Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Prezydent Chrzanowski znokautował Sanepid

Główne zdjęcie
foto: Kamil Brzostowski / Urząd Miasta Łomża

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zlekceważył wniosek Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży z 6. marca 2020 r. i nie wydał wnioskowanej przez niego decyzji, zakazującej przeprowadzenia gali bokserskiej „KnockOut Boxing Night 10”. Ta gala miała być promocją miasta, a zakończyła się wielkim skandalem związanym z sędziowaniem walki wieczoru Artura Szpilki z Siergiejem Radczenko. Okazuje się, że skandal jest jeszcze większy. Sanepid potwierdza, że dzień przed galą dr n. med. Przemysław Gosk, szef Sanepidu w Łomży, wnioskował do prezydenta Łomży o wydanie decyzji, zakazującej przeprowadzenia tej imprezy oraz nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, gdyż jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego.

„Skandal w Łomży”, „Skandal na gali w Łomży”, „Gigantyczny skandal na gali boksu w Łomży” to tylko kilka tytułów po walce wieczoru sobotniej (7. marca) gali pięściarskiej w Łomży. Artur Szpilka, który dwukrotnie leżał na deskach, został przez sędziów wskazany jako zwycięzca pojedynku z Ukraińcem Siergiejem Radczenko. To była walka wieczoru podczas gali KnockOut Boxing Night 10, którą z Hali Olimpijczyków Polskich transmitowała Telewizja Polska. 
-  Skandaliczne decyzje sędziów, jest mi przykro i przepraszam wszystkich widzów - napisał po walce na Twitterze Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport. 
Skandalicznego werdyktu sędziów dziś nie broni już nikt, nawet Szpilka, który po trzech dniach wydał oświadczenie, cytujemy: „Jest mi bardzo przykro z powodu tego jak zakończyła się moja walka Sergiejem Radczenką. Na gorąco po walce uważałem, że było blisko, ale wygrałem. Następnego dnia, gdy obejrzałem walkę na chłodno to zobaczyłem ją trochę inaczej.” 
Swoje oświadczenie wydał także organizator gali.
- Jest nam bardzo przykro, że ten kontrowersyjny werdykt, medialnie przykrył inne aspekty tej imprezy oraz efekty naszej wielotygodniowej, ciężkiej pracy. Gala KBN X w Łomży, pod każdym względem była bardzo dobrze przygotowana – napisał Andrzej Wasilewski, prezes KnockOut Promotions, w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Koronawirus szaleje, a władze Łomży się bawią
Okazuje się, że do tej gali w ogóle nie powinno dojść. Dotarliśmy do pisma Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży z 6 marca 2020 r., czyli z piątku przed sobotnią galą, w którym dr n. med. Przemysław Gosk  napisał, że „możliwość zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 stanowi realne i bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, obligując Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży do podjęcia działań w trosce o zdrowie i życie mieszkańców powiatu łomżyńskiego, jak również bliżej nieokreślonej liczby osób, mogących potencjalnie uczestniczyć w imprezie masowej.” 
- Powyższe oznacza brak możliwości przeprowadzenia imprezy masowej „KnockOut Boxing Night 10” w dniu 07. 03. 2020 r. w godz. 18.30 - 01.30 w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży, ul. Księżnej Anny 18 – czytamy w piśmie. - W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wnosi o wydanie przez Prezydenta Miasta Łomża na podstawie art. 32 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych decyzji zakazującej przeprowadzenie wyżej wymienionej imprezy oraz nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, gdyż jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego – napisał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży, tłumacząc to koniecznością „podjęcia działań minimalizujących ryzyko utraty zdrowia i życia wskutek potencjalnego zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, jak również ze względu na wyjątkowo ważny interes społeczny objawiający się koniecznością zapewnienia należytej ochrony zdrowia i życia ludzkiego osób postronnych przed zakażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2.”

Mimo otrzymania wniosku od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski nie wydał decyzji zakazującej przeprowadzenia gali. 
Dodajmy, że w sobotę 7 marca, kiedy w Łomży odbyła się gala bokserska, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przyjętą w nadzwyczajnym trybie przez Sejm i Senat RP ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. 

Póki co, nikt z ratusza nie odpowiedział na pytanie, dlaczego prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski nie wykonał wniosku Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży z dnia 6 marca 2020 r. i nie wydał decyzji zakazującej przeprowadzenia sobotniej gali bokserskiej w Hali Olimpijczyków Polskich. 

Na organizację wydarzenia prezydent Łomży z budżetu miasta, w ramach promocji, wydał 40 tysięcy złotych. Nie wiadomo również, czy miejskie spółki MPEC i MPWiK, które wraz z prezydentem współfinansowały organizowaną w lutym galę MMA, podpisały także umowy z organizatorem gali boksu. Ratusz po informacje odsyła do prezesów spółek miejskich, a ci milczą już od niemal dwóch tygodni.

Ratusz twierdzi, że zakazać powinien wojewoda 
Po publikacji powyższego artykułu do redakcji dotarła odpowiedź z ratusza. Podpisał ją Grzegorz Daniluk kierownik, Kancelaria Prezydenta Miasta Mariusza Chrzanowskiego. Przekonuje, że „decyzja w zakresie dopuszczenia do organizacji bądź wydania zakazu organizacji imprezy masowej” była po stronie wojewody.
- Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2171 ze zm.) oraz zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 28. 02. 2020 r. dotyczącymi organizacji imprez masowych, analizy pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom dokonuje wojewoda. Również po stronie wojewody leży decyzja w zakresie dopuszczenia do organizacji bądź wydania zakazu organizacji imprezy masowej jeżeli negatywnie oceni stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planowaną imprezą masową – napisał Daniluk.
Przyznaje, że pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży z wnioskiem o wydanie decyzji zakazującej przeprowadzenia gali z uwagi na istniejące zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem SARS-CoV-2, wpłynęło do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Łomży 06. 03. 2020 r. o godz. 20.50. 
- Po niezwłocznym wystąpieniu do organizatora gali o wyjaśnienia w zakresie zastrzeżeń sanepidu, zostało w trybie pilnym, wraz z wyjaśnieniami organizatora, przekazane zgodnie z właściwością wojewodzie podlaskiemu w celu wydania stosownych decyzji. (…) W tym samym dniu do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Łomży wpłynęła informacja, że impreza może się odbyć na warunkach ustalonych między sanepidem a organizatorem. Wcześniej Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wycofał swoje wcześniejsze zastrzeżenia zawarte w piśmie adresowanym do prezydenta miasta w dniu 06. 03. 2020 r. - twierdzi Grzegorz Daniluk.

Dodajmy, że dwa dni przed galą bokserską do Urzędu Miejskiego w Łomży dotrało pismo od Wojewody Podlaskiego z prośbą „o rozważenie możliwości przeprowadzenia imprez, zgromadzeń bez udziału publiczności lub przesunięciu terminu imprez, wydarzeń i zgromadzeń na inny termin.”  zobacz: Walka przed koronawirusem


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę