Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Elektrociepłownia biomasowa droższa niż oczekiwano

Główne zdjęcie
Budowa pierwszego kotła na biomasę

Od 61 i pół miliona do ponad 85 milionów złotych wynoszą złożone oferty na zaprojektowanie i zbudowanie w Łomży elektrociepłowni – czyli drugiego kotła na biomasę z podłączaną turbiną do produkcji prądu. Inwestycję chce zrealizować miejska spółka ciepłownicza MPEC, która na ten cel już wcześniej pozyskał niespełna 19 mln zł unijnej dotacji. W piątek poinformowała, że na realizację zadania chce przeznaczyć blisko 57,2 mln zł – o ponad 4 mln zł mniej niż wynosi najtańsza oferta.

Budowa drugiego kotła na biomasę wraz z turbiną do wytwarzania prądu to – jak przekonują władze miejskiej spółki ciepłowniczej – kolejna część planu przystosowania ciepłowni miejskiej w Łomży do nowych wymogów emisyjnych obowiązujących od 2023 r. Na jej realizację kosztownej inwestycji MPEC poza unijną dotacją niemal 19 mln zł planuje pożyczyć niemal 28 mln zł. Na poręcznie kredytu w ubiegłym roku zgodziły się władze miasta.

Elektrociepłownia Biomasowa miałaby stanąć w budynku ciepłowni miejskiej. Składać ma się m.in. z paleniska na biomasę z kotłem parowym o mocy 12,5 MW oraz turbiny parowej z generatorem o mocy nominalnej 3,2 MWel, z całym kompletnym wyposażeniem. 

Inwestycja ma być zrealizowana w systemie projektuj i buduj. MPEC wymaga, aby elektrociepłownia została zaprojektowana i zbudowana tak, by była zdolna pracować w sposób ciągły przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, z gwarantowaną dyspozycyjnością min. 7900 h w roku.

Na realizację zadania spółka wykonawcy da 26 miesięcy.

Przed otwarciem ofert od zainteresowanych zleceniem cztery firmy i konsorcjów MPEC poinformowało, że na realizację zadania przeznacza 57 mln 195 tys. zł brutto. Najtańszą z ofert złożyła spółka Energika z Nekla, która prace wyceniła na 61 mln 499 tys. 975 zł i 40 gr. 

Kolejna oferta jest o ponad 10 mln zł droższa. Złożyło ją konsorcjum  EKO ENERGETYKA i CIEPŁOWNICTWO z Ostrołęki i litewska spółka ENERSTENA UAB, która zbudowała w miejskiej ciepłowni pierwszy kocioł na biomasę. Oni prace wyceniają na 72 mln 102 tys. 600 zł. 

Natomiast na ponad 85 milionów złotych zadanie wyceniało konsorcjum którego liderem jest austriacka firma   VAS ENERGY SYSTEMS INTERNATIONAL GmbH.

Ofertę przedstawiła także chińska spółka NORTH CHINA POWER ENGINEERING CO., LTD, ale jak podało MPEC złożony plik z ofertą nie dał się otworzyć w Łomży.

Na razie nie wiadomo czy przetarg na budowę w Łomży elektrociepłowni biomasowej będzie rozstrzygnięty, czy też z racji wyższych wycen niż kwota zamawiającego zostanie unieważniony. 

zobacz: Gigantyczna kara za opóźnienie z budową kotła na biomasę


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę