Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Gdzie pochowano bolszewików?

Zastanawiam się dlaczego nie ma nigdzie (no, prawie nigdzie) mogił z czasów wojny bolszewickiej – żołnierzy bolszewickich. Nawet w czasie PRL nikt (co dziwne) nie zajmował się tym. Pozwalam sobie przytoczyć fragment książki Izabeli Wolikowskiej z Lutosławskich „Bolszewicy w polskim dworze” (Łomża, 1990).

Na stronie 51, w rozdziale XV jest napisane: „Po drodze zobaczyłam nagle przy świeżych okopach robionych przez bolszewików, gdy forty były jeszcze w naszym ręku, duży stos kości ludzkich. Czaszki poniewierały się tuż przed naszymi nogami. Stanęłam – patrząc. Chłopiec objaśnił: – To mogiła powstańców, bolszewicy odgrzebali, bo stąd ziemię brali do okopów. (...)” Pytanie: o jaki to grób powstańców (kościuszkowców, listopadowych, styczniowych) chodzi? Na stronie 68 natomiast, w rozdziale XXIII jest napisane: „ – Pognało się ich het. Ale tam cuchnie za fortami! Strach, cośmy ich nasiekli od wczoraj. – Za fortami? Tamtędy szła cała nawała przed miesiącem. – Tamtędy też uciekali – odrzekł schrypniętym głosem – i leży tam tego co niemiara...” Pytanie: gdzie pochowano (a raczej zakopano) zwłoki poległych bolszewików? Ponieważ książka jest raczej wspomnieniami, to nie ma według mnie miejsca na fantazję. Czy ktoś może mi pomóc w ustaleniu tych faktów?

Z góry dziękuję za życzliwość.

Rafael Christian

Gallera 33 Bayham Street, London NW1 0AA, UK


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę