Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radionadzieja.pl

„Zaraczali” staw w Drozdowie.

Do parkowego stawu wpuszczano raki błotne. Akcja odbyła się w ramach odnawiania pogłowia raka błotnego – inaczej stawowego – zwierzęcia, które do życia potrzebuje wyjątkowych warunków. Z powodu zanieczyszczenia wód raki te w większości wyginęły, w naszych wodach występuje tylko rak amerykański – mówi dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie, Mirosław Grużewski. W Drozdowie do tej pory był 1 okaz raka błotnego – w muzealnym akwarium. Aby wpuścić raki do parkowego stawu, zbiornik musiał zostać dokładnie przebadany – zrobił to Zakład zoologi SGGW w Warszawie.


Raki, które trafiły do stawu w Drozdowie, to okazy uratowane przed swoistym kataliklizmem – powiedział dr Witold Strużyński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Było nim spuszczanie dosyć sporego zbiornika wodnego w okolicach lasów janowskich w województwie lubelskim. A to oznaczało zagładę dla tych zwierząt. Przyrodnicy poprosili więc związek wędkarski z okręgu tarnobrzeskiego o podarowanie raków. Teraz ich nowy bezpieczny dom jest w Drozdowie. Młode raczki błotne mają być następnie przesiedlane do innych zbiorników wodnych w regionie łomżyńskim. Będzie to próba odtworzenia gatunku po tym, gdy większość raków wyginęła z powodu m.in. raczej dżumy, przenoszonej przez raka amerykańskiego.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę