Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Kronika łomżyńska

ŁOMŻYŃSKA GS ogłosiła przetarg na sprzedaż jednej z najlepszych w regionie piekarni – w Gaci.
ŁOMŻA pozostaje poza kręgiem zainteresowania lokalnych inwestorów – wykazują badania Uniwersytetu Warszawskiego. Podobno miasto nie ma czym imponować...
190 TYS. ton ziemniaków kupiła w tym sezonie łomżyńska krochmalnia. W największej w historii zakładu kampanii uczestniczyło 6 tys. rolników.
BIAŁOSTOCKIE przedsiębiorstwo „Astwa”, wspierające m.in. działalność Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie „Przedsiębiorstwo Fair Play”.
30-LETNI bezdomny mężczyzna zmarł w połowie grudnia na skutek wychłodzenia organizmu.
PODGÓRZE znowu na fali: po latach aktywności w latach siedemdziesiątych gdy inicjatorem wielu przedsięwzięć służących całej wsi było koło ZMW, do ofensywy przystąpiła drużyna OSP. Pierwszym efektem jest rozbudowana i oddana w styczniu do użytku nowoczesna remiza strażacka. Gratulacje!!!
SZKOLNY Ośrodek Kariery przy Zespole Szkół Drzewnych w Łomży będzie pomagać młodym w znalezieniu zatrudnienia.
OŻYŁA restauracja „Parkowa” w Jedwabnem: za Sylwestra z pięcioma daniami gorącymi, dużym wyborem przekąsek, tortem, lampką szampana i „połówką” na głowę trzeba było zapłacić 250 zł.
ŁUKASZ Babiel, Justyna Wysocka i Tomasz Żebrowski – to laureaci nagród aktorskich na VIII Konfrontacjach Teatralnych Młodzieży Szkół Średnich w Łomży, zorganizowanych przez MDK – DŚT. Prezentowany przez nich spektakl zdobył na tym festiwalu główną nagrodę – Prezydenta Miasta Łomży.
KRYSTYNA Kornacka zaprezentowała swoje obrazy w Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej.
ANNA Dąbrowska i Ewa Iwanowska – złote, a Barbara Bałazy, Halina Drożyner, Halina Potocka i Janina Zielińska – srebrne Krzyże Zasługi otrzymały od prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego działaczki Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży. Ordery wręczył paniom podczas spotkania w Centrum Katolickim im. Papieża Jana Pawła II, wojewoda Marek Strzaliński. W niespełna dwa miesiące po uroczystości Barbara Bałazy zmarła.
ROZPOCZĘŁY się prace na budowie nowego targowiska przy ul. Dwornej w Grajewie.
PIERWSZA w pow. kolneńskim klasa integracyjna rozpoczęła działalność w Szkole Podstawowej nr 2.
W WYSOKIEM Mazowieckiem uruchomiono Gminne Centrum Informacji i Ośrodek Wolontariatu.
100 ZŁOTYCH kary będą musieli zapłacić właściciele łomżyńskich posesji, jeśli nie zdążą w porę uprzątnąć z nich śniegu.
TRAGEDIA wstrząsnęła regionem: w Szumowie koło Zambrowa, w studni służącej do pojenia bydła, na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności utonął 70 letni rolnik i jego 3-letni wnuk.
PIERWSZY w woj. podlaskim Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Łomżyńskiego skupił wszystkich szefów samorządów z terenu powiatu.
PODPUŁKOWNIK Robert Rettinger został nowym dowódcą Garnizonu Łomża. Jego poprzednik, ppłk Ludwik Zalewski odszedł na emeryturę.
PREZYDENT Łomży rozpoczął starania o unijne środki na tzw. rewitalizację Starówki. Jej program przewiduje m.in. restaurację ponad 30 kamienic w centrum Łomży.
„NARODZINY Mesjasza” – to tytuł cyklu koncertów kolędowych, zorganizowanych m.in. przez Kurię Biskupią, Radio Nadzieja oraz Parafię p.w. Krzyża Świętego w Łomży. Wystąpili m.in.: Beata Koska, Jacek Szymański, Dariusz Wójcik i Witosława Frankowska.
ASPIRANT Grzegorz Mierzejewski z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem opracował pierwszy w kraju komputerowy „Pomocnik policjanta”, zawierający na płytce CD wszystkie kodeksy, przepisy, procedury, wzory dokumentów potrzebne w codziennej pracy policjanta – od dzielnicowego po komendę główną.
CZWORO pracowników Pogotowia Ratunkowego z Łomży doznało poważnych obrażeń podczas wypadku karetki w Gaci. Ekipa wracała z Białegostoku, gdzie zostawiła dotkniętego zawałem pacjenta. Przyczyną wypadku było nagłe pogorszenie warunków atmosferycznych.
BLISKO 300 prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z całego regionu wpłynęło na konkurs Biebrzańskiego Parku Narodowego „Zostań przyjacielem bocianów”. Najładniejszą pracę plastyczną wykonała Donata Pawełkowska z Osowca, literacką – Anna Rutkowska z Wrocenia, przyrodniczą – Piotr Zyskowski z Osowca, a w kategorii „inwentaryzacja” zwyciężyła Sylwia Maszkiewicz z Białaszewa.
52-LETNI mieszkaniec Zambrowa został zamordowany podczas świąt Bożego Narodzenia.
TRZY rodziny z zabytkowego domu przy ul. Polowej w Łomży straciły mieszkania w wyniku pożaru.
ŁOMŻYŃSKA prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem lekarzom i pielęgniarce z Zambrowa, podejrzanym o pozostawienie w brzuchu pacjenta w 1997 roku (!), podczas operacji, chusty chirurgicznej.
PONAD 60 gołębi różnych ras przepadło jednej nocy z gołębnika w Zambrowie.
JUŻ ponad stu laureatów liczy „rodzina” współczesnych „Janków Muzykantów” z Łomży i okolic. Rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu, prof. Roman Zbigniew Engler przy pomocy sponsorów ufundował ponad sto stypendiów naukowych dla wybitnie uzdolnionej młodzieży.
KAROL Drągowski z Łomży, jako pierwszy w powojennej historii grodu nad Narwią trafił do piłkarskiej reprezentacji Polski do lat 14, prowadzonej przez Dariusza Dziekanowskiego.
PRZEDSIĘBIORCA Tadeusz Wałkuski (wraz z małżonką Wandą znany także z bliskiej współpracy z Zarządem Głównym TPZŁ) został nowym radnym Rady Miejskiej w Łomży.
I LICEUM Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki – najlepszą szkołą ponadgimnazjalną w woj. podlaskim w rankingu miesięcznika „Perspektywy” i „Rzeczpospolitej”. Łomżyńska „Alma Mater” sklasyfikowana została na 27. miejscu.
OKOŁO 24 tys. złotych przyniosła doroczna kwesta „Noworoczny dar serca”, zorganizowana przez Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łomży pod patronatem ordynariusza diecezji, bpa Stanisława Stefanka na pomoc chorym dzieciom.
ANASTAZJA Stefanowicz ze Szczuczyna ukończyła sto lat. Nigdy nie chorowała, tylko raz była w szpitalu na zapalenie wyrostka robaczkowego.
PODCZAS podróży służbowej do Białegostoku zginęła w wypadku drogowym Grażyna Makuszewska – naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Łomży. Miała 44 lata.
MIEJSKI Dom Kultury w Szczuczynie był organizatorem I Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Kolędniczych „Gody 2003”.
JUŻ około 6 mln złotych wynosi zadłużenie Szpitala Ogólnego w Kolnie. Bez strat natomiast – po raz pierwszy od wielu lat – zakończyła miniony rok podobna placówka w Zambrowie.
KOLNO jako pierwszy samorząd w regionie przyjął budżet miasta na 2004 rok. Przychody przekroczą kwotę 14 mln zł a wydatki będą nieco niższe.
ARTYŚCI z Comedie Francaise (narodowej sceny francuskiej), którzy przyjechali do Polski z „Don Juanem” Moliera odwiedzili prywatnie Łomżę, w poszukiwaniu przodków Simona Eine. Przewodnikiem po naszym grodzie był znakomity aktor, Andrzej Seweryn.
NAWET ponad 20 łosi można zobaczyć jednorazowo, wybierając się na wieże obserwacyjne wczesnym rankiem w rejon tzw. Carskiego Traktu na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
W GALERII Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego otwarta została poplenerowa wystawa „Czartowisko”, na którą złożyło się kilkadziesiąt prac twórców uczestniczących w imprezie, zorganizowanej latem ub. r. przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży.
MIMO siarczystego mrozu codziennie na zamarzniętym Jeziorze Rajgrodzkim pojawia się kilkudziesięciu wędkarzy, łowiący ryby pod lodem.
ZŁOTY medal wywalczyły uczennice z Gimnazjum nr 1 w Łomży (podopieczne Mirosława Skawskiego) podczas Mistrzostw Województwa w Piłce Siatkowej Młodziczek.
W CZERWONEM k. Kolna zanotowano w styczniu pierwszy w woj. podlaskim przypadek choroby „wściekłych krów”.
RYSZARD Szymański z Łomży już na początku lutego b.r. zbierał... bazie nad starorzeczem w Wiźnie.
MISTRZAMI krajowej „Agroligi” za ubiegły rok zostali Joanna i Wojciech Kaczyńscy ze wsi Mystki Rzym koło Wysokiego Mazowieckiego.
BISKUP Tadeusz Zawistowski poświęcił trzy nowe fiaty palio, które – jako radiowozy – służyć będą Komendzie Miejskiej Policji w Łomży.
TYTUŁ profesora nauk humanistycznych odebrała z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego łomżynianka, Henryka Sędziak, zajmująca się językoznawstwem.
SĄD Rejonowy w Łomży przeprowadził się do nowego gmachu przy ul. Polowej 1. Wstęgę do nowego obiektu przeciął minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk w asyście prezesa Sądu Okręgowego w Łomży Dalii Szpurko. – To warunki nieporównywalne z poprzednimi – powiedziała prezes Sądu Rejonowego, Joanna Rawa po otwarciu nowej siedziby sądu.
KOLEJNYM sukcesem zakończył swój pobyt na Festiwalu Muzyki dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu łomżyński zespół „Voci unite” pod dyrekcją Katarzyny Szmitko. Dziewczęta powróciły do Łomży ze Złotą Harfą Eola.
JAKA państwowa szkoła wyższa jest potrzebna Łomży? – dyskusję pod takim hasłem zainicjował tygodnik łomżyński KONTAKTY. Ma to być placówka kształcąca studentów bezpłatnie, w systemie dziennym.
GMINNE Centrum Informacji zostało uroczyście otwarte w Wiźnie.
KRÓL Hiszpanii Juan Carlos w towarzystwie ministra spraw zagranicznych RP Włodzimierza Cimoszewicza upolował ponad 50. bażantów na byłym poligonie w Czerwonym Borze koło Łomży.
ZLIKWIDOWANE zostało Centrum Informacji Europejskiej w Łomży.
BISKUP Stanisław Stefanek przewodniczył uroczystościom religijnym we wsi Jabłoń Dobki spacyfikowanej 60 lat temu przez hitlerowców.
20 TYSIĘCY złotych przeznaczyło Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem na stypendia naukowe dla najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
ARCHEOLOG Antoni Smoliński z Warszawy zapowiada wznowienie prac wykopaliskowych na wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży. Apeluje też do władz Łomży i gminy Łomża o zabezpieczenie terenu wykopalisk. –To kawał pięknej historii nie tylko Ziemi Łomżyńskiej, ale i historii Polski – mówi.
25 138 TOMÓW liczą zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie.
TECHNIKUM Agrobiznesu powstaje w Małym Płocku. Kształcić będzie w systemie zaocznym już od 1 września b.r.
5 MILIONÓW złotych kosztować ma nowoczesna hala sportowa w Piątnicy. Uroczystość przekazania do użytku – już za dwa lata.
KLUB Sportowy Stawiski, z powodu trudności finansowych połączył się z KS Wissa Szczuczyn.
2400 złotych zapłaci funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji w Łomży za spowodowanie wypadku drogowego w Białymstoku.
PONAD 60 mieszkań przybędzie Łomży dzięki programowi tzw. rewitalizacji starego centrum miasta.
POWIAT ziemski łomżyński nawiąże kontakty partnerskie z rejonem grodzieńskim na Białorusi.
85 LAT świętuje w tym roku Zespół Szkół Drzewnych w Łomży.
PROKURATURA Rejonowa w Łomży zawiesiła w czynnościach prezesa i wiceprezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży pod zarzutem nieprawidłowości finansowych oraz wykorzystywania monopolistycznej pozycji MPEC na rynku.
I LICEUM Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży gościło reprezentantów Towarzystwa Szkół Twórczych z całego kraju na dyskusji panelowej poświęconej wychowaniu.
PIERWSZE w kraju Muzeum Pisanki powstało w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
JUBILEUSZ dziesięciolecia obchodzi „Odkrywca” – gazeta Szkoły Podstawowej w Białych Szczepanowicach.
17 MARCA do Kalinowa przyleciał pierwszy w tym roku bocian.
PO 12 LATACH walki z chorobą zmarła dr Ewa Iwanowska – ordynator Oddziału Rehabilitacji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, założycielka Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym i Towarzystwa Przyjaciół Rehabilitacji. Miała 48 lat.
OD 1998 roku nie zanotowano ani jednego morderstwa w Kolnie i okolicach.
STRATEGIĘ promocji gospodarczej Łomży opracowują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.
TADEUSZ Dmochowski ze wsi Brulino Piwki (gm. Czyżew) sprzedał wysokomazowieckiej spółdzielni „Mlekowita” w ub. r. prawie milion litrów mleka.
W OGÓLNOPOLSKIM konkursie na prasową okładkę roku „Grand Front 2003”, organizowanym przez Izbę Wydawców Prasy, okładka z numeru piątego łomżyńskich „Kontaktów” zdobyła II nagrodę. W konkursie pod patronatem ministra Kultury i Sztuki Waldemara Dąbrowskiego startowało 260 okładek gazet i czasopism z całego kraju. Gratulacje, redaktorze Włodku!!!
KWARTET saksofonowy: Łukasz Borkowski, Daniel Sobociński, Kamil Krajewski i Łukasz Sokołowski ze szkoły muzycznej w Łomży zdobył wyróżnienie na XVII Ogólnopolskim festiwalu Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej Szkół Muzycznych w Elblągu.
NAGRODĘ specjalną XI Ogólnopolskiego Otwartego Festiwalu Teatrów Amatorskich w Andrychowie otrzymał Teatr Produkcyjny – Grupa Szczypiory z MDK DŚT w Łomży.
PRAWIE 150 harcerzy z całej Polski wzięło udział w tradycyjnym marcowym zlocie im. druha Szarego – ks. Kazimierza Lutosławskiego, który był autorem projektu krzyża harcerskiego.
OGROMNYM zainteresowaniem mieszkańców Łomży cieszyły się projekcje filmu „Pasja” w kinie „Milenium”.
WŁADYSŁAWA i Jan Chojnowscy ze Stawisk oraz Krystyna i Mieczysław Krajewscy ze Stawisk świętowali jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Odznaczeni zostali przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.
SAMORZĄD Kolna pomoże Fabryce Przyrządów i Uchwytów w restrukturyzacji zadłużenia.
458 TYSIĘCY hektolitrów piwa sprzedał w ubiegłym roku Browar Łomża. To rekordowy wynik w 35-letniej historii przedsiębiorstwa – podkreśla prezes zarządu, Andrzej Rutkowski.
BURMISTRZ Jedwabnego był pijany, prowadząc samochód – uznał łomżyński sąd i skazał go na 1500 złotych grzywny, pozbawił prawa jazdy na rok i nakazał wpłacić 500 złotych na stowarzyszenie pomagające ofiarom wypadków drogowych.
KOLNEŃSKA kwiaciarnia (obok komendy policji) wiązała do 8-marcowych kwietnych bukietów wstążeczkę z napisem „Ostatnie pożegnanie”...
PIERWSZA wiosenna wichura 21 marca pozrywała dachy z wielu domów na Ziemi Łomżyńskiej.
STRÓJ jako motyw w literaturze i sztuce był tematem dyskusji uczestników IX Spotkania Towarzystwa Szkół Twórczych z całego kraju w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Łomży.
SĄD Rejonowy w Dębicy uniewinnił Jerzego W. – właściciela łomżyńskiej hurtowni spożywczej „Mariola” od zarzutu paserstwa i fałszowania dokumentów podatkowych.
MYŚLIWI z łomżyńskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego budują z wikliny specjalne gniazda lęgowe dla dzikich kaczek.
5 MILIONÓW złotych otrzymała z ministerstwa finansów białostocka Izba Celna na budowę nowoczesnego terminalu Urzędu Celnego w Łomży. Inwestycja potrwa trzy lata i pochłonie około 15 mln złotych.
DWAJ mężczyźni w jednej z łomżyńskich agencji towarzyskich seksualne wykorzystali 13-letnie dziewczęta – poinformował zastępca prokuratora rejonowego Tomasz Wilk. Natomiast dwaj właściciele innej agencji z Łomży trafią na ławę oskarżonych za czerpanie korzyści z cudzego nierządu.
LESZEK Aleksander Muczyński został prezesem Okręgowego Wodnego Ochotniczego pogotowia ratunkowego w Łomży na kolejną, pięcioletnią kadencję.
POD Miastkowem zatrzymała się wypełniona gazem (20 ton) cysterna, której paliły się koła.
10 SPEKTALI z kraju i zagranicy zostanie pokazanych w tegorocznym (1–4 czerwca) Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka” w Łomży.
O RATOWANIE likwidowanych przez samorządy szkół zwrócili się do Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży mieszkańcy 20 wsi z woj. podlaskiego.
GMINAZJUM nr 1 z Łomży znalazło się w czołówce gimnazjów woj. podlaskiego w kolejnym rankingu „Gazety w Białymstoku”.
45 LAT świętowała Gminna Biblioteka Publiczna w Podgórzu. Z tej okazji odbyła się tam m.in. sesja „Komputeryzacja i informacja elektroniczna w bibliotekach publicznych”. Taki sam jubileusz świętuje Zambrowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Cykl imprez potrwa do końca roku.
REFORMA służby zdrowia nie wyszła, bo przeprowadza się ją bez udziału lekarzy – stwierdzili na zebraniu w Łomży uczestnicy Okręgowego Zjazdu Lekarzy z woj. podlaskiego.
LITEWSKI Kiermasz Wielkanocny odbył się (zresztą już po raz kolejny) 27 marca na Starym Rynku w Łomży. Tradycyjnie największym „wzięciem” cieszyły się litewskie palmy.
PREMIERĄ sztuki „O dwóch nieustraszonych ryce
rzach” w reż. Krzysztofa Raua (scenografia – Mikołaj Malesza, scenografia – Bogdan Szczepański) Teatr Lalki i Aktora w Łomży uczcił Międzynarodowy Dzień Teatru.
NIE jestem turystą politycznym – odpowiedział poseł Mieczysław Czerniawski na pytanie, czy przeniesie się do Socjaldemokracji Polskiej.
„KONTAKTY” po raz dziesiąty rozstrzygnęły swój konkurs na „Wędkarski Okaz Roku”. Złotomedalowe ryby w ub. r. wyłowili z łomżyńskich wód: Grzegorz Mocarski (amur), Tomasz Pawłowski (boleń, karp), Adam Borkowski (jaź, karaś), Łukasz Gryglik (karaś), Ryszard Szymański (leszcz), Zenon Lipiński (krąp), Kazimierz Piechociński (lin), Danuta Świetlicka (płoć), Arkadiusz Arnista (sandacz), Kazimierz Grzybowiński (szczupak), Arkadiusz Frąckiewicz (sum).
A NA GRODZISKO przyszła wiosna...

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę