Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu

Kolekcja pisanek zbieranych od 1969 r. przez Irenę Stasiewicz-Jasiukową i Jerzego Jasiuka została ofiarowana Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka. Liczy ona około 1000 pisanek z różnych stron Polski o motywach regionalnych oraz wielu krajów świata.

Charakterystyczną grupę kolekcji stanowią tzw. „pisanki uczone” z podobiznami bohaterów książek autorstwa prof. Ireny Stasiewicz – Jasiukowej min. Ignacego Krasickiego, Stanisła Konarskiego, Onufrego Kopczyńskiego i ks. Krzysztofa Kluka. Kolekcja była prezentowana na sześciu indywidualnych wystawach m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Kazimierzu nad Wisłą oraz w Ciechanowcu. Zbiór został opisany przez prof. Stasiewicz-Jasiukową w bogato ilustrowanej książce pt. „Pisanki sercu miłe, o ich twórcach, tajemnicach barwienia i technikach zdobienia”.

Czas Wielkiej Nocy, to oczywiście najważniejsze święta wszystkich religii chrześcijańskich. W tym roku wyznawcy prawosławia i katolicyzmu obchodzą je jednocześnie. Obrzędy stricte religijne powiązane są mocno z tradycjami ludowymi.

Muzeum mieści się w Muzeum Rolnictwa im. ks. Kluka w Ciechanowcu. Otwarcie Muzeum Pisanki - sobota 3 kwietnia 2004 r. w samo południe.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę