Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 31 maja 2023 napisz DONOS@

„Prezent” imieninowy...

Arcybiskup Józef Michalik jest nowym przewodniczącym Episkopatu Polski. Pochodzący z Zambrowa kapłan został wybrany na tę funkcję w przeddzień święta swojego Patrona – św. Józefa.

Abp Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 roku w Zambrowie w rodzinie inteligencko-rolniczej. W Zambrowie ukończył szkołę średnią i zdał egzamin dojrzałości. Powołanie kapłańskie realizował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Formację duchową zakończył święceniami kapłańskimi, jakie otrzymał z rąk biskupa Czesława Falkowskiego w Katedrze Łomżyńskiej 24 maja 1964 roku. Następnie został wikariuszem w Jelonkach, a potem rozpoczął studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie, które kontynuował na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie. Doktor teologii dogmatycznej. Wykładał teologię dogmatyczną i homiletykę w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Opublikował wiele książek, m.in.: Kościół i jego reforma, Moje rozmowy z Bogiem. Był wicekanclerzem kurii biskupiej w Łomży i oficjałem sądu biskupiego. Od 1978 roku – rektor Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie i oficjał watykański. Mianowany przez Jana Pawła II biskupem gorzowskim 2 października 1986 roku i konsekrowany w Rzymie 16 października 1986 roku, przyjął zawołanie biskupie Nomine Tuo Domine (Mocą Twoją Panie). W 1992 biskup zielonogórsko-gorzowski. Obdarzony przez Jana Pawła II godnością arcybiskupa przemyskiego 17 kwietnia 1993 roku. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczącego Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Duszpasterstwa Akademickiego, Zespołu ds. Konstytucji. W Radzie Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) jest przewodniczącym Komisji ds. Laikatu. W kościele powszechnym jest członkiem Kongregacji ds. Biskupów, oraz konsultorem Papieskiej Rady ds. Laikatu. Stały współpracownik tygodnika katolickiego Niedziela. Człowiek Roku 1998 Polski Południowo-Wschodniej, Człowiek Roku 1998/99 nominowany przez Międzynarodowe Centrum Biograficzne Uniwersytetu Cambridge (Wielka Brytania), od 2003 r. – pierwszy Honorowy Obywatel Zambrowa. Zainteresowania: historia teologii, duchowość chrześcijańska. Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej gratuluje Waszej Eminencji tak ogromnego zaszczytu. Myślą i gotowością do pomocy w realizacji niełatwych zadań jesteśmy z Tobą, Księże Arcybiskupie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę