Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Henryk Gała

poeta

Urodził się w 1938 roku w Zalesiu koło Gostynia, w Wielkopolsce. Studiował (chemię i filozofię ) na uniwersytecie we Wrocławiu. Z tym miastem wiąże się także początek i rozkwit jego twórczości pisarskiej, przede wszystkim poetyckiej. Spośród opublikowanych w tym okresie (1956 - 1976) zbiorów wierszy szczególne miejsce zajmują: Żywot rudego (debiut,1962) Glosy do cienia, Biały blues i Próby ognia (wybór), zaś z wydanych po osiedleniu się w 1976 r. w Drozdowie (koło Łomży) - Księstwo narwiańskie i Akademia poetów. Ponadto w 1988 r. w trzydziestolecie twórczości ukazał się Pomarańczowy zeszyt zawierający juwenilia z lat 1956-1958. Lata 90-te i ostatnie to: Lustro doliny, Odado - teatr wiersza, Drugie pióro pelikana (wybór), Dopóki teraz. Bibliografię jego poezji uzupełniają jeszcze tomiki z lat dawniejszych: Rozkuwanie ziemi i Klęska zielonego rowu. Jest też autorem dwóch powieści dla młodzieży: Piąta strona świata (wydanej pod pseudonimem Adam Prywer) i Wyjedźmy za miasto, tato (jako Adela Drozdowicz). Pisze również dla teatru, m.in. Nadmiar (Wrocław 1960), Tamango (opera, Wrocław 1974), Róża wiatrów (Kazań, 1989), Czarodziejski kolczyk (Bazylea 1990). Przez wiele lat pisywał felietony i recenzje teatralne, literackie i poświęcone malarstwu dla wrocławskiego Polskiego Radia, warszawskich Nowych Książek i łomżyńskich Kontaktów. Zdzisław T. Łączkowski napisał o nim: "...Zmysłowość i filozoficzna refleksja nad naszym trwaniem to siła tej liryki, tak bardzo ludzkiej i czystej w swej artystycznej wymowie. Gała nie mądrzy się poprzez swoją poezję, nie poucza lecz wskazuje, zastanawia się i pragnie z człowiekiem rozmawiać, ucząc się także od niego. I na tym polega szlachetność tej poezji... "
Pokrewne (tag): henryk gała

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę