Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Magiczny sklep i inne atrakcje w łomżyńskim teatrze

Główne zdjęcie
Zdjęcia z próby spektaklu "Magiczny sklep"

Ojciec z synem wybierają się na spacer. Stają przed witryną sklepu z zabawkami i dziecko dostrzega tam różne przedmioty, których ojciec nie widzi. Ale z powodu zbliżających się urodzin synka godzi się, by weszli do dziwnego sklepu. Tajemniczy sprzedawca wciąga obu do swej dziwnej gry, która pod pozorem zabawy przekształca się w coś niebezpiecznego... W sobotę 26 września opowiadający tę historię spektakl „Magiczny sklep”zainauguruje nowy sezon artystyczny Teatru Lalki i Aktora. Na marzec przyszłego roku zaplanowano kolejną premierę, sztuki „Nie pytasz, nie wiesz” pisanej na zamówienie łomżyńskiego teatru przez Magdę Fertacz, aktorzy przygotowują też wznowienie uwielbianego przez dzieci „Tygrysa Pietrka” w nowej wersji.

Robert Kanaan, Jarosław Antoniuk i Pavel Hubička
Robert Kanaan, Jarosław Antoniuk i Pavel Hubička
Zdjęcia z próby spektaklu "Magiczny sklep"
Zdjęcia z próby spektaklu "Magiczny sklep"
Zdjęcia z próby spektaklu "Magiczny sklep"
Zdjęcia z próby spektaklu "Magiczny sklep"

W teatrze wciąż trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą „Magicznego sklepu”. Autorem scenariusza, bazującego na opowiadaniu Herberta George’a Wellsa, jest reżyser i dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk, autorem scenografii Pavel Hubička, a muzykę napisał Robert Kanaan.
– Chciałem zrealizować spektakl, który jest takim moim kompendium twórczym – podkreśla Jarosław Antoniuk. – Zależało mi na widowisku, które będzie inne niż dotychczasowe, dlatego, że ten spektakl łączy w sobie kilka różnych gatunków teatralnych: teatr formy, widowisko poetyckie, multimedia, teatr iluzji.
W tej poetyckiej, adresowanej do młodszych widzów, opowieści o powrocie do czasów dzieciństwa występują: Beata Antoniuk, Marek Janik, Michał Pieczatowski, Tomasz Bogdan Rynkowski, Rafał Swaczyna, Bogumiła Wierzchowska-Gosk. Drugą premierą rozpoczynającego się sezonu będzie spektakl „Nie pytasz, nie wiesz” (tytuł roboczy), który zrealizują w Łomży: reżyser Przemysław Jaszczak, scenograf Mateusz Mirowski i kompozytor Daniel Pigoński.
– Na zamówienie naszego teatru bardzo znana dramaturżka Magda Fertacz pisze tekst specjalnie na potrzeby naszej sceny – mówi dyr. Antoniuk. – Będzie to spektakl mający znamiona widowiska socjologiczno-dokumentalnego, będący zbiorem pewnych pytań, które dzieci stawiają swoim rodzicom, rozmowa twórców z publicznością, żadna baśń, żadna bajka, tylko inna forma teatru.
Na jesień tego roku zaplanowano też wznowienie „Tygrysa Pietrka”, który po kilku latach przerwy dołączy do  regularnie prezentowanych innych spektakli, m. in. „Pasji”, „Kariusa i Baktusa”, „Chłopca i szczęścia” czy „Baśni o Rycerzu bez Konia”.
– Ten spektakl jest wznowieniem, ale na dobrą sprawę to widowisko nie było grane od wielu lat i w zasadzie będzie to premierowe przestawienie, różniące się od pierwszej realizacji 10 lat temu – podkreśla Jarosław Antoniuk, dodając, że łomżyński zespół ma w repertuarze 12 spektakli.
W bieżącym sezonie będą też kontynuowane zajęcia i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, łomżyński teatr planuje też udział w krajowych i zagranicznych festiwalach teatralnych.
– Najbliższy wyjazd mamy w listopadzie – mówi dyr. Antoniuk. – Jedziemy z „Czerwonym Kapturkiem” do Frankfurtu na festiwal teatrów ze wschodniej Europy. Tych wyjazdów czy zaproszeń uczestnictwa w festiwalach teatr ma znacznie więcej, ale jest pewien kłopot z ich finansowaniem, bo budżet mamy określony.
Sezon 2015/2016 zakończy 29 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” w dniach 8-11 czerwca. Jak co roku zjadą wtedy do Łomży teatry z całego świata – w dotychczasowych edycjach wystąpiło ich ponad 200, a reprezentowały ponad 40 krajów.
– Teatrów lalkowych w Polsce jest 30 i nasz teatr jest wśród nich jednym z mniejszych – podkreśla Jarosław Antoniuk. – Średnie zatrudnienie w teatrach lalkowych wynosi 50 osób, w naszym teatrze pracuje osób 26, ale twierdzę, że wykonujemy nie mniejszą pracę niż pozostałe zespoły, które mają znacznie większe możliwości finansowe, kadrowe i funkcjonują w dużych miastach!

Wojciech Chamryk 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę