Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Warsztat Łomża

Zajęcia folklorystyczne ze słynnym zespołem śpiewaczym Ksinzoki z Łowicza oraz jego wieczorny koncert zainaugurowały X Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne. Przez najbliższy tydzień niemal 60. młodych muzyków z Polski i zza granicy będzie wytrwale ćwiczyć pod kierunkiem świetnych pedagogów. – Rok temu było ciekawie, dlatego tutaj wróciłam – mówi altowiolistka Weronika Sobich. – Przyciąga tu nas dobra kadra jeżeli chodzi o pedagogów, poza tym na pewno dobrze jest mieć wiedzę o kulturze ludowej i jest to też takie „liźnięcie” muzyki ludowej. – Są tu bardzo fajni profesorowie i dobrze pracują z młodzieżą – dodaje Marcin Studniarz, kolega Weroniki z ZPSM nr 4 w Warszawie. – Jest tu świetna atmosfera, można dużo ćwiczyć i nikomu to nie przeszkadza – to dobry start przed rozpoczęciem roku szkolnego!

Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne odbywają się w Łomży od czterech lat. Marzeniem ich inicjatorki, profesor Doroty Sroczyńskiej było, aby od początku miały one miejsce nad Narwią, jednak dopiero w 2012 roku udało się to sfinalizować.  Łomżyńska  Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia po kolejnych remontach, miała już bowiem odpowiednie warunki do przyjmowania tak licznej grupy młodzieży, inicjatywa zyskała też zwolenników wśród władz miasta oraz placówek oświatowych i kulturalnych. Dzięki temu, w drugiej połowie sierpnia, do Łomży rokrocznie przyjeżdżają wybitnie uzdolnieni młodzi muzycy, zyskując niepowtarzalną okazję do podnoszenia swych umiejętności oraz  poznawania kultury i sztuki ludowej naszego regionu oraz innych rejonów kraju. W tym roku główną atrakcją pierwszego dnia warsztatów były zajęcia z istniejącym  zaledwie od pięciu lat, ale najpopularniejszym zespołem łowickim w kraju, grupą Ksinzoki.
W ciągu trzech godzin młodzi ludzie, a także ich rodzice czy miłośnicy folkloru mieli niepowtarzalną okazję poznać łowickie tradycje, obyczaje i gwarę.
– Bardzo często przekazujemy taką wiedzę młodym ludziom, przede wszystkim u nas w skansenie w Małżycach pod Łowiczem – mówi kierownik zespołu Stanisław Madanowski. – Uczymy śpiewu, uczymy tańca, gwary, są różne warsztaty. Są tam całe wycieczki, młodzież jest zainteresowana. Jak powstawał zespół myśleliśmy, że będzie nas kilku mężczyzn, do tego 5-6 kobiet, a w tej chwili nie chcemy już nikogo przyjmować, bo zespół rozrósł się do dwudziestu kilku osób!
Dzięki temu młodzież została podzielona na dwie grupy: pierwsza od razu zasiadła do wykonywania łowickich wycinanek, haftów czy prac z bibuły, druga z towarzyszeniem kapeli zaczęła naukę tamtejszych piosenek i tańców.
– Pan, który uczy tańca to Stanisław Wróbel – mówi Stanisław Madanowski. – Jest on choreografem w zespole Boczki Chełmońskie. Zespół obchodził w tym roku 40-lecie istnienia i ja ten zespół też założyłem. Boczki, bo jako sołtys tej wsi zorganizowałem dożynki, a Chełmońskie, bo tam urodził się słynny Józef Chełmoński!
Ludowe pieśni i tańce wzbogacą program finałowego koncertu warsztatów w sobotę 23 sierpnia, a z kunsztem Ksinzoków mogli wieczorem zapoznać się ci wszyscy, którzy w niedzielny wieczór odwiedzili Teatr Lalki i Aktora, gdzie zespół wystąpił prezentując łowickie tańce, pieśni, zwyczaje, a nawet poezję, w wykonaniu łowickiej poetki Joanny Bolimowskiej. Wcześniej, podczas oficjalnego otwarcia warsztatów, nie zabrakło podziękowań dla liczniejszej z każdym rokiem grupy osób, dzięki którym warsztaty mogą odbywać się w Łomży i cieszyć się coraz większą renomą.
– Mamy 58. uczestników, aczkolwiek chętnych było więcej – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Musieliśmy więc ograniczyć ilość uczestników, bo chociaż takie zainteresowanie nas cieszy, to stwarza też problemy organizacyjne, tak jak chociażby ilość miejsca dla członków orkiestr na scenie. Świadczy to jednak o tym, że młodzież chce tutaj przyjeżdżać, część nawet już 3-4 raz. Jest też sporo osób nowych, praktycznie z całej Polski, a program warsztatów został ułożony tak, że nikt nie będzie miał czasu się nudzić!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę