Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

„Sen” i „Przebudzenie” Ivayly Żivkowej

Wystawę najnowszych obrazów i tkanin artystycznych Ivayly Żivkowej – mieszkającej w Łomży artystki pochodzącej z Bułgarii – otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno– Mazowieckiego w Łomży. – Prace Ivayly Żivkowej są metaforyczne, wieloznaczne, przedstawiają bardzo ciekawe rozważania egzystencjalne autorki – podkreśla Karolina Skłodowska, kierownik Galerii. – Ivayla Żivkowa koncentruje się na tematyce psychologicznej, analizuje duchową stronę ludzkiej egzystencji w sposób tak barwny, efektowny i przystępny, że aż ma się ochotę obcować z tymi obrazami!

Już we wcześniejszych cyklach obrazów, takich jak „Małe opowieści” (2004) czy „Nowe anioły” (2008)  Ivayla Żivkowa  w perfekcyjny sposób połączyła malarski kunszt z dogłębną znajomością ludzkiej psychiki. Jeszcze dalej artystka poszła w najnowszych cyklach „Sen” oraz „Przebudzenie”, śmiało eksperymentując z formą i kolorystyką, sięgając również do najgłębszych pokładów duchowych ludzkiej egzystencji w niemal kontemplacyjnym wymiarze. 
Malarski świat Żivkowej jest wielowymiarowy i wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. W poszczególnych pracach – zwłaszcza z cyklu „Przebudzenie” - można dostrzec zarówno subtelne wątki autobiograficzne jak i akcenty uniwersalne, czytelne w szerszym wymiarze. Ten metafizyczny świat obrazów zyskuje jeszcze bardziej w zestawieniu z ozdobnymi tkaninami dekoracyjnymi. Obrazy i tkaniny Ivayly Żivkowej tworzą bowiem spójną całość, dzięki bogatej warstwie symbolicznej i charakterystycznemu stylowi artystki. Bogactwo zastosowanych wzorów, barw, rozmaitych materii, struktur i oryginalnych technik powodują, że zaprezentowane na wystawie tkaniny pogłębiają jeszcze bardziej wrażenia wyniesione z oglądania wiszących obok obrazów.  
– Obrazy z serii „Sen” powstawały od 2009 roku i jeszcze w tym została ona uzupełniona – wyjaśnia Ivayla Żivkowa. – Jest to seria związana z nami i naszą świadomością. Twarze na obrazach są nieruchome, brak rąk wyklucza ich aktywność zewnętrzną, natomiast są aktywne wewnętrznie – do etapu kiedy się przebudzą, uzyskają świadomość, wyjdą poza ramy, co pokazuje  najnowszy cykl „Przebudzenie”. Ta seria jest nowa, nie ma w niej dużo obrazów, ale jest dla mnie bardzo ważna. A tkanina to kierunek, któremu wciąż pozostaję wierna.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę