Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Pożyczki na dokończenie inwestycji

Główne zdjęcie
Zakład Gospodarowania Odpadami w Czartorii

Zakład Gospodarowania Odpadami, czyli miejska spółka śmieciowa, pożycza 3 miliony złotych na dokończenie realizowanej z funduszy unijnych modernizacji instalacji sortowania odpadów na terenie zakładu wysypiska śmieci w Czartorii koło Miastkowa. Pieniądze pożycza jej NFOŚiGW, który wcześniej przyznał dotację na ten projekt w wysokości ok. 9,5 mln zł. Całkowity koszt realizacji prac będzie wynosił 17,2 mln zł.

Jak podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dzięki dofinansowaniu technologia przetwarzania odpadów komunalnych w RIPOK w Czartorii zostanie wzbogacona o element efektywnego przetwarzania strumienia odpadów zbieranych selektywnie, a także przetwarzania odpadów zmieszanych. Przyczyni się to do wzrostu poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego wykorzystania następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, tworzyw sztucznych, szkła, metalu. Ograniczy ponadto masy odpadów komunalnych przekazywanych do składowania (w tym odpadów komunalnych ulegających biodegradacji zawartych we frakcjach wydzielonych mechanicznie) oraz podniesie społeczną świadomość ekologiczną w zakresie ograniczania wytwarzanych śmieci oraz odpowiedniego z nimi postępowania. Zakończenie projektu przewidziano na koniec września 2020 r.

To kolejny kredyt jaki w związku z realizacją inwestycji zaciąga miejska spółka śmieciowa. Wcześniej pożyczek udzielał jej Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. ZGO pożyczyła w nim najpierw ponad 2,8 mln zł na budowę kompostowni, a później 3 mln zł na budowę kolejnej kwatery składowiska odpadów wraz z infrastrukturą. Pierwszą z tych pożyczek miejska spółka śmieciowa ma spłacać do końca 2022 roku, drugą do końca 2025 roku. 
Jak ma przebiegać spłata pożyczki z NFOŚiGW, o tym w komunikacie nie napisano. 

Duże długi miejskich spółek
ZGO to nie jedyna miejska spółka, która zaciąga wielomilionowe pożyczki. NFOŚiGW udzielił pożyczki w wysokości prawie 12 mln zł Miejskiemu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży, aby MPEC mógł sfinansować budowę pierwszego kotła na biomasę. Ta sama instytucja ma pożyczyć MPEC-owi jeszcze blisko 28 mln zł, na budowę drugiego kotła na biomasę wraz turbiną produkującą prąd. 
Także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży ma zaciągnąć w NFOŚiGW wielomilionową pożyczkę – niemal 38,4 mln zł - na modernizację oczyszczalni ścieków. 
Na realizację tych projektów obie miejskie spółki wcześniej pozyskały także unijne dotacje, a uzyskiwane pożyczki mają być spłacane do połowy lat 30. 

zobacz: Łomża: zachodzi pilna potrzeba... dużego kredytu


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę