Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radionadzieja.pl

Jest wyrok za odmowę badań prenatalnych

60 tys. zł zadośćuczynienia z odsetkami przyznał dzisiaj Sąd Apelacyjny w Białymstoku małżeństwu, któremu w szpitalu wojewódzkim w Łomży odmówiono badań prenatalnych. Wyrok nie jest prawomocny. Jak podała Polska Agencja Prasowa, Sąd Apelacyjny utrzymał tym samym tylko w części wyrok sądu pierwszej instancji, który przyznał małżeństwu oprócz zadośćuczynienia takiej wysokości także blisko 7 tys. zł odszkodowania.

To w Polsce precedensowe orzeczenie dotyczące odmowy badań prenatalnych. Małżeństwo domagało się miliona 700 tysięcy złotych za różne doznane szkody materialne i duchowe.
- Matce, która urodziła dziecko z wadą genetyczną, nie należy się odszkodowanie, bo nie wykazała w procesie, że poniosła z tego powodu uszczerbek na zdrowiu - tak białostocki sąd apelacyjny uzasadnił wyrok.
Jak mówiła sędzia, kobiecie należy się jedynie zadośćuczynienie za brak pełnej informacji od lekarza, który udzielał jej konsultacji ginekologicznej oraz za to, że nie wydano jej skierowania do poradni genetycznej.
Barbara W. domagała się badań prenatalnych, gdy okazało się, że jest znowu w ciąży; jej pierwsze dziecko urodziło się z rzadką wadą genetyczną. Od wyników badań uzależniała podjęcie decyzji, czy urodzi drugie dziecko. Ono także urodziło się z tą samą wadą genetyczną - dzieci cierpią na rzadki rodzaj dysplazji kości.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę