Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 15 czerwca 2021 napisz DONOS@

Lepsze jutro Jarosława Choromańskiego

Główne zdjęcie
Jarosław Choromański

– Mam takie marzenie, żeby stał się cud i wszystko się odkręciło, żeby ludzie zaczęli być normalni, niewinni jak kiedyś! - mówi poeta Jarosław Choromański z Grądów Nowogrodzkich. Jego najnowszy, już siódmy, tomik wierszy nosi tytuł „Czas naprawiać”.

Katarzyna Kostrzeba i Jarosław Choromański
Katarzyna Kostrzeba i Jarosław Choromański
Jarosław Choromański i Andrzej Cholewicki
Jarosław Choromański i Andrzej Cholewicki

Jarosław Zenon Choromański pierwszy wiersz napisał mając 11 lat. Do pisania powrócił zainspirowany przez Henryka Gałę w  połowie lat 80. Współtworzył  Klub Młodego Literata w MDK-DŚT. 
– Poezja Jarka różni się od poezji mainstreamowej – podkreśla we wstępie do niego Andrzej Cholewicki - Widzi on jakąś drobną rzecz, robaczka, zboże, trawkę i z tego powstaje wiersz. Bardzo mi się to podoba, zresztą nie tylko mnie, bo Henryk Gała, Jan Kulka, Tadeusz Mocarski i krytyk literacki Tadeusz Ruciński również zauważyli to w Jarka poezji i bardzo to doceniają!
Krytycy  podkreślają  zarówno dojrzałość i filozoficzną głębię jego wierszy (ks. Jerzy Sikora), jak też ich poetycką szczerość i subiektywną odkrywczość (Henryk Gała). Takie też są najnowsze wiersze Choromańskiego z tomiku „Czas naprawiać”. 
– To zbiór różnych wierszy tematycznie związanych z naszą piękną okolicą  – mówi Jarosław Z. Choromański. – Są to pewne kroniki różnych wydarzeń, w jakiś sposób utrwalone dowody pamięci – epizody, ale dla mnie dosyć ważne.
Poeta poświęca dużo uwagi na obserwowanie i pogodzenie się z tym co nieuchronne („Wyznanie”), tęsknocie za tym co bezpowrotnie minęło w zmieniającym się jego najbliższym otoczeniu („Krajobraz”) czy wierze w lepszą przyszłość („Lepsze jutro”). Pisze o zmieniających się porach roku, pracy i codziennym trudzie, ale też radości życia i bycia razem zarówno w tych lepszych, jak i gorszych momentach życia. Są też wiersze bardzo osobiste, jak traktujący o dziadku poety „Karta tożsamości” czy charakterystyczne dla Choromańskiego akcenty filozoficzne w sentencyjnym „Z Konfucjusza”. Z kolei tytułowy wiersz zbioru „Czas naprawiać” jest swoistym apelem poety. 
– Patrzę na ten tytuł pod kątem: czas naprawiać, tzn. coś poprawić, działać pozytywnie, bo zmierzamy w takim kierunku, że najwyższa pora zrobić coś na plus – wyjaśniał Jarosław 
Z. Choromański podczas spotkania promującego tomik w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży. – Mam takie marzenie, żeby stał się cud i wszystko się odkręciło, żeby ludzie zaczęli być normalni, niewinni jak kiedyś!

Znakiem czasów jest druk tomiku przy wsparciu środkami unijnymi.
– Jarek jest mieszkańcem gminy Nowogród, dlatego postanowiliśmy wydać jego kolejny tomik i zdobyć na ten cel środki z Unii Europejskiej. I udało nam się to! – mówi Andrzej Cholewicki. 
Gmina Nowogród zadbała też o dopełnienie wierszy klimatycznymi ilustracjami, ukazującymi również piękno regionu i zabytki Nowogrodu. Ich autorką jest malarka Katarzyna Kostrzeba, a swoistą ciekawostką jest to, że autor wierszy i autorka rysunków zobaczyli się po raz pierwszy w życiu na spotkaniu promującym książkę. 
– Podobnie jak autor, ja również rysuję i maluję z takich małych kawałeczków. Dla mnie nawet źdźbło trawy, to jest źródło natchnienia  – wyjaśnia Katarzyna Kostrzeba. – Te wiersze są przecudowne i bardzo trudno było mi wybrać co zilustrować, dlatego że każdy z nich już miałam przed oczami! 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę