Gdzie umiejscowić CUS
Łomża chce uruchomić Centrum Usług Społecznych. Ta nowa instytucja - miejsce, które miałoby udzielać i koordynować pomoc udzielaną mieszkańcom. Z czasem CUS zajmowałby się innymi usługami społecznymi świadczonymi w mieście. Niepokój łomżyniaków budzi jednak jego planowana lokalizacja.
Miasto Łomża złożyło wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w zakresie świadczenia usług społecznych przez CUS. Wiele samorządów z kraju z sukcesem wprowadziło tę instytucję w swoje struktury. Jedno z pierwszych w województwie funkcjonuje w pobliskich Stawiskach.
Centrum Usług Społecznych to nowa instytucja lokalnej polityki społecznej. Ma wchłonąć MOPS i inne instytucje dając mieszkańcom nowe usługi społeczne, docelowo w tym jednym miejscu ma skupiać się koordynacja usług społecznych. Zatem do tego miejsca dojeżdżaliby, dochodzili mieszkańcy, w tym osoby starsze i niedołężne. „CUS ma być miejscem, w którym każdy mieszkaniec, bez względu na dochód i sytuację społeczną, otrzyma wsparcie w sposób zindywidualizowany w ramach tzw. usług „szytych na miarę – czytamy na stronie ministerstwa.
„MOPS z ulicy Dwornej ma być przeniesiony na ulicę Polną” - alarmowała redakcję jedna z Czytelniczek. Jak się okazuje owo „przeniesienie” łączy się z uruchomieniem Centrum Usług Społecznych w Łomży właśnie przy Polnej 16. Z chwilą otwarcia CUS-u osoby dotychczas korzystające z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z ul. Dwornej będą musiały jeździć na Łomżycę. Obecnie do najbliższego przystanku położonego na ul. Wojska Polskiego nie ma wielu połączeń komunikacji miejskiej. Zresztą przystanek od budynków oddalony jest o ponad 500 metrów, więc osoby starsze, o kulach czy niedołężne będą musiały ten dystans pokonać pieszo. Czy dadzą radę? Może poustawiać ławki, by mieli okazję zrobić sobie odpoczynek, bo przejść na jeden raz mogą nie mieć siły. To nie żart.
O tę i inne kwestie, a przede wszystkim o plany zapytaliśmy w łomżyńskim Ratuszu.
„W chwili obecnej Miasto Łomża rozważa działania zmierzające do ewentualnej lokalizacji takiej instytucji w jak najbardziej dogodnym miejscu dla mieszkańców. W tym celu brane pod uwagę są różne możliwości, łącznie z zakupem odpowiedniej nieruchomości. Ze wstępnej analizy zasobów będących aktualnie własnością Miasta Łomża wynika bowiem, że lokalizacja siedziby CUS jest możliwa jedynie w miejscu wskazanym w przesłanym zapytaniu - czytamy w przesłanej odpowiedzi. Ostateczna decyzja w tym zakresie jeszcze jednak nie zapadła, podobnie jak inne związane z ewentualnym rozpoczęciem funkcjonowania tej instytucji w naszym mieście”.
Sam wniosek o uruchomienie CUS „znajduje się na etapie negocjacji” - dodają urzędnicy. Potwierdzają przy tym, że „przewiduje on bardzo wiele działań na rzecz wszystkich mieszkańców Łomży”. Wzięcie pod uwagę sprawności fizycznej potencjalnych klientów wydaje się jedną z podstawowych kryteriów lokalizacji. Wiadomo, że będzie przybywało seniorów, dlatego nie bez znaczenia jest dobre skomunikowanie miejsca, łatwość dojazdu i bliskość przystanku. Kolejną kwestią jest czy we wspomnianej lokalizacji zmieszczą się wszystkie instytucje.
Uruchomienie w Łomży CUS-u pozytywnie ocenia były radny Tadeusz Kowalewski, który wielokrotnie o CUS pytał. By projekt się udał przypomina o dwóch ważnych warunkach. Po pierwsze CUS musi integrować wszystkie jednostki polityki społecznej miasta (MOPS, orzekanie o niepełnosprawności, wydział urzędu itp.) w jednym miejscu. Po drugie CUS musi być zlokalizowany w dogodnym dla potrzebujących miejscu. W jego ocenie budynek przy ul. Polnej 16 nie spełnia tego warunku.