Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Mieczysław Mazur

witrażysta

Panorama Łomży
Panorama Łomży
Urodził się 4 września 1940 roku w Źrebcach koło Szczebrzeszyna. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował malarstwo w pracowni Aleksandra Kobzdeja na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1965 roku otrzymał dyplom i tytuł magistra sztuki. W tym samym roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1967-73 pracował jako instruktor, kierownik domu kultury oraz nauczyciel plastyki i historii, między innymi w Sokołach, Sokółce i Korycinie. Po reorganizacji administracyjnej roku 1975 zamieszkał w Łomży i podjął pracę na stanowisku plastyka wojewódzkiego a następnie wizytatora wychowania plastycznego.  W 1979 roku zrezygnował z pracy etatowej na rzecz twórczości plastycznej, działalności związkowej i społecznej. Po zniesieniu stanu wojennego w roku 1982 zaangażował się w reaktywowanie ZPAP. Aktywnie działał przy organizacji białowieskich Międzynarodowych Plenerów Malarskich. W 1998 był współ inicjatorem Białych Salonów Sztuk Pięknych – przeglądu twórczości członków białostockiego ZPAP. W 1999 r. został prezesem okręgu ZPAP. W okresie pełnienia obowiązków statutowych nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Jest współtwórcą i członkiem Stowarzyszenia Projektowania Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Hajnówka”. Nie porzucając malarstwa w 1983 powrócił do witrażownictwa, tworząc pierwszą na terenie dawnego Województwa Łomżyńskiego pracownię witraży. Jego witraże ozdobiły wiele obiektów użyteczności publicznej, domów prywatnych, a przede wszystkim świątyń i kaplic, między innymi w: Augustowie, Białej Podlaskiej, Białymstoku, Broku, Czarni, Grabowie, Grajewie, Kadzidle, Lachowie, Łęgu Starościańskim, Łomży, Mońkach, Ostrołęce, Puchałach, Przytułach, Szczecinie, Świętej Wodzie, Wasilkowie oraz Zambrowie.  Swój dorobek prezentował na retrospektywnej wystawie w Biurze Wystaw Artystycznych w Łomży w 1990 roku oraz na jubileuszowej wystawie z okazji 65-lecia urodzin w Galerii Pod Arkadami w Łomży w roku 2005. Brał też udział w licznych wystawach zbiorowych. W 2007 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W 2010 wydał własnym sumptem napisaną wspólnie z synem Piotrem książkę „Witraże”, przedstawiającą jego dorobek artystyczny z zakresu witrażownictwa.  Mieczysław Mazur Pracownia plastyczna Nowogrodzka 3/13 18-400 Łomża tel. (86) 216 41 53

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę