Na koniec marca ma wrócić "czyste powietrze"
„Reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia i nadal działać na rzecz czystego powietrza oraz niższych rachunków za ogrzewanie” - pisze NFOŚiGW i do 27 grudnia prowadzi konsultacje.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 31 marca 2025 roku zapowiada powrót programu „czyste powietrze”, jednak z pewnymi zmianami. Do 27 grudnia br. można zgłaszać uwagi co do proponowanych zmian. Mowa w nich o ujednoliceniu poziomu dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych, wzroście wymagań odnośnie klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń, obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy.
Zapowiedziano odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu. Ma to zapobiec kupowaniu audytów i świadectw charakterystyki energetycznej przez internet. Ma pojawić się system ocen energetycznych. By otrzymać dotację niezbędne będzie podniesienie standardu energetycznego budynku.
Wiceprezes Funduszu Robert Gajda na konferencji prasowej mówił o końcu dotacji dla pieców gazowych. W okresie przejściowym ci, który już kupili, a nie zdążyli rozliczyć, będą mogli to dokończyć.
Po wznowieniu programu gminy obsługujące program za obsługę wniosków mają otrzymywać 1700 zł zamiast 100 zł do tej pory. Co więcej, w dalszej kolejności operatorami będą mogły zostać inne podmioty, np. organizacje pozarządowe. Podczas konferencji zapowiedziano zwiększenie ilości kontroli zarówno u beneficjentów jak i operatorów i wykonawców. Ci ostatni obowiązkowo mają mieć ubezpieczenie OC. Z 50 do 20% ma spaść poziom prefinansowania inwestycji.