Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Pełnomocnictwo podpisał... prezydent Chrzanowski

Główne zdjęcie
Prezydent Mariusz Chrzanowski i ówczesny przewodniczący Rady Miasta Jan Olszewski

W „sprawie śmieciowej” Radę Miejską Łomży przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku reprezentował mecenas Mieczysław Jagielak, radca prawny Urzędu Miejskiego w Łomży. Pełnomocnictwa dla niego podpisał prezydent Mariusz Chrzanowski – wynika z naszych ustaleń. Co ważne było to zgodne z prawem, choć pozostaje otwarte pytanie dlaczego informację o procesie ukryto przed radnymi. O sprawie i wyroku nie wiedzieli nawet radni z prezydenckiej koalicji.

Przypomnijmy w miniony czwartek napisaliśmy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził nieważność podjętej w sierpniu przez Radę Miejska Łomży uchwały w przedmiocie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty. Uchwała ta wprowadzała horrendalnie wysokie stawki opłat za śmieci do końca 2019 roku – opłaty dla rodzin jednoosobowych były najwyższe w Polsce.  Wyrok, po skardze jednej z mieszkanek, zapadł 18 grudnia ubiegłego roku. Sąd biorąc pod uwagę ilość i istotę naruszeń wskazanych w tej uchwale, brak jej czytelności, niezgodność z przepisami ustawy  o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stwierdził jej nieważność. Sąd zasądził od Rady Miejskiej Łomży na rzecz skarżącej kwotę 780 złotych jako zwrot kosztów postępowania sądowego. 
Zobacz pełne uzasadnienie wyroku WSA w Białymstoku: Po wyroku WSA: Czy mieszkańcom będzie przysługiwał zwrot nadpłaconych kwot wraz z odsetkami? 

Jak się okazało radni miasta nie byli poinformowani o takim procesie, ani o wyroku choć wszyscy na sesji spotkali się dwa tygodnie po jego ogłoszeniu. O sprawie i wyroku dowiedzieli się  – tak jak i inni mieszkańcy Łomży – dowiedzieli się w ubiegłym tygodniu z lektury tekstu 4lomza.pl: Znowu bubel. Sąd stwierdził nieważność uchwały śmieciowej Łomży

Były przewodniczący Rady Miejskiej Jan Olszewski z Prawa i Sprawiedliwości, który funkcje pełnił do 30 grudnia 2019 roku i były wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Domasiewicz z „Przyjaznej Łomży”, który do 30 października 2019 roku był wiceprzewodniczącym mówią o „aferze śmieciowej” i o tym, że ukryto przed nimi i całą Radą Miejską informację o sprawie. Obaj twierdzili, że dopiero wczoraj pokazano im pismo informujące o skardze, które do ratusza wpłynęło cztery miesiące wcześniej – 13 września 2019 roku. Podkreślali, że nie wiedzą kto przed sądem reprezentował Radę Miejską w tej sprawie i na jakiej podstawie. Okazuje się, że o sprawie do naszej publikacji nie wiedzieli także radni z koalicji prezydenta, którzy w ostatnim czasie z władz w Radzie Miasta wyrzucili przewodniczącego Olszewskiego, wiceprzewodniczącego Domasiewicza i wszystkich innych funkcyjnych radnych z klubu PiS. 

Z naszych informacji wynika, że w „sprawie śmieciowej” Radę Miejską Łomży przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku reprezentował mecenas Mieczysław Jagielak, radca prawny Urzędu Miejskiego w Łomży. Pełnomocnictwa dla niego podpisał prezydent Mariusz Chrzanowski.  Co ważne było to zgodne z prawem. Prawnicy wskazują wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21012 roku, który w składzie siedmioosobowym orzekł, że w postępowaniu przed sądem administracyjnym w sprawach skarg, których przedmiotem jest uchwała rady gminy, zdolność procesową ma wójt (burmistrz, prezydent miasta) chyba, że w sprawie zachodzą okoliczności szczególne, których nieuwzględnienie mogłyby prowadzić do pozbawienia rady gminy prawa do ochrony sądowej.

W tym wypadku nie doszło do pozbawienia Rady Miejskiej Łomży prawa do ochrony sądowej. Pozostaje otwarte pytania: dlaczego Rady Miejskiej o tej sprawie nie poinformowano i kto o tym zdecydował? 

zobacz: Nowa „afera śmieciowa” w Łomży

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę