą segregowane, co obecnie jest już obowiązkiem ustawowym każdego mieszkańca Polski i Łomży też. Jeśli śmieci nie będą należycie segregowane ma być  naliczana kara. Stawka miesięcznej opłaty od każdego mieszkańca ma wzrosnąć wówczas do 48 zł w blokach i 66 zł w domkach.
Przyjęta przez Rade Miejską uchwała zakłada także możliwość obniżenia opłaty za śmieci w domkach jednorodzinnych o 1 zł od mieszkańca, jeśli bioodpady stanowiące odpady komunalne będą kompostowane w przydomowych kompostownikach.  

Nowe stawki podatku śmieciowego będą obowiązywać w Łomży od 1 czerwca 2020 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę