Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Chóralny koncert dla papieża

Połączone siły łomżyńskich, ostrołęckich i jedwabieńskich chórów oraz Filharmonii Kameralnej uczciły 25 rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Łomży wyjątkowym koncertem. Na jego finał siedem chórów zaśpiewało razem i był to pierwszy taki występ w ich historii. Wcześniej chór ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży zachwycił słuchaczy wykonaniem „Pater noster” w którym dzieci zaśpiewały razem z Janem Pawłem II. – Znalazłam płytę, gdzie do oryginalnego śpiewu Jana Pawła II kompozytorzy dorobili całą ścieżkę dźwiękową: instrumentarium, aranżacje – mówi Agata Durzyńska. – Pomyślałam, że byłby to szczególnie wzruszający moment, gdy dzieci zaśpiewają ze swoim patronem!

W niedzielnym koncercie „Cantate Deo” wzięło udział siedem chórów, ćwiczących na co dzień  przy parafiach oraz w szkołach: katedralny Vox Humana pod kierunkiem organisty Roberta Kuleszy, Spes Unica Katarzyny Szmitko z parafii Krzyża Św.,  Amici z parafii Św. Brunona z Kwerfurtu pod dyrekcją Anny Kurowskiej i  Małgorzaty Wiśniewskiej, Santiago z parafii Św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem p/d  Adama Jasińskiego, Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II pod kierunkiem Agaty Durzyńskiej, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia prowadzony przez Piotra Dąbrowskiego oraz chór młodzieżowy Cantilena z II LO w Ostrołęce pod kierownictwem Henryka Gadomskiego.
– Nasze koncerty z łomżyńskimi chórami stały się już niejako tradycją – mówi waltornista Filharmonii Mateusz Goc. – Pierwsza była muzyczna majówka w ubiegłym roku, teraz spotykamy się wspólnie po raz drugi, ale po raz pierwszy dołączyły do nas chóry z Ostrołęki i Jedwabnego.
Każdy z chórów, poza Santiago, zaprezentował się najpierw w swoim repertuarze, wykonując pieśni religijne polskich i zagranicznych kompozytorów, a w części z nich towarzyszyli im łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Szczególnie wzruszającym momentem koncertu było „Pater noster”, kiedy to najpierw z głośników rozległ się głos Jana Pawła II, a po chwili w tej pieśni-modlitwie dołączyły do niego dzieci ze szkoły nr 10.
– To dla nas wielki zaszczyt, że możemy wziąć udział w takim wydarzeniu – mówi szóstoklasista Kacper Mizik. – Trema jest, bo wystąpić przed tyloma ludźmi to nie byle co, ale próby trwały pół roku i zdołaliśmy się dobrze przygotować!
Słuchaczy oczarował też ostrołęcki chór Cantilena, dla którego był to kolejny występ w koncercie papieskim w łomżyńskiej katedrze.
– Nasz chór istnieje 34 lata – mówi Henryk Gadomski. – W 1991 roku mieliśmy ogromny zaszczyt śpiewać przed główną mszą pontyfikalną papieża. To był półgodzinny program i pamiętam, że głos drżał z wrażenia, ale opanowaliśmy się, a dzisiaj wykonaliśmy z tamtego koncertu dwa utwory, więc historia zatoczyła niejako koło.
Na finał wszystkie chóry z towarzyszeniem orkiestry zaśpiewały „Już się zbliża Jezus miły” Jana Sebastiana  Bacha i „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla, zaś bis „Abba Ojcze” śpiewali już nie tylko chórzyści, ale też wszyscy znajdujący się w świątyni. Uroczysty charakter koncertu podkreśliło wręczenie osobom szczególnie zasłużonym okolicznościowych medali, przygotowanych przez proboszcza parafii katedralnej ks. Mariana Mieczkowskiego z okazji 25-lecia pobytu papieża Jana Pawła II w Łomży.
– Widać, że muzyka jednoczy, bo wszyscy śpiewaliśmy, cieszyliśmy się, że jesteśmy razem – ocenia biskup łomżyński Janusz Stepnowski. – To było wielkie przeżycie dla nas wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy tutaj byli w naszej katedrze przed 25 laty. Cieszę się, że są organizowane takie koncerty jednoczące różne miasta, bo przyjechała tu do nas również młodzież z Ostrołęki i Jedwabnego.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę