Ołtarz katedralny przeniesiony do parafii Krzyża Świętego
Parafia Krzyża Św. w Łomży otrzymała w darze ołtarz katedralny. W związku z przebudową prezbiterium w najważniejszym łomżyńskim kościele, dotychczasowy ołtarz nie może być w pełni wykorzystywany. „Zgodnie z zapisami liturgii po Soborze Watykańskim II, centralnym miejscem świątyni katedralnej jest miejsce biskupa ordynariusza, jako widzialnego znaku obecności Chrystusa we wspólnocie” - mówi ks dziekan Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej. Katedralne prezbiterium wypełni specjalna nastawa z figurą Chrystusa Króla. Jeszcze nie zapadła decyzja co do artystycznej formy obiektu. Podejmie ją specjalne gremium powołane przez biskupa Stanisława Stefanka.
Dotychczasowy ołtarz stanie w budującej się świątynia Krzyża Św. „To będzie widzialny znak naszego przywiązania do kościoła partykularnego i do historii” - mówi proboszcz parafii, ks. kan. Andrzej Godlewski. Dokładne dane odnośnie katedralnego ołtarza nie są jeszcze znane. Jeszcze dzisiaj przy udziale biskupa Stanisława Stefanka zostanie otwarta szkatułka, w której umieszczono specjalną metryczkę. Prawdopodobnie jest w niej zapisana data powstania ołtarza i nazwisko autora. Jak mówi proboszcz parafii katedralnej, prace na katedralnym prezbiterium w łomżyńskiej katedrze zakończą się w przyszłym roku.
Łomżyńska katedra, konsekrowana w 1526 roku jako kościół farny, została wzniesiona staraniem łomżyńskich mieszczan i okolicznej szlachty, a ufundowana przez księżną Annę Mazowiecką. Zbudowana jest z czerwonej cegły i nosi cechy gotyku mazowieckiego.
W świątyni zachowało się kilka elementów XVII-wiecznego wyposażenia: ołtarze, ambona i chrzcielnica. W kościele katedralnym znajduje się czczony przez wiernych cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej, koronowany w Łomży 4 czerwca 1991 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Staraniem księdza prob. Mariana Mieczkowskiego w 2000 r. przeprowadzono gruntowny remont kaplicy, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej - Matki Pięknej Miłości.