Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Skontrolują współpracę prezydenta z organizatorami komercyjnych walk w hali SP 9

Główne zdjęcie
Ring gali KnockOut Boxing Night 6, która w marciu 2019 roku odbyła się w Hali Olimpijczyków Polskich przy SP nr 9 w Łomży

Regionalna Izba Obrachunkowa ma przeanalizować zagadnienia związane z decyzjami prezydenta Mariusza Chrzanowskiego w sprawie nieodpłatnego udostępniania m.in. organizatorom zawodowych walk bokserskich, Hali Olimpijczyków Polskich. Hala znajduje się w zarządzie dyrektora SP 9, a RIO po kontroli w tej szkole wskazała „na brak w praktyce przejrzystych zasad ustalania odpłatności, ponieważ stosowane są nieprzewidziane regulacjami wewnętrznymi zwolnienia z opłat, zarządzane w indywidualnych przypadkach przez Prezydenta Miasta, czyli podmiot, który – jak wynika z ustaleń kontroli – nie był autorem wprowadzonych opłat.”

Od kilku lat prezydent Łomży dofinansowuje z kasy miasta organizację zawodowych gal bokserskich i MMA. Tylko na „reklamę” podczas zorganizowanej w marcu tego roku w Hali Olimpijczyków Polskich galę KnockOut Boxing Night 10 z kasy miasta i dwóch miejskich spółek ciepłowniczej i wodociągowej wydano ok. 120 tysięcy złotych. Gala ta zakończyła się wielkimi skandalami. Pierwszy związany był z sędziowaniem walki Artura Szpilki, który dwukrotnie po ciosach Siergieja Radczenko leżał na deskach, ale oficjalnie ją wygrał. Drugi skandal związany był ze „znokautowaniem” Sanepidu. Dzień przed imprezą Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wnosił do prezydenta, aby w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem wydał decyzję zakazującą przeprowadzenia gali. (zobacz: Prezydent Chrzanowski znokautował Sanepid
Niezależnie od tego finansowanie z kasy miasta i miejskich spółek organizacji komercyjnych walk bokserskich i MMA od lat wzbudza wiele kontrowersji. Jak się okazuje sprawę może wyjaśnić regionalna Izba Obrachunkowa, choć może nieco przy okazji. 

Na początku roku Izba przeprowadziła kontrolę w Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży. Podczas kontroli analizowane było także zagadnienie pobierania odpłatności za udostępnianie obiektów sportowych, w tym regulamin hali widowiskowo-sportowej, cennik opłat za wynajem sal sportowych oraz plan wykorzystania obiektów sportowych (…) Kontrola wykazała, że obiekty sportowe udostępniane są nieodpłatnie np. KS „Perspektywa”. Z wyjaśnień dyrekcji wynikało, że to na podstawie trwającego od wielu lat ustnego „porozumienia o współpracy” w zamian za utrzymanie przez SM „Perspektywa” boiska szkolnego m.in. nawożenie, koszenie, malowanie linii i inne zabiegi pielęgnacyjne, oraz choćby wykonania i zamontowania na boisku trybuny dla widzów. Kontrolerzy Izby stwierdzili również inne przypadki nieodpłatnego udostępniania hali sportowej i sali gimnastycznej. 

- Generalnie były one poprzedzone pismami zainteresowanych podmiotów do Prezydenta Miasta w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne korzystanie z obiektów – zauważa RIO dodając, że wystąpiły przypadki nieodpłatnego udostępniania obiektów bez formalnych pism do Prezydenta Miasta. Dotyczyły one umowy z AZS PWSIiP w Łomży na zajęcia sekcji tenisa stołowego dla dzieci z SP Nr 9, oraz umowy z Knockout Poland Sp. z o.o. na organizację gali boksu zawodowego. - W tej sprawie wyjaśniła Pani, że (…) w ratuszu odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Łomża (…) Pan Prezydent stwierdził, że hala sportowa będzie udostępniona nieodpłatnie, jako wkład miasta w ramach promocji Łomży w mediach ogólnopolskich. W związku z powyższym podpisana została umowa użyczenia – przytacza Izba wyjaśnienia dyrektor szkoły zaznaczając, że przy zastosowaniu stawek ustalonych w Szkole należność za wynajęcie wynosiłaby 6.240 zł.

Dodajmy, że przy okazji organizacji tylko tej gali – według podanych przez władze miasta informacji – z budżetu miasta i dwóch miejskich spółek MPWiK i MPEC oficjalnie wydano niemal 60 tysięcy złotych. 

Izba wylicza, że szacunkowe należności z wynajęcia obiektów, które według przyjętych w SP nr 9  stawek byłyby ustalone w 2019 r. podmiotom niestanowiącym jednostek organizacyjnych miasta, a którym bezpłatnie udostępniono pomieszczenia, opiewają na kwotę 70.590 zł. - Z tego od uczniowskich klubów sportowych (co do których można przyjąć założenie o realizacji przez nie ogólnie pojętych zadań oświatowych miasta) kwota ta wynosiłaby 30.210 zł – wylicza RIO.

Ustalenie przez Panią Dyrektor cennika odpłatności za udostępnianie obiektów sportowych należy ogólnie ocenić jako właściwą realizację zasad prawidłowej gospodarki, ale... 
- Należy wskazać na brak w praktyce przejrzystych zasad ustalania odpłatności, ponieważ stosowane są nieprzewidziane regulacjami wewnętrznymi zwolnienia z opłat, zarządzane w indywidualnych przypadkach przez Prezydenta Miasta, czyli podmiot, który – jak wynika z ustaleń kontroli – nie był autorem wprowadzonych opłat – czytamy w dokumencie.

W wystąpieniu pokontrolnym Regionalna Izba Obrachunkowa zapowiada, że zagadnienie to będzie analizowane podczas kompleksowej kontroli gospodarki finansowej miasta, która będzie przeprowadzona w Urzędzie Miejskim w Łomży w 2020 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę