Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Ołtarz katedralny przeniesiony do parafii Krzyża Świętego

Parafia Krzyża Św. w Łomży otrzymała w darze ołtarz katedralny. W związku z przebudową prezbiterium w najważniejszym łomżyńskim kościele, dotychczasowy ołtarz nie może być w pełni wykorzystywany. „Zgodnie z zapisami liturgii po Soborze Watykańskim II, centralnym miejscem świątyni katedralnej jest miejsce biskupa ordynariusza, jako widzialnego znaku obecności Chrystusa we wspólnocie” - mówi ks dziekan Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej. Katedralne prezbiterium wypełni specjalna nastawa z figurą Chrystusa Króla. Jeszcze nie zapadła decyzja co do artystycznej formy obiektu. Podejmie ją specjalne gremium powołane przez biskupa Stanisława Stefanka.


Dotychczasowy ołtarz stanie w budującej się świątynia Krzyża Św. „To będzie widzialny znak naszego przywiązania do kościoła partykularnego i do historii” - mówi proboszcz parafii, ks. kan. Andrzej Godlewski. Dokładne dane odnośnie katedralnego ołtarza nie są jeszcze znane. Jeszcze dzisiaj przy udziale biskupa Stanisława Stefanka zostanie otwarta szkatułka, w której umieszczono specjalną metryczkę. Prawdopodobnie jest w niej zapisana data powstania ołtarza i nazwisko autora. Jak mówi proboszcz parafii katedralnej, prace na katedralnym prezbiterium w łomżyńskiej katedrze zakończą się w przyszłym roku.

Łomżyńska katedra, konsekrowana w 1526 roku jako kościół farny, została wzniesiona staraniem łomżyńskich mieszczan i okolicznej szlachty, a ufundowana przez księżną Annę Mazowiecką. Zbudowana jest z czerwonej cegły i nosi cechy gotyku mazowieckiego.
W świątyni zachowało się kilka elementów XVII-wiecznego wyposażenia: ołtarze, ambona i chrzcielnica. W kościele katedralnym znajduje się czczony przez wiernych cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej, koronowany w Łomży 4 czerwca 1991 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Staraniem księdza prob. Mariana Mieczkowskiego w 2000 r. przeprowadzono gruntowny remont kaplicy, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej - Matki Pięknej Miłości.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę