Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czy wytną zielone lipy przy Małachowskiego...?

Główne zdjęcie
Lipy przy ul. Małachowskiego z tajemniczym zielonym X (fot. Czytelnik)

„Na dziewięciu drzewach pojawiły się zielone numery. Czy oznacza to wycięcie tych drzew?” - zadaje pytanie Czytelnik 4lomza.pl w mailu do redakcji. Temat zatytułował alarmistycznie: „Wytną wszystkie drzewa przy ul. Małachowskiego”. „Przebudowa ulicy Małachowskiego - został złożony wniosek na wycięcie 3 drzew, dodatkowo planowane do wycinki jest kolejnych siedem” - informował przed Bożym Ciałem Łukasz Czech z ratusza. Zielone X z cyframi na drzewach przy ul. Małachowskiego pojawiły się teraz. Czy oznaczają one drzewa do wyrębu?

Inspektor Łukasz Czech w piątek był na urlopie. Odmówił wypowiadania się na temat ewentualnej wycinki drzew i odesłał nas z pytaniem Czytelnika do Grzegorza Daniluka, kierownika kancelarii prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. Kierownik Daniluk o godzinie 15. 22 wysłał maila z następującym wyjaśnieniem: „W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej, uprzejmie informuję, że zgodnie z zaleceniami Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi prowadzimy analizę pod kątem wycinki tych drzew, gdyż mogą one zagrażać bezpieczeństwu”. Lakonicznie: o liczbie drzew, wskazanych X-em z cyframi do „czegoś”  - tylko do czego....? - nie wspomniał ani słowem. 

Skierowaliśmy się więc myślami do Drozdowa, gdzie ma siedzibę Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Anna Jadczak z ŁPKDN potwierdza, że przy ulicy Małachowskiego „były oględziny, analizowana jest dokumentacja”. Zaprzecza, że oznaczenie zielonym sprejem drzew znakami X z cyfrą jest wykonane przez pracowników Parku. - Prowadzone jest postępowanie z urzędu w sprawie uszkodzenia drzew przy ulicy Małachowskiego w Łomży - informuje Anna Jadczak i jednocześnie odmawia udzielania więcej informacji na tym etapie, bo jest osobą uczestniczącą w postępowaniu. Dyrektor ŁPKDN Mariusz Sachmaciński wkrótce wyda decyzję w imieniu marszałka podlaskiego...

Planowanych i usuniętych 40 drzew 
Roboty drogowców, remontujących gruntownie ulice w Łomży, jeszcze w trzech innych miejscach miasta stoją w kolizji z żywotnym interesem przyrody. I mieszkańców, zainteresowanych naturalną estetyką zieleni, jaką tworzą drzewa, produkując świeższe powietrze z tlenem i dając cień w upały.
Poprosiliśmy o oficjalne informacje z ratusza. „Przebudowa ulicy Partyzantów - wycięto 12 drzew, został złożony wniosek na wycinkę kolejnych 2. Prace rozpoczęły się na początku marca i potrwają do końca listopada. Rozbudowa ulicy Giełczyńskiej - wycięto 1 drzewo oraz 1 jest planowane do wycinki. Ulica Studencka - planowane do usunięcia 14 sztuk drzew. W sumie, wraz z Małachowskiego,  liczba planowanych i usuniętych drzew w ramach realizowanych inwestycji drogowych wynosi 40 sztuk. - W związku z wydanymi już decyzjami nasadzenia zamienne wynoszą 41 sztuk drzew – podsumowuje inspektor Czech, zaznaczając, że „drzewo za drzewo” niekoniecznie musi pojawić się w tym samym miejscu. - Ponadto w tym roku Miasto Łomża wydało 12 decyzji, zezwalających na usunięcie drzew – mówi, objaśniając, że chodzi o drzewa utrudniające np. inwestycję na terenie prywatnym albo w firmach. 

Szacunkowy obrachunek ginącego z pejzażu Łomży drzewostanu (oparty wyłącznie na wypowiedzi urzędnika, a nie wizji lokalnej w terenie i sprawdzeniu, jak z drzewami jest faktycznie) wyglądałby w połowie roku 2020 tak, że ubędą 52 drzewa, a w ramach rekompensaty przyrodzie pojawi się 41. Inspektor Łukasz Czech twierdzi także, że „w ramach utrzymania zieleni posadzono w tym roku 71 drzew. Planuje się posadzić jeszcze minimum 50 sztuk. Zakup sadzonek i sadzenie finansowane jest z ogólnej puli na utrzymanie zieleni, która wynosi 2 miliony 691 tysięcy 83 złote.” 

Mirosław R. Derewońko

zobacz: „Samochodów na osiedlu ciągle przybywa, a drzew – nie” 

Foto: Lipy przy ul. Małachowskiego z tajemniczym zielonym X (fot. Czytelnik)
Foto: Lipy przy ul. Małachowskiego z tajemniczym zielonym X (fot. Czytelnik)
Foto: Lipy przy ul. Małachowskiego z tajemniczym zielonym X (fot. Czytelnik)
Foto: Lipy przy ul. Małachowskiego z tajemniczym zielonym X (fot. Czytelnik)
Foto: Lipy przy ul. Małachowskiego z tajemniczym zielonym X (fot. Czytelnik)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę