Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

„Rosnę” na nowy sezon łomżyńskiego teatru

Wystawieniem spektaklu dla dzieci od pierwszego roku życia „Rosnę” Teatr Lalki i Aktora rozpocznie w sobotę nowy sezon artystyczny. Kolejne już zaplanowane przedstawienia to: adresowany do starszych dzieci „Miś Tymoteusz”, łączący wersję ogólnie dostępną z napisaną specjalnie dla aktora TLiA Zdzisława Reja oraz powstająca dla łomżyńskiej sceny „Mandragora” dla młodzieży i widzów dorosłych. W przyszłym roku odbędzie się też jubileuszowy, już 30 Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”, sam teatr też będzie obchodzić swe 30-lecie.

– „Rosnę” to widowisko dla najnajów, czyli najmłodszych dzieci i w zasadzie nasza taka pierwsza propozycja  – mówi dyrektor teatru Jarosław Antoniuk. – To co robią Mariola i Janusz Słomińscy jest mądre, autentyczne, dostosowane do potrzeb widza, ciepłe i od serca. 
Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński są autorami scenariusza, inscenizacji oraz reżyserami przedstawienia, skierowanego do dzieci do siódmego roku życia. Efektowną scenografię zaprojektowała Jolanta Brejdak, choreografię opracował Arkadiusz Buszko, autorem ilustracyjnej muzyki jest gitarzysta zespołu Republika Zbigniew Krzywański. Na scenie występują: Eliza Mieleszkiewicz, Tomasz Bogdan Rynkowski i Michał Pieczatowski, zaś za animacje odpowiadają Marzanna Gawrych i Wiesław Wysocki.
– Uważamy, że malutkie dziecko kiedy pojawia się na świecie jest jak kosmita, jak przybysz z innej planety – mówi Mariola Fajak-Słomińska. – Nie zna języka tubylców, nie rozumie co się dzieje, nie jest w stanie podążyć za dorosłymi. Trzeba go więc jakoś tego świata uczyć i bardzo fajną metodą jest właśnie teatr.
– Bardzo nas kręci ta robota dla najnajów – dodaje Janusz Słomiński. – Uważamy to za najtrudniejszą formę sztuki, chociaż zajmowaliśmy się w życiu różnymi rzeczami, bo zrobienie udanego spektaklu dla takich kruszyn jest zadaniem karkołomnym, gdyż bardzo trudno jest skupić ich uwagę.
Już 8 października odbędzie się premiera kolejnego spektaklu „Miś Tymoteusz”, łączącego dwie wersje tekstu, zaś w lutym przyszłego roku łomżyński teatr wystawi „Mandragorę” według scenariusza i w reżyserii Joanny Gerigk.
– Już w przyszłym tygodniu rozpoczynamy próby do „Misia Tymoteusza” Jana Wilkowskiego w mojej reżyserii – zapowiada Jarosław Antoniuk. – Wiele lat temu ten spektakl był u nas realizowany przez nieżyjącego już Zdzisława Reja, ale w wersji napisanej przez Jana Wilkowskiego specjalnie dla niego, bo był to jeden z jego najzdolniejszych studentów. Ten tekst będzie taką kompilacją.

W jubileuszowym 2017 roku Teatr Lalki i Aktora nie chce spoczywać na laurach. Na  przełomie maja i czerwca odbędzie się 30 Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. Są też zaplanowane różne projekty edukacyjne oraz warsztaty dla młodzieży. Sama uroczystość 30-lecia teatru odbędzie się jesienią. W czasie dwudniowych obchodów odbędzie się premiera przygotowanej z tej okazji sztuki dla widzów dorosłych, będzie też koncert i wiele innych wydarzeń.
– W dalszym ciągu bardzo mi zależy na pozycjonowaniu naszej teatralnej marki – podkreśla dyr. Antoniuk. – Nie tylko w naszym mieście, bo tego już chyba nie musimy robić, ale też w Polsce i za granicą. Za dwa tygodnie wyjeżdżamy na duży, Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci we Wrocławiu z „Magicznym sklepem”, a cały nowy sezon będzie dla nas bardzo pracowity. Chcemy zaskakiwać, chcemy być wszędzie, wspierać ruch amatorski – cieszy mnie każda współpraca!

Wojciech Chamryk

210204100642.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę