Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Café Kultura z koncertami i gwiazdami

Słynna Nocna Zmiana Bluesa wirtuoza harmonijki Sławomira Wierzcholskiego oraz grająca world music Bum Bum OrkeStar będą głównymi gwiazdami rozpoczynającego się w najbliższy piątek koncertowego cyklu Café Kultura. Przez siedem dni dwóch kolejnych weekendów na Starym Rynku przed Galerią Pod Arkadami wystąpią też inni artyści, w tym folkowa Kapela Hałasy, wybitny wokalista Janusz Szrom, jazzowy kwartet Tomka Nowaka z raperem Eskaubei oraz łomżynianki, Joanna Zawłocka i Magda Sinoff. Będą też warsztaty wokalne dla młodzieży, tańca tradycyjnego i śpiewacze oraz folkowa potańcówka, a wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Pierwsza edycja Café Kultura, cyklu kameralnych imprez prezentujących ambitną muzykę w różnych odsłonach, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców Łomży. W tym roku pracownicy MDK-DŚT postanowili więc nie tylko poszerzyć program o kolejne koncerty, ale też zaproponować coś nowego: warsztaty wokalne z Januszem Szromem, warsztaty tańca tradycyjnego z Dariuszem Kryszpiniukiem oraz warsztaty śpiewu z lirą korbową z Jackiem Hałasem. 
– Przygotowaliśmy bardzo urozmaicony program – mówi dyrektor Krzysztof Zemło. – Dzięki grantom mogliśmy dołączyć do niego warsztaty z cyklu „Scena z mistrzem” i „Folkowe zachęty”, dlatego w tym roku jest więcej koncertów i wydarzeń, również z udziałem największych gwiazd! 
Należy do nich toruński zespół Nocna Zmiana Bluesa, od 36 lat fenomenalnie grający akustycznego bluesa, występujący  i nagrywający z najbardziej znanymi bluesmanami z USA, ale mający też na koncie znane powszechnie przeboje, jak choćby „Szósta zero dwie” czy „Chory na bluesa”. 
Nocna Zmiana Bluesa zagra w pełnym składzie na finał pierwszej odsłony Café Kultura w niedzielę  12. sierpnia. Dwa dni wcześniej odbędą się dwa koncerty: Janusz Szrom poza swym recitalem zaprezentuje też najlepszych uczestników dwudniowych warsztatów „Scena z mistrzem”; zaśpiewa też robiąca coraz większą karierę łomżynianka Joanna Zawłocka, która wystąpi z towarzyszeniem własnego zespołu. W sobotę 11. sierpnia wystąpią Przemek Paśko i zespół Co To, wrocławska grupa grająca poetyckiego rocka i bluesa w jazzowym wydaniu. Równie urozmaicony program „Nie tylko rock 'n' roll” zaprezentuje w czwartek 16. sierpnia Magda Sinoff, która wystąpi z zespołem w składzie: pianista Grzegorz Sekmistrz, basista Artur Pawelczyk, gitarzysta Przemysław Kamiński, perkusista Tomasz Szwajda oraz chórku złożonego z jej wychowanek, Justyny Zaręby, Magdaleny Głębockiej i Aleksandry Raszczyk.
– Ten tytuł wybrałam trochę przewrotnie, bo będzie dużo rock and rolla, a do tego też trochę lekko jazzowych aranżacji – zapowiada Magda Sinoff. – Z tym zespołem mam duże możliwości muzyczne, a jeśli chodzi o repertuar to będą piosenki Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego czy z Kabaretu Starszych Panów; zaśpiewam też na pewno jeden utwór Czesława Niemena. 
Kolejny dzień należeć będzie do jazzu, ale w nieoczywistym wydaniu, gdyż z kwartetem trębacza Tomka Nowaka wystąpi raper Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz – stąd tytuł koncertu „Jazz i okolice”.
– Już tytuły poszczególnych koncertów są, nawet dla tych niezbyt zainteresowanych na co dzień muzyką, pewną podpowiedzią – wyjaśnia dyr. Zemło. – Samo hasło „jazz” może kogoś odrzucić, ale już „Jazz i okolice” to coś innego, bo z jazzmanami wystąpi raper. Mamy też poetyckie „Piosenki z tekstem” i wiele innych propozycji, tak więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. 
Sobota i niedziela 18-19 sierpnia upłyną ma Starym Rynku pod znakiem muzyki folkowej, bo poza warsztatami śpiewu z lirą korbową z Jackiem Hałasem w ramach „Folkowych zachęt” odbędzie się też potańcówka, a finałowym akcentem cyklu będzie koncert „Muzyka bez granic” eklektycznej i bardzo żywiołowej formacji Bum Bum OrkeStar. –  Mam nadzieję, że ludzie nie będą wstydzili się zatańczyć na Starym Rynku! – mówi Krzysztof Zemło, dodając, że ludowa Kapela Hałasy potrafi porwać do zabawy każdego, a kończąca Café Kultura Bum Bum OrkeStar to bardzo energetyczna sprawa i zespół stworzony do występów na żywo, bo nikt nie łączy muzyki bałkańskiej, klezmerskiej i polskiej tak jak oni. 

Wojciech Chamryk 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę