Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Ptasi problem

Rozpoczyna się kolejna walka z gawronami – a raczej z tym co po ptakach pozostaje. Już wczesną wiosną gawrony dają o sobie znać bardzo głośno – i bardzo nieprzyjemnie – zostawiając na głowach przechodniów niezbyt estetyczne plamy. Z fizjologią latających stworzeń chce walczyć Zambrów. Miasto kupiło specjalne urządzenie do odstraszania ptaków. Burmistrz Zambrowa, Kazimierz Dąbrowski liczy, że ptaki wyniosą z Alei Wojska Polskiego. Miasto Łomża do ptasiego problemu przygotowało się już jesienią. Wtedy pracownicy służb miejskich przycinali konary drzew – aby nieco uszczuplić ptasi gaj. Najwięcej szkód gawrony i ich odchody wyrządzają w łomżyńskich zabytkach – także tych najcenniejszych – na cmentarzu przy ul. Kopernika.


Na odnawianie tych zabytków każdego roku zbiera pieniądze wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Józef Babiel. "Ci, którzy sądzą, że należałoby pozbywać się drzew z cmentarza, nie mają racji" - mówi Babiel - "To dzięki drzewom cmentarz jest taki piękny". W ubiegłym roku proboszcz parafii katedralnej, jako administrator nekropolii, zaproponował, aby przyciąć drzewa. "Jest szansa, że przynajmniej część ptaków wyniesie się z miasta(...)ale to okaże się wiosną" - podkreśla Józef Babiel.
Samorządy robią wszystko, aby gawrony i kawki wyniosły się z miast, te jednak lubią swoje miejskie siedliska. Zambrów za urządzenie do straszenia zapłacił około 4 tys złotych. W Łomży podobny “straszak” też był – ale gawrony do odgłosów drapieżnych ptaków szybko się przyzwyczaiły.
Warto podkreślić, że teraz nie można gawronów przeganiać ani usuwać ich gniazd - rozpoczyna się bowiem okres ochronny dla tych ptaków

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę